מאמרים - שיזוף בריא? אין חיה כזאת! הדפסה מאתר מאמרים

שיזוף בריא? אין חיה כזאת!

נכתב על ידי ד''ר אסתר קורן

[ הדפסת המאמר ]

זוכרים את הימים בהם היינו משתרעות על החוף מבוקר עד ערב, מורחות שמן תינוקות ומפקירות את גופנו לקרני השמש? זוכרים? עכשיו - תשכחו. השיזוף שרובנו כל כך אהבנו בקיץ, אותו צבע "כהה ויפה" שלמענו שרפנו ימים שלמים (תרתי משמע), הינו לא יותר מתגובת הגנה של העור, המנסה להגן על עצמו מקרני השמש הפוגעות בו. היום כבר ברור: כמה שפחות שיזוף - יותר טוב.


אפקט השיזוף מופיע לאחר חשיפה לשמש. וזה קורה בעיקר בקיץ ובכל מקום (ולא רק בחוף הים או בבריכה). אנחנו חשופים לקרינת השמש גם בהליכת בוקר, בעת הנהיגה ובעצם בכל מקום לא מקורה בו נמצאת השמש, והתוצאות של חשיפה מסיבית זו עלולות להיות הרות אסון.


מה - מלנוציטים - מלנין
העור הינו האבר המפריד בין הסביבה החיצונית לגופנו, ויש לו תפקיד להגן על הגוף שלנו מפני גורמים חיצוניים, כגון: התייבשות ושמש. חשוב לזכור כי העור בנוי משכבות רבות של תאים, שנוצרים בשכבה התחתונה ביותר, ובמהלך החיים עולים למעלה ובונים את השכבות העליונות יותר, בתהליך המזכיר מעט בנייה של קיר לבנים.


בשכבה התחתונה ביותר, יחד עם התאים הצעירים של העור, נמצאים תאים אחרים, גדולים יותר, המכילים בתוכם פיגמנט (צבען). תאים אלה נקראים "מלנוציטים" והפיגמנט שבהם נקרא "מלנין". בנוכחות קרינה חזקה של שמש, משתחרר פיגמנט המלנין מהתאים ועולה למעלה אל בין השכבות השונות, מתוך כוונה להגן על העור מפגיעה ולמנוע נזק בלתי הפיך. פיגמנט המלנין המשוחרר הינו האחראי לצבע השיזוף של העור.


לאנשים בעלי עור כהה יש כמות גדולה יותר של פיגמנט בתאים. ללבקנים אין מלנין כלל עקב בעיה בתהליך הייצור בתוך התא, ולכן עורם לבן ואין להם כל הגנה טבעית מפני קרינת השמש.


שיזוף = תגובה על פגיעה ישירה בעור ואיננו יפה לבריאות
ברור, איפוא, כי שיזוף מכל סוג, הוא תוצאה של פגיעה ישירה בעור והוא איננו בריא לגופנו.


השיזוף אמור להגן עלינו באופן טבעי, אבל לפעמים קרני השמש חזקות מדי והמלנין אינו מספיק. מצב כזה מתרחש בעיקר בעת שהייה לא נכונה בשמש, כמו בשעות הצהריים או לאורך זמן רב. במקרים אלה עלול העור לפתח פיגמנטציה, היינו: סוגים שונים של כתמים, להאיץ תהליכים של הזדקנות וקמטים, ולפתח גידולים שונים ואפילו סרטן עור. בעיות אלה עלולות להתפתח גם שנים רבות לאחר חשיפה לא אחראית לשמש, כיוון שלעור שלנו יש זיכרון ארוך טווח.


מה ניתן לעשות כדי למנוע את נזקי השמש לעור?
חשוב ביותר להשתמש בקרם הגנה שיעצור או יקטין את השפעת קרני השמש הפוגעות בנו, בעיקר את הקרניים העל סגולות (UV)


1.      יש להשתמש בקרם הגנה איכותי ולמרוח אותו היטב על כל אזורי הגוף החשופים: פנים, ידיים וצוואר. יש למרוח קרם הגנה כבר בשעות הבוקר, ולא רק כאשר מתכננים ללכת לים, אלא גם כאשר מסתובבים מחוץ לבית ולמשרד


2.      בכל הנוגע לרכישת תכשירי הגנה לעור הפנים, אזור העיניים והצוואר - מומלץ להתייעץ עם קוסמטיקאית מוסמכת, כיוון שלאזורים אלה יש תכשירים ייחודיים. לנשים, מומלץ לבחור בתכשיר הגנה המכיל גם מייק אפ עדין, כדי לעלות את רמת ההגנה ולתת לעור מראה רענן וצעיר יותר.


3.      חשוב לשתות הרבה מים ולהימנע משהייה במקומות פתוחים בשעות החמות ביותר של היום (11:00 עד 16:00 )


4.      אם אין ברירה ועליכם לשהות בשמש זמן רב, לבשו בגדים דקים אך ארוכים יותר, שיכסו מקסימום אברים חשופים, כולל כובע עם כיסוי אחורי, להגנה על העורף. השתמשו במשקפי שמש איכותיים כדי להגן על רשתית העין


וזכרו: אין שיזוף בריא! כל שיזוף הוא סממן של תגובת הגנה של העור למצוקה!

אודות הכותב:
ד"ר אסתר קורן I מדע וחן - מרכזים לקוסמטיקה רפואית בטכנולוגיות מתקדמות. במרכזים של ד"ר קורן מטפלים על פי פרוטוקולים קבועים שהצלחתם הוכחה, ומציעים טיפולים טכנולוגיים מתקדמים לפתרון בעיות עור ואסתטיקה המחייבות יד מקצועית במיוחד. לקבלת המדריך המלא להורדת שיער ביעילות ובמקצועיות - נא ללחוץ על הקליק.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il