מאמרים - עורכת דין אודליה אלטמן על תוקפה המשפטי של הכתובה הדפסה מאתר מאמרים

עורכת דין אודליה אלטמן על תוקפה המשפטי של הכתובה

נכתב על ידי אודליה אלטמן

[ הדפסת המאמר ]

האם הכתובה היא מסמך משפטי מחייב או סתם מנהג סמלי?


הכתובה היא שטר של ממש, כמו צ'ק, ואפשר להגיש אותה לפירעון, אפילו אחרי המוות. לא רק שהאישה יכולה לתבוע אותה מהבעל, אלא שאם האישה נפטרה, יורשיה יכולים לדרוש את הכתובה מהבעל, ואם הבעל נפטר, עדיין האישה יכולה לתבוע אותה מיורשיו של הבעל, מתוך עיזבונו, ואפילו אם שניהם נפטרו, יורשיה של האישה יכולים לתבוע את הכתובה מיורשיו של הבעל. אז אם החתן מתכנן להיות קצת שיכור במסיבת החתונה, אני מזהירה אותו מראש שמה שהוא חותם עליו זה לא "בצחוק".


כולנו יודעים שהחתן כותב סכום גבוה בכתובה, אפילו מיליונים, כדי לכבד את הכלה. חתן שכותב 10 מיליון, האם באמת יצטרך לשלם כל כך הרבה? 


לסכום הגבוה קוראים תוספת כתובה. הכתובה עצמה היא סכום קבוע, בזוזים, שהיום הם כבר לא מטבע עובר לשוכר. אם בית הדין משתכנע שהחתן נקב בסכום שהוא עצמו לא חשב שיהיה לו אי פעם בחייו, אזי ביה"ד יפחית את הסכום לסכום סביר שיספיק לאישה למחייה של שנה, לרוב קצת פחות ממאתיים אלף ש"ח. אודליה אלטמן ממליצה לרשום בכתובה 18,000 ש"ח.   


מה קורה אם הכתובה ישנה מאד, ונקובה בלירות או בשקלים ישנים? 


אם הכתובה ננקבה בלירות, או בשקל ישן, או שהייתה אינפלציה קיצונית, וחלפו הרבה שנים, והיום היא שווה למשל רק 10 ש"ח, ביהמ"ש יצמיד את הסכום למדד, אם כי לרוב ללא ריבית, כדי להגיע לסכום הגיוני.


האם כל אישה זכאית לקבל את הכתובה שלה?


לא. אישה שבגדה או מרדה או איבדה את מזונותיה לפי החלטה של ביה"ד הרבני, תאבד גם את כתובתה. אישה שקיבלה סכומים גבוהים מן הבעל בשל חלוקת רכוש בעת גירושין, או בתור יורשת שלו לאחר מותו, לא תקבל בנוסף גם את מלוא הכתובה. אישה שתבעה גירושין גם כן תאבד לרוב את כתובתה, כי הכתובה נועדה להגן על אישה שהבעל תובע ודורש לגרש אותה, ולא על אישה שאינה רוצה בבעל והיא זו שיוזמת את הגירושין.


מה קורה אם האישה איבדה את הכתובה שלה?


בתיק הרישום לנישואין של בני הזוג ברבנות שמור עותק מן הכתובה, וניתן לצלמו. המזכירות תשים חותמת " נאמן למקור"  על העותק, והאישה או יורשיה יוכלו להגיש תביעה לפיו.


למידע נוסף אודות משרדה של עו"ד אודליה אלטמן


אודות הכותב:

אודליה אלטמן - עורכת דין עם ותק של מעל לעשרים שנה בתחום המשפט ובעלת משרד עריכת דין עצמאי לדיני משפחה בכלל ודיני גירושין וירושה בפרט. משרדה של עו"ד אודליה אלטמן מדורג בין חמשת המשרדים הטובים בארץ לדיני גירושין.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il