מאמרים - מהו אבחון קשב וריכוז מוצלח? הדפסה מאתר מאמרים

מהו אבחון קשב וריכוז מוצלח?

נכתב על ידי אדווה פלד

[ הדפסת המאמר ]

 


אם תקישו בגוגל את הצירוף: אבחון קשב וריכוז, תקבלו הפניות לאבחונים רבים, אבל חשוב שתדעו, בעולם קיים רק אבחון קשב וריכוז אחד (מבדק (MOXO, הבודק את התנהגות הנבדק לאורך הבדיקה גם תחת השפעת מסיחים.


מסיחים הם בעצם עומס חזותי ושמיעתי, אשר משפיעים על יכולות הקשב שלנו לטוב ולרע, לכן כשאנו מבקשים לבצע אבחון קשב וריכוז, כלומר, למדוד יכולות של תפקוד קשבי, חשוב שנמדוד את אותן יכולות תחת סביבות שונות, המדמות מסיחים הקיימים בסביבת חיים אמיתית.


 


אבחון קשב וריכוז אובייקטיבי


כשאנו מדברים על מסיחים, אנו מדברים על אבחון קשב וריכוז אובייקטיבי (בניגוד לאבחון קשב וריכוז סובייקטיבי, המורכב משאלונים הממולאים על-ידי הורים ומורים. אותם שאלונים מספקים מידע כיצד הסביבה רואה אותי או איך אני רואה את עצמי ביחס לסביבה במקרה של מבוגר).


כדי לבדוק את יכולות הקשב באופן אובייקטיבי נדרש:


1. להחליט על המדדים המרכיבים את היכולת הקשבית.


2. לבדוק את אותם המדדים תחת מצב המדמה השפעה סביבתית (כגון, הפעלת מסיחים בזמן ביצוע).


3. ליצור נורמה רגישה ומפורטת ככל האפשר (לרוב מקובל לפי גיל ומגדר), של תפקוד ללא ותחת השפעה סביבתית.


 


אבחון קשב וריכוז- חשיבות המסיחים


אבחון קשב וריכוז הכולל מסיחים לכל אורכו, לא רק שיגיד האם קיימת בעיה של קשב וריכוז אלא גם יגיד מתי הבעיה משתפרת ומתי היא דווקא מחמירה. כך למשל, אצל ילדה שביצעה אבחון קשב וריכוז באמצעות מבדק MOXO, נמצא שמדד הקשב והתנהגותה השתפרו דווקא בעת שמיעת מוזיקה (מסיח שמיעתי), כלומר, אם היא תעשה שיעורי בית או תלמד למבחן כשברקע מתנגן לו ג'סטין ביבר, רמות הקשב שלה דווקא ישתפרו. עוד, אצל ילד שביצע אבחון קשב וריכוז באמצעות מבדק MOXO נמצא שרמת הקשב שלו יורדת בעת הופעת מסיחים חזותיים. לאחר בירור, הסתבר שהוא יושב בסוף הכיתה וממקום אסטרטגי זה, התזוזות של חבריו פוגעות בלימודיו. הפתרון פשוט. הוא עבר לשבת בשולחן הקרוב ביותר למורה.


 


שורה תחתונה: אבחון קשב וריכוז מורכב משאלונים סובייקטיביים וממבדקים אובייקטיביים. כיום ניתן לבצע אבחון קשב וריכוז באמצעות מבדקים ממוחשבים, הכוללים מערכת מסיחים חזותיים ושמיעתיים, שמטרתם לדמות השפעות סביבתיות שונות. בבואכם לבחור אבחון קשב וריכוז וודאו, כי הנ"ל בודק את הביצועים שלכם עם ובלי מסיחים. הדבר יסייע לכם לקבלת אבחון קשב וריכוז רגיש ומדויק ומכאן גם למציאת טיפול מתאים.


 

אודות הכותב:

לחץ לקבלת מידע נוסף על מבדק Moxo לאבחון קשב וריכוז.


פורטל ADHD Information מרכז כתבות בתחומי אבחון הפרעת קשב והטיפול בהפרעות קשב וריכוז וה-ADHD. קבלו מידע עדכני ורלוונטי בתחום הפרעות קשב וריכוז .

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il