מאמרים - מהי גלאוקומה ומי נמצא בסיכון לחלות בה? הדפסה מאתר מאמרים

מהי גלאוקומה ומי נמצא בסיכון לחלות בה?

נכתב על ידי מיכל כהן

[ הדפסת המאמר ]

מהי גלאוקומה ומי נמצא בסיכון לחלות בה?


גלאוקומה, או בשמה העברי שהעניקה לה האקדמיה ? ברקית, היא אחת ממחלות העיניים הקשות ביותר שאיתה מתמודד כיום העולם המערבי. גלאוקומה נחשבת כיום לגורם השני במעלה לעיוורון בעולם המערבי (הגורם הראשון במעלה הוא מחלת עיניים בשם רטינטיס פיגמנטוזה). קרוב לשליש מהלוקים במחלה יתעוורו באחת מעיניהם, ואחד מכל עשרה חולי גלאוקומה יסבול בסופו של דבר מעיוורון בשתי העיניים.


 


גלאוקומה היא למעשה קבוצה של כמה מחלות עיניים, הפוגעות כולן ביכולת של העין להעביר מסרים שנקלטים בה אל המוח. נהוג לחלק את סוגי הגלאוקומה לשניים ? גלאוקומה פתוחת זווית, וגלאוקומה סגורת זווית. מרבית חולי הגלאוקומה בישראל סובלים מגלאוקומה פתוחת זווית, שנגרמת מניקוז לא תקין של נוזלים מהעין אל מערכת כלי הדם מחוץ לעין. הצטברות הנוזלים בעין גורמת ללחץ גבוה על העין, שמוביל לנזקים בלתי הפיכים ואף לאובדן הראייה. בסוג הגלאוקומה השני, הגלאוקומה סגורת הזווית, הלחץ על העין נובע מחסימה של המרווח שבין הקרנית לקשתית, המכונה הלשכה הקדמית של העין.


 


מרבית החולים הסובלים מגלאוקומה אינם מודעים לקיומה של המחלה בשלביה הראשוניים, היות שהיא אינה גורמת לכאבים, גם בקרב קבוצות סיכון. לעתים קרובות הבדיקות לגילוי המחלה נעשות רק בשלב שבו נגרם כבר נזק בלתי הפיך לעצבי הראייה, ולא ניתן להעניק לחולה טיפול מונע שיעצור את התפשטות המחלה. הסיכון לחלות בגלאוקומה גבוה יותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת ? אחד מכל עשרה אנשים בגיל 70 ומעלה חולה בגלאוקומה, אך גם בגילאים מוקדמים יותר המחלה קיימת, ופוגעת באחד מכל 50 אנשים בגיל 40 ומעלה. גורמים נוספים שעלולים להגדיל את הסיכון לגלאוקומה הם קוצר ראייה, לחץ דם גבוה, מיגרנות, מחלות כלי דם ומקרים משפחתיים של לחץ תוך עיני מוגבר, שממנו סובלים כ- 8% מהאוכלוסייה הבוגרת.


 לחץ תוך עיני מוגבר הגורם העיקרי למחלת הגלאוקומה, אך לא אצל כל מי שסובל מלחץ תוך עיני מוגבר תתפתח גלאוקומה, וכן ישנם מקרים של טיפול בגלאוקומה גם עם לחץ תוך עיני תקין. 


למרבה הצער אין כיום טיפול רפואי מוכר שיכול לתקן נזקים שנגרמו כתוצאה מגלאוקומה. מטרת האבחון של המחלה היא לגלות אותה בשלבים מוקדמים ככל האפשר, אז ניתן להקל על הלחץ התוך עיני של החולה, לשפר בצורה את זרימת הדם לעין, ולכל הפחות להקל על הפגיעה בעצב הראייה, או לעצור לחלוטין את המשך התפשטות הגלאוקומה.


 


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il