מאמרים - הוועדה הלאומית לריתוך הדפסה מאתר מאמרים

הוועדה הלאומית לריתוך

נכתב על ידי עו''ד אינג' עדי א. עציץ

[ הדפסת המאמר ]

הוועדה הלאומית לריתוך


 


הוועדה הלאומית לריתוך (להלן: "הוועדה") פועלת בחסות אגודת מהנדסי המכונות בלשכת המהנדסים האדריכלים והאקדמאים (להלן: "הלשכה") מאז שנת 1970. תחילה כגוף עצמאי, לאחר מכן במסגרת האגודה המטלורגית הישראלית וכיום במסגרת הלשכה.


הוועדה פועלת על בסיס התנדבותי ומורכבת ממיטב המומחים בארץ בתחום הריתוך. המומחים הללו מייצגים ארגוני מפתח רבים מהתעשייה הישראלית, מהאקדמיה, ממוסדות למחקר ופיתוח, מחברות ממשלתיות ומזרועות הביטחון. ביניהם ניתן למנות את:  חברת החשמל, רשות הנמלים, בתי הזיקוק, מפעל זיקה לחומרי ריתוך, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, מכון התקנים הישראלי, הרשות לפיתוח אמצעי לחימה ("רפאל"), הקריה למחקר גרעיני, צה"ל- חיל האוויר וחיל חימוש, ספקי ציוד ריתוך, מעבדות לבדיקות לא הורסות ויועצים עצמאיים (רשימה לא סגורה).


מאז ראשית היווסדה, חרטה הוועדה על דגלה ושמה לה למטרה לממש את חזונה המרכזי- לפעול ולקדם את רמת הריתוך בישראל, להגביר את בטיחות המשתמש והסביבה ולהבטיח שפרויקטי תשתית לאומיים ובינלאומיים המוקמים בישראל ייעשו תוך שימת דגש על בטיחות, איכות, מקצועיות ומצוינות.


הוועדה פעלה ופועלת מזה שנים במספר ערוצים לקבל הכרה בינלאומית של גופי ריתוך מרכזיים בעולם, וזאת על מנת ליצור מנוף ופלטפורמה נוחה למימוש חזונה ופועלה, כאמור. בתוך כך, מזה כ- 12 שנים, משמשים הוועדה וחבריה חלק מסקציה בינלאומית של האגודה האמריקאית לריתוך ה: AWS -American Welding Society, וכפועל יוצא מכך חברי הוועדה חברים מזה שנים רבות באגודה חשובה זו ששמה הולך לפניה ברחבי העולם כולו. ה- AWS שם לו למטרה לקדם את המדע, הטכנולוגיה והיישום של תהליכי ריתוך של מחברים ותהליכי חיתוך. בנוסף יובהר, כי נציגי הוועדה מייצגים את ישראל מזה עשרות שנים בארגון הבינלאומי לריתוך ה: IIW-International Institute of Welding אשר הוקם לשם קידום ופיתוח המדע והטכנולוגיה הקשורים בריתוך.


מבין מטרותיה הרבות של הוועדה, במסגרת קידום הידע והעלאת רמת האיכות והבטיחות בעבודות ריתוך המבוצעות בישראל, ניתן למנות את העיקריות שבהן, כלהלן:
  • קיום קורסים ומבחני הסמכה למפקחי ריתוך (פעמיים בשנה לפחות).

  • קיום כינוסים לאומיים בנושא ריתוך (בחודש ינואר בתחילת כל שנה מתקיים הכנס הלאומי לריתוך)

  • קיום כינוסים בינלאומיים בנושא ריתוך (אחת ל-5 שנים מתקיים בישראל הכנס הבינלאומי לריתוך). הוועדה מארגנת את הכינוס הבינלאומי הבא שצפוי להתקיים בישראל בינואר 2015.

  • עריכת סמינרים מקצועיים

  • סיוע למכון התקנים הישראלי בכל הקשור לקידום התקינה הישראלית בתחום הריתוך

  • קיום  קשר עם גופים ממשלתיים (משרד התמ"ת, משרד ראש הממשלה, הרשות להסמכת מעבדות, וועדת וורסאי והוועדה הציבורית לקידום הבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית)

  • מתן ייעוץ מקצועי לוועדות חקירה המוקמות לבדיקת אירועי כשל בישראל

  • מתן הכרה, על בסיס וולונטארי בלבד, לגופים המסמיכים רתכים

  • קיום קשר וחילופי מידע עם אגודות מקצועיות דומות בחו"ל (AWS,IIW)

  • שמירה על ההכרה ההדדית שיש לוועדה עם אגודת הריתוך האמריקאית- AWS. במסגרת זו יובהר, שהסמכתם של מפקחי ריתוך המוסמכים על ידי הוועדה מוכרת על ידי ה- AWS בארה"ב ובעולם כולו, ולהיפך.

  • הוועדה פועלת לפתיחת קורס להכשרת מהנדסי וטכנאי ריתוך ע"פ הנחיות ה- IIW

  • סיוע לסטודנטים - מלגות, פרסי לימודים

הוועדה מתכנסת לדיונים מקצועיים שוטפים אחת לחודש לפחות (ביום שלישי הראשון של כל חודש) במקום מושבה הנוכחי במכון התקנים הישראלי (רחוב חיים לבנון 42, תל אביב).


 


הכותב אינג' עדי א. עציץ, עו"ד משמש חבר הוועדה מאז שנת 2000 ויו"ר הוועדה הלאומית לריתוך מאז פברואר 2012.


 


© כל הזכויות שמורות לעו"ד אינג' עדי א. עציץ ואין לעשות במאמר שימוש כלשהו ללא קבלת רשותו הפורמאלית מראש.


 


 


 

אודות הכותב:

אינג' עדי א. עציץ, עו"ד                                                                                   הכותב הינו עורך דין ומהנדס, מומחה לציוד לחץ וריתוך ומתמחה במשפט הנדסי טכנולוגי, בטיחות בעבודה, דיני עבודה ותאונות עבודה.  0546-354234

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il