מאמרים - יצירתיות במציאת עבודה ובקידום הקריירה הדפסה מאתר מאמרים

יצירתיות במציאת עבודה ובקידום הקריירה

נכתב על ידי אייל זהר

[ הדפסת המאמר ]

מחקרים הוכיחו שיצירתיות יכולה לעזור לנו בכל תחום – בקריירה, בשיווק, בלימודים ועוד.הבאתי מספר דוגמאות לשילוב יצירתיות בעבודה ובקריירה: 

במבחני מיון לעבודה הופיעה השאלה הבאה :אתה נוסע ברכב הספורט שלך בליל סערה ולפתע אתה רואה תחנת אוטובוס מימינך ובה מספר אנשים המנסים לתפוס טרמפ. אתה עוצר ומבחין בזקנה חולה מאד העומדת למות, ברופא צעיר ובנערת חלומותיך מהתיכון. ברכבך רק מקום אחד- ליד הנהג . את מי תבחר להעלות?
כמובן שהבחירה אינה קלה וניתן ללמוד הרבה על המועמד מהתשובות.
התשובה היצירתית יותר (תנסו למצוא לבד...) מיישמת מספר עקרונות חשובים ביצירתיות:
- הצורך לחשוב מחוץ לקופסא ולשבור פרדיגמות.
- יצירתיות היא אמנות הוגם והאפשרי בניגוד לגישת הא והבלתי אפשרי

דוגמא אחרת ליצירתיות בעבודה- בהיותי מנהל שיווק מוצר בחברת היי-טק בתחום ניהול מצלמות אבטחה, חלק מלקוחותינו היו בתי קזינו גדולים בעולם, בשיחת הפתיחה (smalltalk) דיברתי איתם על משחקי קוביות ושאלתי כמה פאות יש בקובייה, התשובה הסטנדרטית היא כמובן 6 ואז שלפתי מכיסי שתי קוביות עגולות - ושברתי את הפרדיגמות (והקרח) .
זו המחשה לכוחו של השימוש במשחקים או הפתעות כחלק משבירת הקרח – דבר ששימש אותי בהצלחה רבה גם בראיונות עבודה שעברתי.
טיפ לראיונות עבודה – מיצאו גם אתם את "שובר הקרח" לתחילת הראיון ונסו בסופו להפתיע עם משהו מעניין שיכול לתת לכם יתרון - לדוגמא המוטו שלכם להצלחה, סיפור הצלחה מעניין וכולי.

 אני מסתכל תמיד על חצי הכוס המלאה וחושב שבחיים אין בכלל בעיות – רק אתגרים, ההסתכלות הזאת היא כבר חצי מהדרך לפתרון וגורמת לחשיבה חיובית במקום שלילית.
אחד מכלי היצירתיות (הרעיון הגרוע ביותר) אף מקצין זאת וטוען שניתן להפוך בעיות להזדמנויות. לדוגמא, פעם איחרתי לאחת מהרצאותיי ופתחתי בשאלה:תנו לי 10 סיבות למה זה טוב שמרצה מאחר… -  אולי תוכלו להשתמש בזה אם אתרע מזלכם ואיחרתם לראיון עבודה..
טיפ נוסף לקריירה - נסו לראות בתהליך חיפוש העבודה אתגר והרפתקה.
 
רציתי לשתף אתכם בדוגמא יצירתית מעניינת בתחום הקריירה שמדגימה את טכניקת החשיבה ההפוכה ואולי תתן לכם השראה לכמה רעיונות מפתיעים, באחת התקופות המאתגרות בחיפוש עבודה בהיי-טק, כתב אחד המועמדים את המכתב הבא:

לכבוד
מר/גברת פלמוני/ת
מנהל/ת משאבי אנוש
חברת זו וזו
ישראל

אדון/גברת נכבד/ה, קיבלתי את מכתב הדחייה שלכם, ואני מצטער לבשר לכם כי הואיל והשנה הינה שנה ברוכה במהלכה קיבלתי למעוני שפע של מכתבי דחייה, לא אוכל לקבל את סירובכם כמובן מאליו.

היות ולא אוכל להיענות לכל מכתבי הדחייה, ולאחר בדיקה מדוקדקת של הסיבות לדחייה מצדכם הנני להודיעכם כי עלי לסרב לסירובכם ועל כן אגיע לעבודה החל ביום ראשון הקרוב.

אבקשכם להכין את חדרי ואת המסמכים הקשורים לקבלת התפקיד,
כמו כן אבקשכם להודיע ברבים כי המשרה תפוסה ואינכם נזקקים עוד לחברת ההשמה, שכן מצאתם את האיש הראוי למשרה.

בברכה,
מובטל DOT קום  

אנחנו לא מפסיקים לשחק כי אנחנו מתבגרים – אנחנו מתבגרים כי אנחנו מפסיקים לשחק,  אמר ברנרד שואו הגדול ואני מסכים לכל מילה. אנו יכולים ללמוד הרבה מילדים – הם אוהבים לשחק, הם סקרנים ואוהבים לשאול שאלות, הם לא מפחדים לטעות ועבורם כשלון הוא למידה. טיפ לקריירה אתם יכולים גם ללמוד הרבה מכל בחינת מיון או ראיון עבודה שאתם עוברים - גם אם הם היו פחות מוצלחים... 
כלי היצירתיות שאני מלמד כוללים עקרונות מעולם הילדים לדוגמא : שאילת שאלות (למה, למה, למה), כשלון פרודוקטיבי, משחק האסוציאציות ועוד – אלו הם כלים כיפיים וגם אפקטיביים שאני משלב עם משחקים וחידות יצירתיות בהרצאות שאני מעביר לארגונים או בחוגי בית .

לתגובות/רעיונות אתם מוזמנים לפנות לאייל זהר 0544-660-007  eyal.creative@gmail.com או www.eyal-creative.co.il

אודות הכותב:

אייל זהר
מרצה חוויתי ליצירתיות  
0544-660-007    www.eyal-creative.co.il
"אם אתה יכול לחלום - אתה יכול לעשות!"
הרצאות וסדנאות לארגונים וחוגי בית


   


  
 [ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il