מאמרים - חוויה מעשירה בסדנת ההדפס בקיבוץ כברי הדפסה מאתר מאמרים

חוויה מעשירה בסדנת ההדפס בקיבוץ כברי

נכתב על ידי ורדה שילה

[ הדפסת המאמר ]

 


לפני כשנתיים, החלטנו שתי חברות ואנוכי, להשתתף בסדנה שהתקיימה במרכז גוטסמן לתחריט - סדנת ההדפס בשיטת התחריט שבקיבוץ כברי, בצפון הרחוק.


בישראל פועלות מספר סדנאות הדפס, המארחות אמנים ישראלים ומחו"ל. שתי סדנאות ההדפס המרכזיות והמשוכללות ביותר נמצאות בירושלים ובקיבוץ כברי.


סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.


מהו הדפס?


הדפס הוא יצירת אמנות שנוצרה בטכניקת דפוס. ייחודו של ההדפס, לעומת ציור או רישום, הוא באפשרות לשכפל את יצירת האמנות בעותקים רבים ובאיכות אמנותית זהה, ובכך לאפשר את הפצתה במחיר נמוך יחסית לזה של יצירה כדוגמת ציור שמן, הנוצר כעותק יחיד.


אומנים ידועים רבים בעבר, כמו רמברנדט ודירר, וגם אמנים עכשוויים, משתמשים בטכניקת ההדפס ליצירת עבודות אמנות.


סוגי ההדפס השונים, מובחנים לפי האופן בו מוטבע הדימוי על גבי הנייר:
  • דפוס בלט (Relief prints) - הדימוי נוצר כתבליט על פני לוח ההדפסה. לדוגמה: חיתוך עץ.

  • דפוס שקע (Intaglio) - הדימוי נחרץ אל תוך לוח ההדפסה, בטכניקת תחריט או תצריב.

  • דפוס שטח (Planographic) - הדימוי מוטבע על גבי לוח הדפסה באופן ישיר. לדוגמה: הדפס משי או הדפס אבן.

בדרך כלל נהוג להדפיס על-גבי נייר, אולם באמנות העכשווית מדפיסים גם על חומרים אחרים, כגון פלסטיק, קירות מבנים ועוד. הדפס מיוצר בדרך כלל במהדורה מוגבלת. נהוג למספר את ההדפסים במספר סידורי המכיל את מספר העותקים הכולל ואת מספרו של ההדפס מתוך כל העותקים. סימון 10/50, לדוגמה, פירושו שהדפס זה הוא העותק ה-10 מתוך 50 עותקים שנוצרו. האמן חותם על כל אחד מהעותקים של ההדפס, כהוכחה למקוריותו, אולם לעתים נוצר ההדפס לאחר מותו של האמן, ללא חתימתו האישית.


החוויה שעברנו בסדנה הייתה מהנה ומעשירה ביותר:
  • התחלנו בחריטה על גבי שקפים, שהם זולים יותר ומאפשרים מספר רב יותר של ניסיונות. חשוב לזכור שאם רוצים לכתוב, יש לכתוב בכתב ראי. כיווני הציור והכתב מתהפכים בעת ההדפסה על הנייר.

  • בשלב שני, לאחר שקצת התנסינו והתמחינו, חרטנו על גבי פלטות מתכת (נחושת וברזל) המכוסות בשכבת שעווה העמידה לחומצה. בעת הציור, חורצים את השעווה בעזרת מכשיר מחודד וחושפים מתחתיה את לוח ההדפסה המתכתי. לאחר סיום החריטה של הדימוי האמנותי בשכבת השעווה, נטבל הלוח באמבט של חומצה. החומצה מאכלת את חלקי הלוח שנחשפו, ויוצרת קווים שקועים במתכת. לאחר תהליך זה עוברת הפלטה תהליך ניקוי בו מוסרים שרידי החומצה ושכבת השעווה הנותרת.

  • לאחר שלב הצריבה, מורחים את הצבע על פלטת ההדפסה כך שיחדור היטב לחריצים, מנקים את השאריות, ומעבירים תחת המכבש.

  • ניתן להדפיס עותקים במספר צבעים שונים, וכמו כן, ניתן למרוח מספר צבעים על אותה פלטה.

  • אפשרות נוספת, היא להדפיס על אותו הדף מספר הדפסים באמצעות אותה פלטה, או באמצעות פלטות שונות וצבעים שונים, כפי שניתן לראות בהדפס המכחולים שיצרתי.

 צילומים: בני שילה

אודות הכותב:

 צבעים אמנותיים – ורדה שילה  shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il