מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

בקע מפשעתי, מכונה גם הרניה, שבר או קילה, הינו חולשה מקומית של דופן הבטן המאפשר חדירה של שכבות הבטן הפנימיות אל מעבר לפרצה בשרירי הבטן התחתונה ובאזור המפשעה. המצב שנוצר הוא לולאה דמוית שק או בלון המורכבת ממעי או איברים אחרים ובולטת מבעד לדופן הבטן.


שבר מפשעתי נפוץ בעיקר בקרב גברים כאשר יש ברוב המקרים מעורבות של צינור הזרע. אולם, ניתן למצוא מקרים לא מעטים של שבר מפשעתי גם בקרב נשים.


הסימפטומים לבקע מפשעתי הם לרוב נפיחות באזור המפשעה, כאב בזמן שיעול או מאמץ גופני, תחושת לחץ במפשעה, ואצל גברים יתכן כאב באשכים ונפיחות של שק האשכים. במידה ונמצאו אחד או יותר מהתסמינים הללו מומלץ לפנות במהרה לרופא המשפחה לאבחון והמשך טיפול.


הדרך היחידה להעלמת הבקע המפשעתי הוא ניתוח. אולם, כאשר הבקע אינו מסכן את המטופל, או כאשר ניתוח מסכן את החולה, ניתן להקל על הסימפטומים ולמנוע החמרה של הבקע מבלי לערב הליך כירורגי, וזאת על ידי מעקב, מנוחה וטיפול עם חגורת בקע מפשעתי הנותנת תמיכה לבקע ומקלה על הכאב. חשוב להדגיש כי תפקידה של חגורת השבר הוא להפחית את עוצמת הכאב ולמזער נזקים עד לניתוח לתיקון הבקע המפשעתי ולא נועדה לטפל בבקע.


התאמת חגורת בקע מפשעתי נעשית באופן אינדיבידואלי לכל חולה ע"י כרית מתכווננת שמוסיפה לחץ על אזור המפשעה. בד"כ החגורה מגיעה עם שתי רפידות של חומר מוקצף הניתנות להסרה כך שניתן גם להשתמש בחגורה עבור צד שמאל של המפשעה בלבד או לחלופין עבור צד ימין.


קיימים כמה סוגים של חגורות שבר:


חגורת שבר למפשעה- בעלת כרית המתאימה לגודל הבקע הקיים ואחיזה שתפקידם לדחוף את השבר פנימה. מוצעות לחולה שתי אופציות לאחיזה:


        1. אחיזת קפיץ מתכוונן
        2. אחיזה אלסטית מגומי - חגורה זו לא מכילה חלקי מתכת ולכן ניתנת לרחצה או לשחיה.


חגורת סוספנסור- למקרים קשים בהם הבקע נכנס לשק האשכים. החגורה תומכת באשכים נפוחים או צונחים ומהווה מקור לחץ על השבר.


חגורת שבר ניתן להתאים בחנויות האורתופדיות המתמחות. בנוסף, קיימות חגורות שבר מוכנות לפי מידות בבתי המרקחת השונים. ניתן למצוא חגורות שבר עבור מקרי שבר נוספים כגון: שבר טבורי, שבר פמורלי או שבר בצלקת ניתוח.


 


 

אודות הכותב:

צוות המרכז הישראלי לטיפול בבקעים.


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il