מאמרים - כן או כנה הדפסה מאתר מאמרים

כן או כנה

נכתב על ידי עינת קדם

[ הדפסת המאמר ]

רשמים מהתכנית דה וויס, יום ד', 22.2.12:

רז שמואלי אומרת לאביב גפן בשיחה ביניהם מלב אל לב: "וכאילו, מכל המסרים שלך באלבומים הבנתי את מה שרצית להגיד, אבל תמיד רצית לדעת באמת אישית מה אתה חושב. עכשיו זה קורה".
אביב גפן משיב לה: "אז איך יצאתי מולך? כנה (kene) או חתיכת אידיוט?"

יצאת טועה, אביב. בהטיה לנקבה של כנות יש לומר "כנה", ובהטיה לזכר יש לומר "כן", כן?

גם בהמשך אתה אומר ליוסף בוכניק: "יוסף, גם אני באודישנים רציתי אותך. יש לי שאלה. יש לך איזה צער שלא בחרת בי? אה, עכשיו בעצם אתה (פונה לרמי קליינשטיין) אמור לבחור בו, אז לא, טוב. כנה זה לא יהיה".

אבל אתה יכול להתנחם בכך שאינך היחיד. גם עמיתך, המנטור רמי קליינשטיין, אמר בתום הדו-קרב בין יוסף בוכניק לאוהד בן נון: "עבדנו הרבה מאוד ולא יכולתי לצפות שיהיה ביצוע כל כך כנה וכל כך נוגע".

אהיה כנה איתך, אביב. אני מבינה מה קורה כאן. המילה "כן" - שמשמעותה: נכון, אמיתי - קצרה, וזה לא הוגן שכשעוברים ללשון זכר הברה אחת יחידה תבטא משמעות כל כך עמוקה, מה גם שהיא זהה למילה "כן", ההפך מ"לא"; "כן" היא גם צורת הזכר של "כינה", מלשון כינים; ו"כן" (ו-kan) היא גם יסוד, בסיס, חלק רחב שעליו ניצב כלי: "כן (ken) מושב שם לרכב (larakav)" (ביאליק, קטינא) (מילון אבן שושן). אבל מה לעשות, אין צדק.

ועכשיו סלח נא לי, עליי לכתוב על כך לכל אותם מיליארד מיליארד טועים, שאת דרכם עוד מחפשים.

נו, אז איך יצאתי אני מולך? כנה או חתיכת אידיוטית?
____________________
הערות:
1. באתר השפה העברית "כן או כנה" נכתב על נושא זה. הלשונאי יצחק אבינרי עשה ניסיון להכשיר את הצורה "כנה", והראה שיש סימוכין היסטוריים גם לחריגה מהצורה "כן". הקישור לעמוד מופיע למטה.
2. שורש המילה כן - כ-ו-ן; באכדית: kenu = יציב, חזק (מילון אבן שושן).
3. בניגוד ל"כנה" בזכר, הן "גא" והן "גאה" בסגול באל"ף (שורש ג-א-י) תקניות. "גאה" מופיעה יותר בתנ"ך, למשל "וראה כל-גאה והשפילהו" (איוב מ יא), ו"גא" מופיעה פעם אחת בתנ"ך: "שמענו גאון-מואב, גא מאוד" (ישעיה טז ו), והיא מליצית יותר.

אודות הכותב:
לעמוד תיקון שגיאות וטעויות
אתר השפה העברית: כן או כנה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il