מאמרים - ארנבון ומכרסמים אחרים - איך למנוע בעיות שיניים כואבות? הדפסה מאתר מאמרים

ארנבון ומכרסמים אחרים - איך למנוע בעיות שיניים כואבות?

נכתב על ידי דר. נדב מרחבי

[ הדפסת המאמר ]

מכרסמים מהווים חיית מחמד מצוינת לילדים קטנים הלומדים על האחריות הנדרשת לגידול בעלי חיים. בין המכרסמים הנפוצים ביותר הנרכשים מחנוית הם הארנבונים, אוגרים ושרקנים. מכרסמים זקוקים לטיפול מיוחד השונה מהטיפול בחתול או כלב. כמו כן, ישנן בעיות רפואיות יחודיות לכל חיה הדורשות מעקב וטיפול רפואי.


 שיני המכרסמים גדלות באופן עקבי לכל אורך חייהם, בניגוד לשיני החתול או הכלב. הסיבה היא ששיני מכרסמים נשחקות מהר בגלל צורת האכילה וסוג המזון אותו הם אוכלים – מזון צמחי יש לדחוס ולטחון לפני בליעה. מצב זה של גדילה תמידית של השיניים עלול לגרום לבעיות שיניים כואבות המונעות מהמכרסם לאכול. אם השיניים גדלות באופן לא תקין, נוצרים קצוות חדים הפוצעים את השפה והלשון וגורמים לכאבים עזים. הסימנים הנפוצים לבעיות שיניים במכרסמים הם חוסר תיאבון, ריר מסביב לפה, ירידה חדה במשקל ואפטיות.


 את השיניים הקדמיות ניתן לבדוק בעזרת הרמת השפה העליונה והתחתונה (יש להיזהר לא להינשך). את השיניים הטוחנות (הפנימיות) ניתן לראות רק בעזרת מכשיר מיוחד ולעיתים יש צורך בטשטוש קל כדי לבצע בדיקה יסודית. במקרים מסוימים, יש צורך בשיוף הקצוות החדים וטיפול למניעת כאב.


מומלץ להגיע עם המכרסם לאחר קנייתו לבדיקה כללית ע"י וטרינר ויעוץ לגבי אופן הגידול.


 


 

אודות הכותב:

מרפאה וטרינרית בתל אביב - ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב 03-6094460 חירום 24 שעות, 050-7955525 www.vettlv.co.il חנייה פרטית למגיעים. בקרו אותנו בפייסבוק - https://www.facebook.com/vettlv

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il