מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

חדש בידיעות ספרים


  


מאת


יובל אלבשן


מחבר רב-המכר תמיד פלורה


וסיפו – סיפור לא גמור - ספר ילדים חדש ונפלא שזוכה לשבחי המבקרים


 


"ראש הממשלה שתק לכמה רגעים ואז חייך בשביעות רצון. 'מצוין. זה בדיוק מה שחיפשתי. מבצע ממזרי כמו שצריך.


מצוין. עכשיו באמת נוכל לסיים את העניין הזה ולהביא לעם ישראל תשובה ברורה: לאן לעזאזל נעלם נמרוד גרין?"


 


כך מתחיל מבצע "היד הנעלמה" להשבת בכיר נעדרי צה"ל, סא"ל נמרוד גרין, קצין עטור שבחים, שזה תשע שנים איש אינו יודע דבר על גורלו.  המבצע מושתת על העיקרון הכלכלי הנודע המכונה "היד הנעלמה" של אדם סמית, כמו גם על אידיאת "השקרים האציליים" של אפלטון, שקובע שמנהיג אמיתי חייב לא פעם לשקר לנתיניו כדי לסייע להם לעשות את הדבר הנכון עבורם, גם אם הם מתנגדים לו מתוך בורותם.  לפי אפלטון "שקרים אציליים" אלה של המנהיגים משולים לסמי מרפא שמותר לספק לאזרחים כדי להביא ל"הבראתם", זאת בעיקר משום ש"רק מי שלא שוכח את הנצח, לא מתבלבל מול ההווה".


 


במהלך המבצע החשאי נאלצים ראש הממשלה ועוזריו לא רק לשקר, אלא גם לפעול בניגוד לתפיסת עולמם ולאמונותיהם העמוקות ביותר, והכול לטובת איתור הקצין הנעדר והשבתו - חי או מת - לביתו.


 


תיק מצדה, ספרו השישי של יובל אלבשן,  הוא רומן מותח, מבריק וטורד מנוחה, שמעמיד למבחן לא רק את קביעותיהם של סמית' ואפלטון, אלא גם את היסודות שעליהם מושתת האמון בדמוקרטיה הישראלית בין מנהיג לבין אלה הנוהים אחריו, וחושף אגב כך את סודות המנהיגות המודרנית ואת כזביה.


 


עו"ד אלבשן הוא מבכירי הפעילים החברתיים בישראל בעשרים השנים האחרונות. אלבשן מלווה את צמרת השלטון הישראלי מקרוב מזה חמש עשרה שנים ומאז שנת 2002 כיועץ בנושאים חברתיים לראשי ממשלות ולשרים והיה חלק ממעגל היועצים הקרוב ביותר של יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ואהוד ברק. הוא משרת במילואים בדרגת רס"ן בפרויקט חמ"ן תלפיות של יחידת 8200

אודות הכותב:

הכותב הינו בלוגר וסטודנט באוניברסיטה הפתוחה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il