מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

ב- 24-25/2/2012, יתקיים מו"מ ציבורי לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני,  בבית ציוני אמריקה, באולם הסלון.


 


הכנס הוא חלק מפרויקט רחב בשם "מחשבות של שלום" שמטרתו היא לשתף את הציבור במאמצים לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובדרך זו לסלול דרך להסכם מדיני. כנס זה הוא מיני-קונגרס, במהלכו תיפגש משלחת של שישה אזרחים ישראלים "מן השורה", מכל קצוות הקשת הפוליטית, עם משלחת פלסטינית מקבילה, והם ידונו על הסכם שלום.


 


ד"ר ספיר הנדלמן, מיוזמי הפרויקט וחתן פרס פיטר בייקר לחקר השלום, מסביר כי "בתקופה האחרונה אנו עדים לתוצאותיו של הקיפאון המדיני, ויש חשש לחזרה למעגל האלימות הישראלי-פלסטיני. לאור זאת, עולה תחושת דחיפות מהשטח לעורר את המשא ומתן ולמצוא פתרון בר קיימא לסכסוך. תהליך השלום 'תקוע' מזה שנים רבות, בין השאר בשל היעדר המעורבות הציבורית, וזהו בדיוק הדבר שאנו רוצים לשנות. בהיעדרם של מנהיגות ראויה ולחץ בינלאומי, מוטל עלינו – האזרחים – לקחת את היוזמה ולהפעיל לחץ מלמטה.


ד"ר הנדלמן מוסיף כי: "מטרתו של הכנס היא להדגים את הכוח הבונה של קונגרס ציבורי גדול ומשמעותי, ליצור לחץ ציבורי להקים אותו, ולתת הערכה למקבלי החלטות על תוצאות אפשריות של המו"מ. החזון הוא להקים קונגרס ציבורי רחב המזמין נציגים נבחרים מהמגזרים השונים של החברה הישראלית והחברה הפלסטינית לשוחח, לדון, ולנהל מו"מ על סיום הסכסוך."


 


הקונגרס הציבורי – מבנה וקונספט: 


שישה ישראלים פוגשים שישה פלסטינים על מנת לנהל מו"מ לשלום. יש להם חמש פגישות פורמאליות להגיע להסכם שלום כולל. הדיונים הפורמאליים פתוחים לקהל הרחב המוזמן להשתתף בתהליך. משך כל פגישה הוא שעתיים: שעה וחצי מוקדשת לניהול מו"מ בין שתי המשלחות; בחצי שעה האחרונה הקהל מוזמן להעיר הערות, להציע הצעות ולשאול שאלות.


 


St. Louis, MO 63121, U.S.A.


 


 


                              לדיונים יש שני כללים מנחים:
    • לא להשמיץ, להעליב, ולפגוע אחד בשני.

    • לא להיכנס לוויכוח היסטורי על מקורות הסכסוך ועוולות העבר.

המשתתפים מוזמנים לדמיין עתיד טוב יותר, לחשוב איך לשפר את ההווה, להציע רעיונות יצירתיים כיצד לסיים את הסכסוך, להציג דרישות לצדדים השונים ולנהל מו"מ בדרכי שלום.


 


                                            הכנס בנוי משני חלקים:


                       חלק ראשון: משלחות מתבקשות להגיע להסכם על צעדים בוני אמון והשהיית המאבק האלים.


הניסיון הטראגי לימד אותנו שכל התקדמות בכיוון השלום הובילה לעלייה באלימות כתוצאה מפעולות של קיצונים משני הצדדים. החלק הזה נועד ליצור מחויבות של המשתתפים לעקרונות דמוקרטים של מו"מ ולקבוע תנאים להמשך תהליך השלום גם במקרים של מאורעות אלימים בחברות השונות. זהו שלב הכרחי לפני תחילת המו"מ הכולל.


 


                     חלק שני: המשלחות מתבקשות להגיע להסכם שלום כולל על סיום הסכסוך.


מומלץ למשתתפים: לחשוב על רעיונות יצירתיים ולהגיע מוכנים לכנס; לנהל מו"מ חשאי בין הפגישות הפורמאליות; ללמוד על הקשיים והמוגבלות של הצד השני; ולנסח הסכמים.


כנסים ציבוריים מהסוג הזה נערכו ונערכים באוניברסיטאות מובילות ברחבי ארה"ב, קנדה ובאזור הסכסוך: אוניברסיטת ווין, אוניברסיטת מיסורי, אוניברסיטת מישיגן-אן ארבור, אוניברסיטת קליפורניה-אירווין, אוניברסיטת קליפורניה- לוס אנג'לס (UCLA), אוניברסיטת ווינדזור, אוניברסיטת פון-בון, בית ג'לה ועוד. המשלחות בסיבובים השונים כללו משתתפים


מכל הקשת הפוליטית. הדיונים היו מרתקים, מורכבים, וסבוכים. אולם, בכל אחד מהכנסים שהתקיימו עד כה המשלחות הגיעו לפחות להסכם אחד. יתרה מכך - הכנסים יצרו קואליציות שלום והבנה מעמיקה לגבי החשיבות של שיתוף הציבור בתהליך המו"מ.


 הפרויקט מתחיל לעורר עניין באקדמיה (ספר ומאמרים), רדיו ועיתונות אמריקאית, פוליטיקה (הקונגרס האמריקאי והפרלמנט הקנדי). אלו הם שלבים חשובים בדרך להקמתו של קונגרס ציבורי למו"מ.


על מנת להתרשם מההסכמים השונים שאנשים מהשורה הגיעו אליהם, ניתן לבקר באתר:


http://mindsofpeace.org

אודות הכותב:

בכותב הינו בלוגר ופובליציסט

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il