מאמרים - מקומו של הגבר השתנה בעשורים האחרונים - כיצד מתמודדים עם שינוי זה? הדפסה מאתר מאמרים

מקומו של הגבר השתנה בעשורים האחרונים - כיצד מתמודדים עם שינוי זה?

נכתב על ידי יואב ברנזון

[ הדפסת המאמר ]

מקומו של הגבר השתנה בעשורים האחרונים - כיצד מתמודדים עם שינוי זה?


 


 


2012


 


גברים רבים אינם מפנימים את העובדה שהם חיים בשנת 2012 ולא בשנות ה-30 או ה-50 של המאה הקודמת. באותן שנים גברים נהנו ממעמד אחר, שונה, דומיננטי ומוגן.


 


הגבר הישן ידע בדיוק היכן הוא עומד, מעמדו החברתי היה גבוה מאוד לעומת זה של האישה, תפקידיו היו ברורים לחלוטין ונשים לא יכלו בכלל לאיים עליו או לפגוע בו. הגבר של פעם נהנה מהגנה, מביטחון ומיתרון אדיר מול האישה וכתוצאה מכך הוא לא חי בתחרות איתה, הוא לא היה מאויים ממנה, הוא לא היה צריך לחשוש מפניה והוא יכול היה להינות ממעמד, מכבוד ומכוח שאליהם הוא מן הסתם התייחס כדבר מובן מאליו.


 


 


 


מלך היקום מפנה את כסאו


 


אלא שמאז ועד היום חל פיחות עצום במעמדו של הגבר. כוחן של הנשים גדל, רמת אי השיוויון בין נשים וגברים הצטמקה, בתחומים מסויימים הוכנסה אפליה מתקנת לטובת נשים וכתוצאה מכך חל מהפך כמעט מוחלט במעמדם של גברים כך שנשים הפכו דומיננטיות ואילו גברים נסוגו לעמדה מובלת ופאסיבית.


 


כתוצאה מכל התהליכים הללו מקומו של הגבר המודרני אינו מובטח כיום - כמעט בשום תחום. עליו להוכיח את עצמו, להתאים את עצמו, להתאמץ, לתרום, להיות מעורב, ללמוד כישורים ומיומנויות חדשות - הכל כדי להשיג את המעמד שבעבר היה זכאי לו רק מעצם היותו גבר, כי כיום זה כבר לא מספיק והדרישות מהגברים הן הרבה יותר גבוהות.   


 


 


 


הטעות הטרגית של גברים רבים


 


הטעות הטראגית של גברים רבים היא שהם עדיין חיים בתפיסה המיושנת של המאה הקודמת. גברים רבים עדיין מאמינים שעולם כמנהגו נוהג, וכתוצאה מכך הם אינם מתאימים את עצמם למציאות המשתנה והם משלמים מחירים יקרים עבור אותה תפיסה מאובנת ולא עדכנית.


 


למשל, אלימות של גברים כלפי נשים היא טאבו כיום - אולם בעבר הרשויות היו עוצמות עיניים במקרה טוב או טוענות שזו אשמתן של הנשים במקרה הרע. או למשל, גירושין היא פריבילגיה וזכות שכיום נשים עושות בה שימוש הרבה יותר מגברים - אולם בעבר נשים לא העזו להתגרש או לפרק משפחה ואם היו עושות זאת הן היו צפויות לחרמות, לעונשים ולנידוי קשה מהחברה.


   


 


 


הסתגלות למציאות העדכנית


 


גברים מודרניים חייבים להסתגל למציאות העדכנית - גם אם מציאות זו אינה מוצאת חן בעיניהם. גבר אינו יכול להמשיך ולהתנהג כפי שהתנהגו אביו וסבו, משום שמה שהיה מותר לפני חמישים שנים הוא אסור ואפילו בלתי חוקי במציאות הנוכחית.


 


כדי להתעדכן ולהסתגל למציאות המודרנית על הגבר המודרני להבין שמצד אחד הוא אינו מחוייב עוד לשאת את כל עול המשפחה, הפרנסה, ההובלה והשליטה בבית כי הנשים כיום הן עצמאיות יותר, דעתניות יותר וחזקות יותר מבעבר. מצד שני, הוא אינו יכול לצפות להערצה עיוורת מצד האישה, לצייתנות מוחלטת מצידה, לאפשרות לרמוס ולהשפיל את האישה מבלי שתהיינה לכך השלכות כואבות.


 


 


וטיפ לסיום: אם בעבר המודל הזוגי הנפוץ היה מורכב מגבר "חזק" שמעמדו מובטח ומאישה "תלותית" וחסרת אונים הרי שבעידן המודרני המודל הזוגי הוא הרבה יותר שיוויוני. מודל זה דוחף נשים להיות דעתניות, וחזקות ועצמאיות יותר ולכן הוא דורש מגברים להיות עירניים, חזקים, ועצמאיים הרבה יותר מאי פעם כדי לשמור על מעמדם כגברים ועל יתרונם היחסי.


 

אודות הכותב:

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il