מאמרים - חרוזי מורנו - תהליך ייצור חרוזי מורנו בעבודת יד הדפסה מאתר מאמרים

חרוזי מורנו - תהליך ייצור חרוזי מורנו בעבודת יד

נכתב על ידי אפרת קורצר

[ הדפסת המאמר ]

תלתן תכשיטים משלבים בתכשיטי כסף ובתכשיטי גולדפילד מודרניים את חרוזי מורנו המיוצרים בעבודת יד בשיטות מסורתיות ששורשיהן מגיעים עד איטליה של המאה ה-13 לספירה. באופן זה תלתן תכשיטים מייצרים שרשראות, צמידים ועגילים בעיצובים ייחודיים הממזגים עיצובים קלאסיים לטרנדים עכשוויים של עולם האופנה.


תלתן תכשיטים משתפים אתכם בסיפור הייחודי של עיצוב חרוזי מורנו בעבודת יד באי מורנו הסמוך לונציה, איטליה.


במאה ה-13 לספירה ציוו שלטונות ונציה על אומני הזכוכית של ונציה להעביר את בתי המלאכה שלהם לאי מורנו הממוקם בלגונה של ונציה מחשש לשריפות בעיר ונציה, שבנייניה היו בנויים מעץ.


זמן לא רב לאחר מכן הפכה תעשיית הזכוכית לתעשייה המובילה באי מורנו. אומני הזכוכית של מורנו היו האנשים היחידים באירופה שידעו איך ליצור זכוכית לחרוזים ולמראות, והם אלו שפיתחו ושיפרו טכנולוגיות לייצור מגוון של זכוכיות מורנו כדוגמת:


crystalysing glass – זכוכית קריסטל,  enameled glass - זכוכית מצופה,  


aventurine glass - זכוכית עם פתילי זהב,  millefiori glass - זכוכית מרובת צבעים,


אומני מורנו ייצרו חרוזים מזכוכית מורנו ללא מתחרים בכל העולם. המונופול שלהם על זכוכית איכותית נמשך במשך מאות שנים.


כיצד מייצרים חרוזי זכוכית מורנו?


 


חרוזי זכוכית מורנו מיוצרים בעבודת יד, אחד אחד, בתהליך מורכב המכונה בשם lampworking, וידוע גם בשמותflameworking או torchworking.


אומן הזכוכית משתמש בלפיד בוער המוזן בגז ובאמצעותו הוא ממיס מוטות וצינורות חלולים של זכוכית מורנו שקופה או צבעונית. המוטות והצינורות מחוממים עד להתכה באופן הדרגתי על מנת למנוע את סדיקתם כתוצאה מהלם תרמי.


כשהזכוכית מומסת, האומן נושף ישירות אל תוך הקצה של צינור הזכוכית ומבצע בה מניפולציות באמצעות כלים, באמצעות כוח הכובד וכמו כן באמצעות תנועות ידיו.


אומני מורנו עושים שימוש במספר שכבות של זכוכית מורנו בצבעים שונים וכן בעלים של זהב ובעלים של כסף על מנת ליצור את הצורה ואת הדוגמא הייחודית של חרוז מורנו.


לעיתים, אומני מורנו משתמשים בלפיד ובכישור העשוי מתכת או נחושת בציפוי מיוחד. זכוכית מורנו המותכת נכרכת סביב הכישור וכך נוצר הבסיס של החרוז, עליו מתווספות שכבות של זכוכית מורנו בצבעים שונים וכן עלים של זהב ושל כסף. לאחר שחרוז מורנו מתקרר באיטיות, מסירים אותו מהכישור כשיש בו חור שיאפשר את השחלתו על חוט. חרוזי מורנו קלאסיים המכילים שכבות של כסף סילבר סטרלינג 925 וזהב 24 קראט משתלבים להפליא בהשחלה על שרשראות ועל עגילים העשויים כסף וגולדפילד.


חרוזי מורנו עוברים תהליך של ליבון וחישול בתנור על מנת לשחרר מתוכם לחצים פנימיים הנובעים מחיבור החומרים השונים בשכבות. הליבון נועד להבטיח כי חרוז מורנו לא ייסדק ולא יישבר בקלות עקב שינויים בטמפרטורת הסביבה, בעת שעונדים את החרוז המשובץ בתכשיט על הגוף, ובעת שמאחסנים אותו בקופסת התכשיטים.


תכשיטי תלתן מביאים אליכם את מיטב חרוזי מורנו בעבודת יד, ומשבצים אותם בתכשיטי כסף סילבר סטרלינג 925, ובתכשיטי גולדפילד.

אודות הכותב:

תלתן תכשיטים מעצבים מגוון של שרשראות, צמידים, עגילים בעבודת יד, תכשיטי כסף, תכשיטי גולדפילד, תכשיטי אופנה, מחומרים איכותיים, כסף סטרלינג 925, גולדפילד 14K, משובצים חרוזי מורנו, קריסטל סברובסקי, פנינים, אבני חן. ניתן לרכוש תכשיטים, בהתאם למבחר המוצע באתר האינטרנט www.clover.co.il  באמצעות הזמנה טלפונית בטל: 054-5446496

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il