מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

מהו ציור מקורי?


הצייר בן זמננו, יליד קולומביה, פרננדו בוטרו , Fernando Botero , צייר בשנת 1978 את גירסתו המודרנית לציורו הנודע של הצייר ההולנדי ז’אן ואן אייק “נישואי ארנולפיני” Jan Van Eyck .


תוכלו להתבונן בציור המקורי באחד האתרים הרבים בהם מוצג הציור ”נישואי ארלופינו”, ואן אייק, שחי במאה ה-15, בין השנים 1441-1395, היה צייר הולנדי שנחשב כמפתח העיקרי של טכניקת הציור בצבעי שמן לפני זמנו, נהגו הציירים לצייר בצבעי טמפרה שהכילו חלמון ביצה.


צבעים אלה התייבשו במהירות, ודרשו מהאמן לסיים את עבודתו תוך זמן קצר ציוריו הריאליסטיים והמדוייקים של ואן אייק, משקפים ברובם נושאים דתיים. הציור “נישואי ארנולפיני” עוסק בנישואי ג’יאוואנו וג’יאוונה, זוג סוחרים איטלקים עשירים בציור, כמו בצילום, ניתן לראות את החדר, הזוג , וכל הסיטואצייה בפרטי פרטים.


פרטים רבים בציור זה ניתנים לפירוש כסמלים. לדוגמה: הכלב מסמל נאמנות ואהבה, והפירות על החלון מסמלים פוריות, המראה מצויירת בכישרון מדהים, וניתן לראות בה השתקפות מדוייקת ונאמנה למציאות של הנעשה בחדר. השוואה בין ציורו המקורי של ואן-אייק - הצייר ההולנדי בן המאה ה-15, לבין העיבוד האומנותי שיצר האמן בן זמננו, פרננדו בוטרו, בשנת 1978, בצבעי אקריליק, לאותו ציור.


ההשוואה בין שני הציורים מגלה לנו כי: העיבוד של פרננדו בוטרו פחות מוקפד מהמקור ופחות נאמן למציאות, בציורו של בוטרו, בני הזוג נראים מדושנים ועגלגלים בניגוד למראה האצילי שלהם בציורו של ואן אייק, הנעליים ההולנדיות המהודרות שצייר ואן אייק בקדמת החדר, הפכו בציורו של בוטרו לנעלי-בית עכשוויות, מסגרת המראה, שבציור המקורי מוקפת במדליונים ובהם ציורים מחיי ישו, הפכה לפשוטה ומודרנית.


הריהוט בחדר, המנורה שבתקרה, מסגרת המיטה, השטיח ועוד, שבציור המקורי נראים מצועצעים ומקושטים לפי רוח בית עשיר באותה תקופה, ומופיעים בתמונה העכשווית של בוטרו בעיצוב מודרני, ברור שהצייר פרננדו בוטרו יכול היה, לו רק רצה, לצייר העתק מדוייק יותר של ציורו של ואן אייק, אולם לא זו הייתה כוונתו. הוא בחר לצייר פירוש אישי משלו לציורו הידוע של ואן אייק.


מוכרות לנו יצירות רבות של בוטרו שנעשו באופן דומה, על סמך ציור של אמן ידוע מהעבר, עם שינויים שמאפשרים לנו לזהות בבירור מיהו הצייר שיצר את העיבוד בו אנו צופים.


כשאנחנו מסתכלים על הציורים אנו תוהים מדוע בוטרו עשה זאת, מה הוא רצה להביע ואיך הוא הביע זאת, האם הוא השיג את מטרתו?


 

אודות הכותב:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il