מאמרים - התפתחות תינוקות באמצעות מוסיקה. מוסיקה מהחודש הראשון לחיי התינוק הדפסה מאתר מאמרים

התפתחות תינוקות באמצעות מוסיקה. מוסיקה מהחודש הראשון לחיי התינוק

נכתב על ידי אורית טודלרס

[ הדפסת המאמר ]

חוקרים מאמינים שעיסוק במוסיקה יוצר נתיבים חדשים במח


למוסיקה יש השפעה חזקה על הרגשות שלנו. הורים יודעים ששירי ערש שקטים ורכים יכולים להרגיע תינוק בוכה, להקה נפלאה יכולה לגרום לנו להתרגשות ואם לא ידעתם, המוסיקה יכולה להשפיע גם על הדרך שבה אנו חושבים. בשנים האחרונות לומדים חוקים רבות איך המח מתפתח. תינוקות נולדים עם מיליארדי תאי מח. בשנים הראשונות לחייהם, תאי המח האלו יוצרים קשרים עם תאי מח אחרים. במשך הזמן הקשרים האלו שאנו משתמשים בהם בקביעות, נעשים חזקים יותר. ילדים שגדלים תוך שמיעת מוסיקה מפתחים קשרים חזקים עם מה שקרוי קשרים המזוהים עם מוסיקה.חלק מנתיבי המוסיקה משפיעים למעשה על איך שאנו חושבים. האזנה למוסיקה קלאסית יכולה לשפר את תפיסתנו התלת ממדית, לפחות לזמן קצר. לימוד נגינה על מכשיר יכול להיות בעל השפעה ארוכת טווח עוד יותר על כישורים מחשבתיים מסוימים.


האם מוסיקה גורמת לנו להיות פקחים יותר?
לא בדיוק. המוסיקה כנראה מפתחת את המח לצורות חשיבה מסוימות. אחרי האזנה למוסיקה קלאסית, מבוגרים יכולים לבצע מטלות הקשורות לתפיסה תלת ממדית, במהירות רבה יותר, כמו למשל להרכיב פאזלים.


מדוע זה קורה?
נתיבי המוסיקה הקלאסית במוחנו זהים לנתיבים שבהם אנו משתמשים לתפיסה תלת ממדית. כאשר אנו מאזינים למוסיקה קלאסית, נתיבי התפיסה התלת ממדית "נדלקים" ומוכנים להיות בשימוש. מצב זה הופך את העבודה של הרכבת פאזל למהירה יותר. אולם האפקט משפיע רק לזמן קצר. כישורי התפיסה התלת ממדית שלנו נגמרים בערך שעה אחרי שהפסקנו להאזין למוסיקה.לימוד נגינה יכול לגרום לכישורי התפיסה התלת ממדית לארוך זמן רב יותר. אולם במחקרים מסוימים, ילדים שקיבלו שיעורי פסנתר למשך ששה חודשים, שיפרו את היכולת להרכיב פאזלים ולפתור בעיות הקשורות לתפיסה תלת ממדית, עד לשיעור של 30%


מדוע נגינה על כלים עושה הבדל כזה? החוקרים מאמינים שאימוני נגינה יוצרים נתיבים חדשים במוחנו.


מדוע מוסיקה קלאסית?
המוסיקה שרוב האנשים מכנים "קלאסית" נכתבה על ידי מלחינים כמו בך, בטהובן, או מוצרט והיא שונה ממוסיקה כמו רוק או מוסיקת קאנטרי. למוסיקה קלאסית יש מבנה מוסיקלי מסובך יותר.תינוקות כבר מגיל 3 חודשים יכולים לתפוס את מבנה המוסיקה, ואפילו להכיר קטעים ממוסיקה קלאסית ששמעו קודם לכן.מומחים חושבים שמורכבות המוסיקה הקלאסית היא מה שמפעילה את המח לפתור בעיות של תפיסה תלת ממדית בצורה מהירה יותר. לכן להקשבה למוסיקה קלאסית יכולים להיות השפעות אחרות על המח מאשר להקשבה לסוגי מוסיקה אחרים.זה לא אומר שסוגים אחרים של מוסיקה אינם טובים. הקשבה לכל סוג של מוסיקה עוזר לבנות נתיבים (שבילים ) של קשרים מוסיקליים במח.למוסיקה יכולה להיות השפעות חיוביות על מצב רוחנו שתאפשר למידה קלה יותר.


מה אתם יכולים לעשות?
הורים ומטפלים בילדים יכולים לעזור לילדים לאהוב מוסיקה כבר בגיל ינקות. להלן מספר רעיונות


השמיעו מוסיקה לתינוק
חשפו את תינוקכם לקטעים שונים של מוסיקה מסוגים שונים. אם אתם מנגנים בכלי נגינה, נגנו כאשר תינוקכם נמצא קרוב למקום, אבל שמרו על עוצמת קול מתונה. מוסיקה רעשנית יכולה לפגוע בשמיעת התינוק.


שירו לתינוקכם
לא חשוב כמה טוב אתם שרים!. שמיעת קולכם עוזרת לתינוקכם ללמוד שפה. תינוקות אוהבים את מקצבי השירים. אפילו תינוקות יכולים להכיר מנגינות מסוימות ברגע ששמעו אותן.


שירו יחד עם תינוקכם
כאשר הילדים גדלים, הם נהנים לשיר אתכם. הכנסת מילים למוסיקה עוזרת בעצם למח ללמוד אותם ולזכור אותם זמן ארוך יותר.לכן זוהי הסיבה שאנו זוכרים את המנגינה והשירים ששרנו כשהיינו ילדים, למרות שלא שמענו אותם במשך זמן רב.


התחילו בשיעורי נגינה מוקדם
אם אתם מעוניינים שילדכם ילמד לנגן על מכשיר נגינה, אין צורך לחכות עד שילדכם יגיע לבית ספר יסודי. לילדים בגיל צעיר יש התפתחות מוחית מספיקה ללמוד מוסיקה. לרוב הילדים בגילים שבין 4 ל-5 שנים נהנים לשיר ויכולים ללמוד באופן בסיסי על כלי נגינה מסוימים.התחלה מוקדמת של שיעורי נגינה עוזרת לילדים לבנות אהבה למוסיקה לכל חייהם.


עודדו את בית הספר שבו לומד ילדכם ללמד מוסיקה
שירה עוזרת לעורר את המח, לפחות באופן מיידי. בתוספת הזמן חינוך מוסיקלי כחלק מתכנית בית הספר יכול לעזור בבניית כישורים כמו קואורדינציה ויצירתיות. לימוד מוסיקה עוזר לילדכם להיות אדם מעורה יותר עם המציאות.


 האזנה נעימה

אודות הכותב:

התפתחות תינוקות
טודלרס-פורטל תינוקות ופעוטות
התפתחות תינוקות לפי חודשים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il