מאמרים - רגולציה בשוק המטח הדפסה מאתר מאמרים

רגולציה בשוק המטח

נכתב על ידי מיכאל רומנסקי

[ הדפסת המאמר ]

בשנים האחרונות שומעים רבות על כל הקשור אל נושא הרגולציה בשוק המט"ח. ברוקרים, חברות לניהול השקעות ואנשים אשר מבצעים פעולות שונות בשוק זה טוענים כי ההצעה לרגולציה במטח תגרום לשוק טלטלה משמעותית.


מהי רגולציה?


שוק המט"ח מתנהל כיום כשוק חופשי. מטרתה של רגולציה היא פיקוח  אשר יעשה על ידי תקנות וחוקים שונים אותם מדינת ישראל תקבע. אם הצעת הרגולציה תצא אל הפועל יתרחשו הדברים הבאים:
    • רישיון- כל אדם אשר יפעיל את חדרי המסחר של שוק המטח יהיה מחויב ברישיון. בנוסף, המפעילים ידרשו להציג בפני המדינה או הרשות האחראית על הפיקוח אסמכתא המעידה על ההון העצמי שלהם וכן ביטוח.

    • בעל שליטה- כל אדם אשר יהיה מעוניין להיות בעל שליטה בחברת מט"ח יהיה מחויב בהיתר מטעם 'הרשות לניירות ערך'. היתר זה יינתן רק לאחר שאותו אדם יוכיח כי אין לו עבר פלילי והוא יוכל להוכיח כי הוא כשיר והגון להיות בעל שליטה.

    • פיקוח על חברות פורקס- כל חברה תצטרך לפעול בהתאם לתקנות רגולציה שנקבעו מראש בכל הקשור אל אופי הטיפול שלה בכספים של לקוחותיה וזאת על מנת שלא יתרחש מצב החברות מרוויחות על חשבון הלקוחות.

    • דיווח- כל חברה תהיה חייבת לדווח לרשות לניירות ערך וכן לציבור על הפעילות שלה ותוצאותיה.

גיוס לקוחות והתנהלות בזירות הסחר


רוב האנשים המעוניינים לבצע פעולות של מסחר במט"ח מבצעים פעולות אלו מול מפעילי זירת הסחר, דהיינו, מול חברות, ברוקרים ותוכנות שונות באינטרנט. החשש הגדול הוא שההתנהלות של המסחר במטבע חוץ וגיוס הלקוחות על ידי חברות אלו יהיו בעייתיות וייצרו מצב של חוסר הגינות אשר יכול להיגרם על ידי קבלת מידע חלקי בלבד אשר אינו יאפשר לאנשים המשקיעים את כספם בשוק זה לקבל החלטה מושכלת לגבי ההשקעה שלהם. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי המשקיעים נותנים לסוחרים את ההון שלהם וחשוב להגן על כסף זה. ברגע בו הרגולציה על שוק המטח תיושם יובטח קיום הגון של עקרונות המסחר במט"ח ותהיה בקרה על כל פעילותם של הסוחרים.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il