מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

במוזיאון ישראל בירושלים מוצגות בימים אלו תערוכות חדשות, ולהלן פירוטן המלא.
  • ·       איורים מקוריים של זוכי פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדי ע"ש בן-יצחק מוענק מדי שנתיים למאיירים מצטיינים בישראל, החל משנת 1978. עפ"י מיטב המסורת של תמיכה באמנויות השונות, רואה מוזיאון ישראל חשיבות רבה בעידוד מאיירים של ספרי ילדים. למטרה זו הוקמה קרן בן-יצחק, לזכר רבקה (סופר) ומיכאל בן-יצחק שנהרגו בכיכר ציון בשנת 1975.


השנה הוגשו לפרס 250 ספרים של  מאיירים שונים מהוצאות ספרים ברחבי הארץ.


לרגל הענקת הפרס הוחלט במוזאון לפתוח תערוכת איורים מקוריים של ספרי ילדים.


בין האיורים שיוצגו בתערוכה איורים שזכו בפרס:


רותו מודן על איוריה לספר "סעודה אצל המלכה" בהוצאת עם עובד


למירה פרידמן על איוריה לספר "חתול בא הביתה" בהוצאת עם עובד
  • ·       יהודי טנג'ר – רישומים אוריינטליסטיים מאת דאודנק

40 רישומים, הדפסים וציורי-שמן אוריינטליסטיים מאירים את דרכו האמנותית הסוערת והמגוונת של האמן הצרפתי הרומנטי אלפרד דאודנק (1882-1822).
הם מתעכבים במיוחד על העשור שבין 1853 ל- 1863 שהאמן חילק בו את זמנו בין ספרד למרוקו. בגיחותיו התכופות לטנג'ר הוא התוודע אל הקהילה היהודית שם, רשם וצייר את אנשיה בשמחותיהם וגם בימים קשים.


נעילה:1 בספטמבר


 
  • ·       נוישטיין: "כלומר הרישום"

מוזיאון ישראל יציג תערוכה לאמן הישראלי המתגורר בניו-יורק, יהושע נוישטיין.
בתערוכה, החורגת לשדות הפילוסופיה והלשון, יוצגו כ - 72 יצירות המכסות ארבעים וחמש שנה של יצירת האמן.
יצירות נסיוניות אלה היו חלוצות של ההגדרה מחדש של הרישום ומיקמו את נוישטיין במרכז הדימוי המשתנה. גישתו החדשה של נוישטיין מוטטה חשיבה קונבנציונלית על הרישום וביטלה את הטכניקות השכיחות באמנות העבר. דרכו חיברה את השיח המודרניסטי עם הגדרה מחדש של אזכורים פוסט-מודרניסטיים
נעילה: 20 באוקטובר


 
  • ·       יוזף בויס | טדאוש קנטור: "לשם ובחזרה"

התערוכה הראשונה המציבה יחד את חייהם ואמנותם של האמן הגרמני יוזף בויס (1921–1986) ושל האמן הפולני טדאוש קנטור (1915 – 1990), והיא סקירה מעמיקה ראשונה של עבודתו של בויס בארץ. התערוכה מתמקדת בסיפורי חייהם המקבילים של שני האמנים  – כל אחד מהם התייחס לשאלה המורכבת של היחסים בין יהודים-גרמנים-פולנים ולתהפוכות הטראומטיות של ההיסטוריה האירופית שחוו איש-איש בדרכו.


נעילה: ספטמבר


 
  • ·       זהב לבן: המטבעות הקדומים בעולם

מוזיאון ישראל גאה להציג 500 מטבעות מהקדומים ביותר בעולם. המטבעות הגיעו למוזיאון משני אוספים פרטיים והם מוצגים לקהל זו הפעם הראשונה באגף לארכיאולוגיה.


המטבעות הראשונים בעולם היו מטבעות שנטבעו במושבות מסחר יווניות באזור מערב טורקיה של היום החל במאה ה–7 לפני הספירה; הם היו עשויים סגסוגת של זהב וכסף וכונו כבר בימי קדם "זהב לבן". באיכותם האמנותית הם לא נפלו כהוא זה ממטבעות מאוחרים, וסיפור היווצרותם חושף עוד טפח מתרבות יוון הקדומה — זו נודעה כמובן באיכויות הפיסול והציור שלה, והצטיינה גם בתחום יומיומי זה.


בין המוטיבים המופיעים שהוטבעו במטבעות הראשונים :אריות, גריפונים, שוורים, ספינקסים, דמויות אלים וכן סצנות מיתולוגיות שנלקחו מן המיתולוגיה היוונית ודמויות האלים לבשו צביון של דמויות אדם.


אוצר התערוכה דר' חיים גיטלר, אוצר למטבעות במוזיאון ישראל, ירושלים.


נעילה: 30 במרץ 2013


  • "לילה טוב"- תערוכה חדשה באגף הנוער


התערוכה עוסקת באחד הנושאים המרכזיים של החוויה האנושית, המעבר של היום אל תוך הלילה. היא מפנה את מבטה אל תוך חדר השינה, ואל מחוצה לו תוך התמקדות בשינויים המתרחשים בבית הרוחש פעילות לקראת השינה, ההליכה לישון ותהליכי ההירדמות וכן שינויים מקבילים המתרחשים בחוץ, בטבע ובעיר כשהירח מלווה את המבקר וחושף מחוזות של נופי לילה, מסתורין ודמיון. התערוכה תתמקד בעיקר באמנות עכשווית, אך תעשה שימוש גם באוספים האנציקלופדיים של מוזיאון ישראל, כדי לגבות את התערוכה בהקשר היסטורי ותרבותי רחב יותר, באמצעות מוצגים אתנוגראפיים ונון-מערביים – קמיעות להגנה בפני מזיקי לילה, עריסות וכריות שינה אתנוגרפיות ועוד.


נעילה: 2 בפברואר 2013


 

אודות הכותב:

אני בלוגר וכותב באתרים שונים כגון: "פרשן","NEWS1 ", "מקושרים" ועוד. וכן אני סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il