מאמרים - במה כדאי לבחור אורן או איפאה?? הדפסה מאתר מאמרים

במה כדאי לבחור אורן או איפאה??

נכתב על ידי אורי גיל

[ הדפסת המאמר ]

במה כדאי לבחור- איפאה או אורן?


במהלך עבודתי בתחום הבניה בעץ ובבניית דקים בפרט, אני נתקל הרבה בהתלבטות בין עץ אורן לאיפאה. אין ספק כי זו שאלה לגיטימית, שכן שני העצים משמשים לבניית משטחי דק, שניהם ידועים בכך שהם מתאימים לזה ואת שניהם ניתן להשיג בזמינות מלאה כמעט בכל מחסן עצים.


אז מה בעצם ההבדלים?


ניתן לומר שעץ האורן ועץ האיפאה ממוקמים בשני קצוות של אותה הסקאלה; האורן הוא הפשוט והזול ביותר, והאיפאה הוא בין העצים היקרים.


לאורן המגיע אלינו לרוב מפינלנד, מראה בהיר ועדין. צבעו המקורי הוא לבן צהבהב, אך הצבע   שיהיה לו בעת הרכישה הוא ירקרק, בשל תהליך החיטוי שהוא עובר הנועד להגן עליו מפני מזיקים. חתך העץ המקובל ביותר לשימוש בדקים הוא 3.3 ס"מ עובי על 14 ס"מ רוחב.


העבודה עם עץ האורן היא סלחנית וקלה בשל היותו עץ רך, אך תכונה זו גם מקשה על עמידותו. היתרון המובהק ביותר שלו הוא במחיר; עץ האיפאה, המתחרה שלו, יקר ממנו פי 3 במחיר.


האיפאה, עץ כהה בעל גוונים רבים ומשתנים; החל מחום עמוק ועד לחום אדמדם, מגיע בטקסטורות ועיטורים שונים ונדמה כי כל לוח שונה מקודמו באופן שניכר לעין. האיפאה הוא עץ קשה ביותר, גם ללא ידע מוקדם ניתן להרגיש במובהק את ההבדל בינו לבין האורן כשאוחזים בו; מגעו וקשיחותו, עוצמתו ועמידותו מזכירים מגע של ברזל. עץ האיפאה מגיע אלינו לרוב מברזיל, אך גדל גם במדינות נוספות. העבודה איתו יותר מאתגרת מן העבודה עם האורן, ודורשת כלי עבודה מקצועיים.


החתך המקובל ביותר לשימוש בדקים הבנויים מאיפאה הוא 1.8 ס"מ עובי על 14ס"מ רוחב.


בכל מה שקשור לעמידות העץ לאורך זמן אין מקום להשוואה, דחיסות העץ וקשיחותו הם סוד הכוח לעמידותו במשך שנים רבות ובתנאי מזג אוויר שונים.


למה התקבעו דווקא האורן והאיפאה כעצים האידיאליים למשטחי דק בארץ?


התשובה כנראה טמונה בשיווק של מחסני העץ, בהרגלים ובקיבעון צרכני.


לפני שמחליטים חשוב לדעת כי קיימות בשוק הישראלי אלטרנטיבות רבות אחרות; ישנם עצים רבים כאלה המציעים משהו מן הפשטות של האורן, וכאלה המזכירים דווקא את האקסקלוסיביות של האיפאה, הן במחיר, במראה וברמת העמידות.


להלן כמה דוגמאות:


* עץ אירוקו- עץ טרופי המשתייך גם הוא לעצים הקשים, נחשב לעץ בעל עמידות גבוהה למזיקים. צבעו הטבעי הוא צהבהב ומגיע עד לגווני חום כהה.


 *עץ גרפרה- עץ קשה ועמיד, צבעו חום כהה והוא משמש בעיקר עבור בניית דקים.


*עץ דגלס פייר- מהעצים הרכים יותר, אך עדיין עץ חזק. משמש לרוב עבור מבני עץ ופרגולות. צבעו הטבעי הוא חום-אדמדם בהיר.


*עץ קמרו- עץ טרופי המשתייך גם הוא לעצים הקשים, צורתו וחזותו מזכירות את עץ האיפאה; עין לא מקצועית כמעט ולא תוכל להבחין בין השניים.


לסיכום, ניתן לומר שההשוואה בין האיפאה לאורן היא בבסיסה שגויה, שכן מדובר בעצים שונים לחלוטין- מן המחיר, דרך איכויותיהם ועד למראה שלהם.


למקום מוצל או מתחת לפרגולה, ובתחזוקה נכונה, עץ אורן יהווה רצפת דק נחמדה ובעיקר יקל על הכיס. במידה והשיקול הכלכלי הוא לא המרכזי, לכו על עץ איפאה ("איפה" בשמו האמיתי). המחיר אמנם יקר משמעותית, אך עמידותו יוצאת הדופן בהחלט מצדיקה את ההשקעה.


בהצלחה!!!

אודות הכותב:

אורי גיל בניה מתקדמת בעץ כתובת אתר- http://www.origil.co.il/ כתובת מייל- origil000@gmail.com נייד-0508479994

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il