מאמרים - על רכישת דירות מקבלן ובכלל הדפסה מאתר מאמרים

על רכישת דירות מקבלן ובכלל

נכתב על ידי רונן בלקין

[ הדפסת המאמר ]

על קניית דירה מקבלן מול קניית דירה "יד שנייה".

כאשר אתם עומדים לקנות דירה, חשוב מאוד להכין את שיעורי הבית ולבדוק את כל האספקטים של הנכס שאתם הולכים לרכוש. רכישת דירה מקבלן נשמעת, אולי, תחילה כדבר בטוח למדי המאפשר לכם להוריד כמה דאגות מהראש – ובתחומים מסוימים הדבר בהחלט כך – אולם ישנם אספקטים שונים של רכישת דירה מקבלן שכדאי להבין ולשים אליהם לב. רכישת דירה קיימת היא פשוטה יותר במובן הזה שמה שאתה רואה הוא מה שאתה מקבל. אתה יכול לבקר בנכס, לראות את השכונה (במקרים רבים גם להכיר את השכונה ואת המוניטין שלה) ולהעריך עד כמה המחיר המוצע על הדירה הוא כדאי.


מאידך קניית דירה מקבלן יכולה להתבצע גם בשלב בו אין בכלל מה לראות – דירות מקבלן אפשר לרכוש עוד בשלב התכנון. כל אלה מעלים את הסיכון של העסקה מחד, אולם מאפשרים הוזלה של העלות מאידך; כל זה נוסף על היתרונות הנעימים של דירה אשר אתם הראשונים להיכנס אליה ולגור בתוכה. קניית דירה מקבלן היא עניין אשר צריך לבחון היטב. מלבד הפרמטרים הקשורים בדירה עצמה, חשוב לבדוק את הקבלן עצמו וה"קבלות" שלו.


בדיקת פורמאליות חשובות

ישנם מספר פרמטרים שנדמים לכאורה פורמאליים בעיקר, אולם הם מעידים בצורה מאוד טוב על הכדאיות של העסקה. הפרמטר הראשון שצריך לבחון הוא כי לקבלן יש רישיון וכי הוא פועל במסגרת הרישיון שלו. הרישיון מסדיר את הענפים בהם הקבלן רשאי לעסוק ובנוסף גם מאפשר לכם לדעת את היקף העסקאות שהוא יכול לעשות. התקשרות עם קבלן צריכה להיעשות רק במידה והוא מוסמך על ידי הרישיון שלו לעשות את העסקה הזאת. בכל מצב אחר אתם מסתכנים סיכון גדול ביותר, הן מבחינת התגשמות הפרויקט והן מבחינת הזכויות שלכם בו וכו'.


מלבד זאת, חשוב לבדוק את ההיסטוריה של הקבלן ופרויקטים קודמים. בדקו אם הפרויקטים הושלמו בזמן וכו' ובדקו גם את רמת הגימור של הדירות. כל אלה הרי יכולים להשפיע על המחיר של הדירה שתרכשו מאותו קבלן. דירות מקבלן נמכרות לעתים בטרם נסתיימה הבנייה וכדאי לכם להבטיח לעצמכם כי הדירה תעמוד בציפיות שלכם, לבל תמצאו את עצמכם משקיעים הרבה מעבר בשביל לתקן טעויות בביצוע וכו'.


בדיקת הבעלות על הקרקע היא שלב חשוב נוסף בבדיקת הכדאיות של דירות מקבלן כלשהו. הקבלן צריך להיות הבעלים של הקרקע כדי שיוכל להעביר אליכם את הבעלות עליה. במידה ויש על הקרקע עיקולים שונים או בעיות בבעלות, בדקו היטב מהן הזכויות אשר מועברות אליכם ודאגו להגן על האינטרסים שלכם כדי שלא תמצאו את עצמכם מפסידים את ההשקעה מבלי שתהיה לכם יכולת לקבל את הנכס, למשל. פעמים רבות קבלנים מתקשרים עם בעלי מגרשים כדי לבצע עסקאות קומבינציה. בעסקאות אלה בעלי המגרשים מעבירים לידי הקבלן בעלות על חלק מהקרקע ועל חלק מסך כל הדירות שאמורות להיבנות על אותו מגרש. חשוב לבדוק כי הזכויות הועברו במלואן וכי אין בעיות בהעברת הזכויות אליכם. 


 

אודות הכותב:

בלוגר וכותב מאמרים בנושאי צרכנות, צרכנות חכמה, ודרכים יעילות לחסוך.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il