מאמרים - לוותר על הצורך בהשוואות הדפסה מאתר מאמרים

לוותר על הצורך בהשוואות

נכתב על ידי אטי תירוש

[ הדפסת המאמר ]

לוותר על הצורך בהשוואות

בכל פעם שאני פותחת את הפייסבוק, הטייס האוטומטי שלי שואל  "מה את מחפשת שם? מה אחרים מוצאים בפייסבוק? נראה כי הפייסבוק נותן מענה לאחת מהנטיות האנושית – הנטייה לערוך השוואות עם הסובבים.
"אז כמה חברים יש לך בפייסבוק? כמה לייקים קבלת היום?"
החיים מזמנים אינספור הזדמנויות להשוואות. "כמה אתה מרוויח? מי יותר...? כמה קבלת ב..? מי הגיע ראשון ל..?" וכדומה.

אני מתארת לעצמי שגם אתם נתקלים לעיתים בשאלות שכאלו, בוודאי שאתם גם שואלים את עצמכם שאלות אשר מטרתן המודעת או הלא מודעת היא "השוואה".

מדוע קיים הצורך האנושי לערוך השוואות?  השוואות ביניכם לבין האחרים יוצרת השתקפות של מי שאתם, ועל כן הן מאפשרות לכם להגדיר את הזהות העצמית ואת "שוויון הערך" שלכם.

לעיתים ההשוואה מחמיאה אך לא פעם היא פוגעת בדימוי העצמי ובתחושת הערך האישי.
 
אנשים בעלי "מיקוד שליטה חיצוני" מושפעים נפשית ומעשית מן הסובבים אותם והם מרבים לעשות השוואות עם הסובבים אותם.
    • אם אתם כן מרבים להשוות את עצמכם ואת ההישגים שלכם לסובבים, חשוב לעשות זאת בצורה שלא תפגע בכם. ראשית, התבוננו על אלו השווים אליכם והציבו לעצמכם יעדים אשר הסיכוי שתעמדו בהם הוא גבוה, וזאת על מנת להעלות את סיכויי ההצלחה ולהגן על תחושת הערך העצמי שלכם.

    • שנית, וחשוב יותר.כדי שלא תחיו בתחושה של תסכול ומרירות  מן ההשוואות, עליכם להבין שאת ההשוואה אתם צריכים לעשות אך ורק עם האדם החשוב ביותר בחייכם – עם עצמכם!

בדקו עד כמה התפתחתם והתקדמתם יחסית לפעם הקודמת, או לשנים הקודמות.


השוואה כזאת תאפשר לכם לקבל תמונת מצב אישית וייחודית למי שאתם באמת ולא למי שנדמה לכם שאתם צריכים להיות יחסית לסובבים. אתם עשויים לגלות שיחסית לעצמכם עשיתם כברת דרך עצומה, ולכן אתם ראויים לכל שבח!

אנשים בעלי "אני" מגובש, ובעלי "מיקוד שליטה פנימי" צורכים פחות השוואות עם סביבתם. אלו אנשים שמושפעים במידה נמוכה יותר מן הסביבה וקשובים יותר לקול הפנימי שלהם.
אם אתם מכירים ומקבלים את מי שאתם, עם החוזקות וגם עם החולשות שלכם, אינכם זקוקים למדדים חיצוניים על מנת לגבש את הזהות העצמית שלכם ואת שוויון הערך שלכם. אתם יכולים להרגיש שהנכם מתפתחים ונמצאים במקום הנכון ביותר עבורכם, כל רגע מחדש.
 
 

אודות הכותב:

מנחה קבוצות עבודה והתפתחות על פי הגשטאלט וקבוצות הורים מטעם מכון אדלר, מאמנת אישית,זוגית ומשפחתית בגישות משולבות.התמחות בעבודה עם מתבגרים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז, B.A בחינוך, מטפלת MASTER N.L.P. אטי תירוש,כתובת אתר "קן האופק" : http://www.kav-haofek.com כתובת מייל:  etitirosh@gmail.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il