מאמרים - טכנולוגיית VOIP - מהי? מהם יתרונותיה? הדפסה מאתר מאמרים

טכנולוגיית VOIP - מהי? מהם יתרונותיה?

נכתב על ידי תומר קידרון

[ הדפסת המאמר ]

הקסם שבלדבר עם אדם המרוחק פיסית הזניק את המירוץ להמצאת הטלפון, במחצית השנייה של המאה ה-19. אם אלכסנדר גראהם בל היה הראשון שהמציא את הטלפון או לא זה עדיין לא ברור, אך הוא הראשון שרשם על כך פטנט והמשפט הראשון שהועבר באמצעות הטלפון שבנה: "ווטסון, בוא הנה, אני זקוק לך", הפך למטבע לשון בקרב ממציאים רבים. הטלפונים בראשית דרכם פעלו על עקרון דומה לזה של הפטיפון: תנודות הקול הזיזו מחט שהורעדה על פני מים ושינתה התנגדות של מעגלים חשמליים. העקרון היה כי האותות החשמליים שהופקו על ידי הקול האנושי נישאו על גבי כבל בין שני הטלפונים המקושרים. על סמך אותו העיקרון ניתן לבנות טלפון פשוט אפילו יותר המורכב משתי קופסאות גבינה ריקות וחוט המחבר בינם. טלפון שכזה פועל אף ללא חשמל.


לימים, הטכנולוגיה התפתחה, וגם כמות האנשים שהיה ברשותם מכשיר וקו טלפון. כדי להתגבר על בעית הצורך בחיבור ייחודי לשיחה הומצאה המרכזיה. המרכזיה דאגה לחבר בין אדם שהתקשר לאדם אחר ולספק להם קו ייחודי ששימש לצורך השיחה. במקביל, הטכנולוגיה השתכללה ונוצר גם מנגנון שאיפשר לאותת למרכזיה ולקווי הטלפון על הרצון לבצע שיחה, על ניתוק שיחה או להודיע כי קו הטלפון תפוס.


הולדת טכנולוגיית ה- VoIP


קווי הטלפון הישנים פעלו על גבי כבלים ייעודיים להם. במקביל לקווי הטלפוניה החל להתפתח השימוש באינטרנט. תשתית נוספת נפרסה ושימשה להעברת מידע ופותחה גם טכנולוגיה שאפשרה את העברת המידע על גבי הרשת הזו - טכנולוגיה שנקראה IP  (Internet Protocol). הדרך שבה הטכנולוגיה הזו פועלת בצורה שונה מאד מאותו קו טלפון ייעודי –
  • המידע מועבר בצורה דיגיטלית ולא אנלוגית-חשמלית.

  • המידע מחולק ליחידות מידע קטנות וכל יחידה נשלחת באופן עצמאי.

  • כאשר המידע מגיע ליעד, הוא מורכב מחדש, בסדר הנכון.

  • כיוון שרשת האינטרנט מאד מסועפת, ייתכן וכל יחידת מידע תעבור מסלול שונה בדרך ליעד.

  • החלוקה ליחידות מידע קטנות מאפשרת להעביר כמות מידע רבה יותר, כי לא צריך להמתין עד שתוכנה או מכשיר מסוים יגמור להשתמש בקו, אלא אפשר לשלוח מידע מכל התוכנות והמכשירים ביחד. ככל שנעשה שימוש רב יותר בקו, קצב העברת המידע יהיה אמנם איטי יותר, אך כבר לא נחוץ לחכות לסיום הפעולה.

בתחילה, שימשה הטכנולוגיה החדשה להעברת מידע בלבד, ואז פותחה טכנולוגיית ה- VoIP (Voice Over IP) שמאפשרת להעביר גם דיבור אנושי באמצעות רשת האינטרנט. כמו כל יישום, הקול מקודד ליחידות מידע דיגיטליות קטנות ונשלח ליעד. כאשר המידע מגיע ליעד, החבילות מורכבות מחדש בהתאם לסדר המוגדר בהן, ומתורגמות מחדש לאותות קוליים.


שימושים ויתרונות טכנולוגיית ה- VoIP


טכנולוגיית ה- VoIP משמשת למגוון שימושים:
  • ביצוע שיחת אודיו (דיבור) בין מחשבים באמצעות תוכנות כגון Skype, מסנג'ר ודומיהן.

  • ביצוע שיחה בין מחשב ומכשיר טלפון IP , או שני מכשירי טלפון IP  ייעודיים, המתאימים לעבודה עם הטכנולוגיה החדשה.

  • ביצוע שיחה בין מחשב או מכשיר טלפון ייעודי ומכשיר טלפון רגיל, הפועל על בסיס אנאלוגי.

  • שילוב יישומי רשת מתקדמים, כגון מרכזיות IP, העברת מידע שאינו קול כגון קבצים, שיתוף מסך המחשב או שיחות וידאו.

כיום, הבעיות שהיו נפוצות בתחילת הדרך בשימוש בטכנולוגיית ה-IP  נעלמו כמעט לחלוטין, והיתרונות של השימוש בטכנולוגיה החדשה תפסו את מקומן, ובמיוחד מחירי שיחות הטלפון הזולים במיוחד.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il