מאמרים - כלים לתחזוקת הנבל, מאמר רביעי בסדרה, מהיא רגולציה לנבל? הדפסה מאתר מאמרים

כלים לתחזוקת הנבל, מאמר רביעי בסדרה, מהיא רגולציה לנבל?

נכתב על ידי המיתר של אילת

[ הדפסת המאמר ]

עבור נגני נבל רגולציה היא מעין מילת קסם, עבור אנשי המקצוע, רגולציה זה כמו לומר טיפול 10,000 למכונית. הטיפול מתחלק לשניים, הנבל עשויי עץ ומיתרים, המתח שנוצר ממיתרים בנבל פדאלים גדול יכול להגיע לכאלף קילו. הנבל ככלי העשוי עץ "חי", "נושם" ומשתנה עם הזמן כתוצאה מהלחץ הזה. בעיקר בשנים הראשונות לקיומו, הנבל חווה שינויים רבים. הצוואר נמתח ומסתובב מעט, והוא ימשיך להסתובב עד אשר ידרוש שיפוץ כמה עשרות שנים מאוחר יותר. לוח הצליל נמתח מעט ומקבל בטן ואפילו העמוד מתקצר עם הזמן. מעבר לכך, בנבלים רבים יש לבד אדום בדוושות שמתבלה ודורש החלפה. ללבד שני תפקידים, הראשון הוא לשכך זעזועים ולמנוע רעשים בעת הפעלת הפדאלים. התפקיד השני הוא לשמור על מרווח נכון בין פעולות הפדלים, גם אם הלבד נראה שלם ולא קרוע, הוא נדחס עם הזמן ופוגע בפעולה התקינה של הדוושות.חלק אחד של הרגולציה הוא להחליף מה שצריך ולבצע תיקונים (Adjustments) שמטרתם היא לפצות על אותם שינויים שתיארתי. חלק שני של הרגולציה והוא משתנה מפעם לפעם ונבל לנבל הוא טיפול בזמזומים ורעשים בלתי רצויים שונים שמתפתחים עם השנים.

טיפול בזמזומים הוא מורכב יותר ומשתנה מאוד מכלי לכלי. פיצויי על המתיחה והשינויים עם הזמן כולל כיוון המוטות או הכבלים, תלויי בסוג הנבל, שעוברים בתוך העמוד ואחראים על העברת פקודות הפדאלים. הכיוון יהיה בדרך כלל לקצר את המוטות או הכבלים כפיצויי על "התכווצות" העמוד. אח"כ יש צורך לכוון את הדיסקים והפינים
שמחזיקים את המיתרים כדי להתאים לגיאומטריה החדשה של הנבל וכדי להפיק דיוק מרבי בעת הפעלת הפדאלים.

אז איך יודעים שהנבל דורש רגולציה? כלל האצבע אומר שנבל פדאלים דורש רגולציה פעם בשנה, נבל קלטי בדרך כלל יצטרך טיפול כשנתיים מיום יצורו ואח"כ כל חמש שנים אם אין בעיות מיוחדות. אם יש לכם ספק ואתם לא בטוחים שצריך להזמין טכנאי ולבצע טיפול ישנן כמה בדיקות שאתם יכולים לעשות כדי להבין את משמעות הטיפול, לדעת אם הוא באמת דרוש ולהיות מסוגלים להבין אם הטיפול בוצע כהלכה.

אם יש רעשים וזמזומים, הטכנאי אמור לבטל אותם. נדיר ביותר למצוא רשרוש שבלתי אפשרי לסדר. בדיקה וויזואלית של הלבד ולראות האם הוא דורש החלפה.בעזרת מכשיר הכיוון והפיקאפ (מהמאמר הקודם) יש לבדוק את דיוק הפדאלים. הסטיות הגדולות ביותר והצורך בתיקונים (Adjustments) יהיה בדרך כלל באוקטבות הגבוהות. בחרו כמה מיתרים וכוונו אותם לדיוק מרבי כאשר פדאלים מורמים והצליל מכוון על במול. לאחר מכן העבירו את הפדאל למצב בקר ובדקו עם הטיונר האם הכיוון נשאר מדויק, את אותה בדיקה יש לבצע גם על דיאז. אם יש סטייה משמע יש צורך בתיקונים אותם יכול לבצע הטכנאי ורצוי להשאיר לו את העבודה.

אודות הכותב:

  Ayelet's String - המיתר של אילת
Israel's Harp Shop - חנות הנבל של ישראל
Tellefax +972-3-6491050 טלפקס
Cell +972-52-5702824 סלולארי
Info@harpshop.co.il
www.harpshop.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il