מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

פאול בן-חיים נחשב לאחד מגדולי היוצרים הישראליים מאז ראשית הישוב העברי בארץ, ובעיני רבים הוא נחשב אף לגדול שבמוסיקאים הישראליים בעת החדשה.


את השנה הנוכחית החליטו מנכ"ל המכון למוסיקה ישראלית, פול לנדאו, המוסיקולוג פרופ' יהואש הירשברג והמלחין ד"ר מיכאל וולפה לציין בסימן פאול בן חיים ולהשיב את יצירותיו אל התודעה הציבורית בארץ, ולזכות אותו בהכרה המגיעה לו.


מיכאל פנה לוועדת ההיגוי של חג המוסיקה הישראלית, למשרד התרבות, למכון למוסיקה ישראלית,  לאקו"ם ולמשפחת של פאול ברעיון להקדיש את פרויקט 'מלחין השנה' הראשון לפאול בן חיים. הוא


נענה בהתלהבות והפרויקט יצא לדרך. במסגרת הפרויקט יבוצעו מידי עונת קונצרטים מרבית יצירותיו של אחד ממלחיני המוסיקה הקונצרטית הישראלית על-ידי מרבית גופי הביצוע בארץ.


הקונצ'רטו לצ'לו, אשר הוכר כיצירה וירטואוזית סולנית,  חותם את הסדרה של שלוש היצירות הקונצרטיות של ראשית שנות השישים, שכללו גם את הקונצ'רטו לכינור ואת הקפריצ'ו לפסנתר ולתזמורת.


הפרק הראשון למרות אופיו העיטורי-אוריינטלי, מאורגן במתכונת קלאסית קפדנית של מבנה המשפטים המוסיקליים. בפרק השני והשלישי, נכללו ציטוטים מרומנסות של יהודי ספרד.


בן חיים ציטט נעימות מהקובץ 'שירים ספרדיים' בעריכת ליאון אלגזי, במהלך עבודתו רבת השנים עם ברכה צפירה גילה בן חיים התלהבות מיוחדת לשירת יהודי ספרד, התלהבות זו חוזקה על ידי קשירת יחסי ידידות עם המלחין אלברטו חמזי ועם ליאון אלגזי.


גופים מוסיקליים רבים נעתרו ליוזמת שנת פאול בן חיים' ועונה הכוללת ביצועים רבים של יצירותיו כבר יצאה לדרך. מטרת העל של שנת בן-חיים היא להחזירו למודעות הציבור, ולהביא את המוסיקה שלו לכל אולמות הקונצרטים בארץ.


במשך שנה שלמה מנגנים תזמורות והרכבים קאמריים מהמובילים בארץ את מנגינותיו של פאול במסגרות שונות ובסיומה יועלו המנגינות אל דיסק אשר יימכר למורי המוסיקה ברחבי הארץ מתוך מטרה להשריש את המוסיקה הזו אל דור ההמשך.


כמי ששינה את זהותו ממלחין ומנצח גרמני למלחין ואיש חינוך ישראלי נמנה בן-חיים על ממייסדיה המרכזיים של המוסיקה הקונצרטית הישראלית. בן-חיים למד הלחנה, ניצוח ונגינה בפסנתר באקדמיה למוסיקה במינכן (1920) ולאחר מכן שימש כעוזר מנצח לברונו ואלטר באופרה של מינכן. בשנת 1924 נתמנה למנהל המוסיקלי של בית האופרה ותזמורת האופרה של אאוגסבורג. בגרמניה הלחין מוסיקה תזמורתית, קאמרית ושירים אמנותיים. הוא עלה לארץ-ישראל בשנת 1933 והתיישב בתל-אביב. בן-חיים התמסר להלחנה ולהוראה באקדמיה למוסיקה בירושלים ובמדרשה למורים למוסיקה בתל-אביב.


בן-חיים ניחן בכישרון נדיר לכתיבה קונצרטית. יצירותיו למקהלה, להרכבים קאמריים או לתזמורות קאמריות וסימפוניות מתאפיינות בשלמות מקצועית ללא רבב, בשפה אישית וייחודית לו ובקומוניקטיביות שופעת.


 


 


 


 


לפרטים נוספים:


לירז מנדל


יועצת יחסי ציבור


לוטן תדמיות


טל': 03-5667474


נייד:0507-223236


פקס: 03-5667030


liraz@lotan.org.il


www.lotan.org.il


www.PuRecomm.org.il

אודות הכותב:

הכותב הינו בלוגר ופובליציסט

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il