מאמרים - מתי לפנות לטיפול התנהגותי קוגניטיבי? הדפסה מאתר מאמרים

מתי לפנות לטיפול התנהגותי קוגניטיבי?

נכתב על ידי ד"ר אירנה נתנאל

[ הדפסת המאמר ]

טיפול התנהגותי קוגניטיבי, על פי הפסיכיאטר לאון גרינהאוס מתאים כמעט לכל אחד ואחת מכם.


מה הופך את שיטת הטיפול ההתנהגותית- קוגניטיבית, אשר נקראת גם שיטת CBT, לכל כך רווחת בשנים האחרונות בקרב המטפלים בסוגים שונים ורבים של בעיות נפשיות? ד"ר גרינהאוס, פסיכיאטר בעל שם באבחון וטיפול בחרדה, הפרעות קשב וריכוז, דיכאון ומאניה- דיפרסיה פורט את התשובות.


השיטה שחברה לה יחדיו


השיטה המדוברת משלבת בתוכה שתי גישות טיפוליות שונות, אחת מהן היא הגישה ההתנהגותית והשנייה הינה הגישה הקוגניטיבית. השילוב יותר שיטת טיפול הדרגתית, כאשר לכל שלב מטרות משל עצמו. ראשית הטיפול בשלבים הקוגניטיביים.


במסגרת השלב הראשון של הטיפול לומדים מהם הקשרים הקיימים בעיני המטופל בין אירועים מסוימים המעוררים בו שוב ושוב את אותם דפוסי החשיבה לבין התגובות שמחשבות אלו מעוררות בו, הן הרגשיות הן ההתנהגותיות והן הגופניות. ללא הכרה בקשרים אלו לא ניתן יהיה לזהות מהן הטעויות בפירושים השונים שאנו מייחסים לאירועים.


בתום השלב הראשון מתחיל השלב השני בו המטופל לומד כיצד ביכולתו להעניק פירושים שונים לאותם האירועים. פירושים חדשים אלו יהיו אובייקטיבים יותר ומכאן שגם בעלי קשר חזק יותר למציאות.


המשך הטיפול מתבסס כבר על הגישה ההתנהגותית הטוענת כי ניתן לשנות דפוסי התנהגות על ידי למידה של דפוסים חדשים שיחליפו אותם. לכן, השיטה מסייעת למטופל לרכוש דפוסי התנהגות רצויים יותר שיהפכו גם הם עם הזמן לאוטומטיים וטבעיים עבורו.


בעיות יש בשפע


שיטת הטיפול ב CBT הפכה פופולארית במיוחד לאור העובדה כי היא רלוונטית עבור שלל בעיות שונות, החל מטיפול בחרדה (לפירוט נוסף על הגורמים השונים לחרדה), דרך טיפול בדיכאון ועד לטיפול בהתמכרויות. עם זאת מובן כי יש לרדת לשורשה של כל בעיה על מנת לבחור את הטיפול היעיל ביותר עבור כל מטופל.


לצורך כך יש לפי דבריו של ד"ר לאון גרינהאוס לשלב לא פעם בין טיפולים. כך את הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי נהוג לשלב עם טיפול תרופתי, עם טיפול בביופידבק, טיפול בגרייה מגנטית ואחרים.


כך לדוגמא כאשר מדובר על מטופלים הסובלים מחרדה חברתית (לחץ למידע נוסף) די יהיה בטיפול התנהגותי- קוגניטיבי על מנת ללמד את המטופל כיצד להגיב באופן שונה למצבים מעוררי החרדה.


דוגמא הפוכה ניתן למצוא בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות טורדניות כפייתיות (מחפשים לדעת עוד?) עבורם דווקא תוספת של טיפול תרופתי תוביל להישגים הטובים ביותר מן הטיפול.


כולם יוצאים מורווחים


מחקרים רבים בארץ ובעולם הכתירו את הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי כשיטת הטיפול היעילה ביותר, אף יותר מהטיפול הפסיכולוגי הכה שגור . בנוסף לכך, השיטה נחשבת למשתלמת ביותר עבור המטופל.


לדבריו של ד"ר גרינהאוס לא בכדי, הפכה השיטה לאחת השיטות הפופולאריות ביותר לטיפול בשנים האחרונות. בנוסף כמובן ליכולותיה הטיפוליות, אותן כבר מנינו, מציעה השיטה את היחס האידיאלי ביותר בין עלותו הכספית של הטיפול לבין התועלת המופקת ממנו ולכן נחשבת כמועדפת על מטופלים רבים.


לעשות את הצעד


לסיום אומר ד"ר גרינהאוס כי השלב הקשה ביותר בטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי הוא הפניה לטיפול, ולא הטיפול עצמו. במסגרת הטיפולית הוא מסביר, העבודה נעשית יחד עם המטפל אשר מקנה למטופל תחושת של בטחון ותמיכה ההופכים את הטיפול לקל יותר עבורו.

אודות הכותב:

ד"ר אירנה נתנאל
מיינדקליניק

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il