מאמרים - מכוניות ונהגים הדפסה מאתר מאמרים

מכוניות ונהגים

נכתב על ידי טל בן דוד

[ הדפסת המאמר ]

מה מעייף את הנהג?


מבחנים שנעשו על ידי מומחים הוכיחו, כי נהג ממוצע, הנוסע לבדו במכונית ושולט יפה בה, אינו מתעייף כלל או שהוא מתעייף רק מעט מן הנהיגה. אך אם הוא לוקח עימו נוסע עצבני, פטפטן, המדבר על סכנות מדומות, יתעייף הנהג מהר יותר מן הנהיגה.


אילו מכוניות מצוידות במקלטי ומשדרי אלחוט?


מכוניות המשטרה הכבאים היו החלוצים בעניין, כיום בעידן המוטורולה וטכנולוגית הסלולר כל אחד יכול לרכוש ולהתקין משדרי ומקלטי אלחוט במכונית. בארצות הברית מצוידות מיליוני מכוניות עם מערכות אלחוטיות ברכב.


האם קל להרכיב מכונית במפעל למכוניות?


שיטת הסרט הנע בתעשיית המכוניות נראית לנו פשוטה ביותר, אך האמת היא שמתבזבז הרבה זמן בשיטת הסרט הנע הנעשה על ידי בני אדם (ולא רובוטים), למרות שהשיטה נחשבת חסכונית, משום שרבים מן החלקים דומים מאוד אחד לשני, עד שהפועלים המרכיבים מחליפים אותם, במפעלים שהרובוטים עוד לא החליפו את הפועלים, הציע מומחה לצבוע את החלקים בצבעים שונים, כדי להקל על הפועלים לזהותם.


מה הקשר בין הרוח לחיסכון בדלק?


צורת מבנה הפח במכונית קובעת משמעותית את כמות צריכת הדלק במכונית עד 50 אחוז חיסכון בדלק אפשר להשיג עם מכונית שצורתה הידרודינמית.


מנוע דיזל זה רק למוניות?


מנוע הבערה הפנימית לרכב הוא אמנם מנוע מצוין,  אך חסרונו הוא בזה שהוא שורף כמויות גדולות של בנזין, והבנזין הוא חומר דלק יקר מאוד. תודות לאמצאתו של הגרמני רודולף דיזל בשנת 1893, הוא המציא מנוע לרכב אחר המסתפק בחומר דלק פשוט יותר וזול יותר מן הבנזין, ואף הספקו רב בהרבה מזה של מנוע הבערה הפנימית הרגיל. על שם ממציאו נקרא מנוע זה בשם מנוע דיזל, וגם הוא מנוע בעירה פנימית.


תיבת הילוכים או בשמה האחר גירים לרכב, היא התקן המתאם בין המנועים לסוגיהם מנוע בנזין, מנוע דיזל או מנוע חשמלי לבין התקן מונע כלשהו, כמו הגלגלים ברכב,  ומאפשר לשנות את היחס בין מיהירויותיהם ובין עוצמת המומנט שהם מפעילים זה על זה. שילוב גירים ברכב להילוך נמוך מגביר את מומנט ההתקן המניע.


כמעט כל מי שביקר באירופה בשנים האחרונות בוודאי שם לב שבכל מה שנוגע למכוניות האירופאים מאוד שונים מאיתנו. זה מתחיל בשליטה המוחלטת של מכוניות מתוצרת אירופאית על הכבישים וממשיך בכמות עצומה של רכבים קטנים, העדפת תיבות הילוכים ידניות ומנועי דיזל במכוניות משפחתיות.


למי שיצא לשכור מכונית באירופה בטח זוכר: מכונית מתקדמת עם מנוע דיזל עם אופי פעולה נעים ושקט, הגמישות של המנוע, וצריכת הדלק הסופר חסכונית.


עברו למנוע דיזל! – אין לכם שום טיעון המוכיח שמנוע מסוג בנזין עדיף.

אודות הכותב:

אורטוב מכון לגירים אוטומטיים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il