מאמרים - מדוע דווקא האנשים שבוחרים להתאהב אינם מודעים למחיר הכבד של ההתאהבות? הדפסה מאתר מאמרים

מדוע דווקא האנשים שבוחרים להתאהב אינם מודעים למחיר הכבד של ההתאהבות?

נכתב על ידי יואב ברנזון

[ הדפסת המאמר ]

מדוע דווקא האנשים שבוחרים להתאהב אינם מודעים למחיר הכבד של ההתאהבות?


  


 


התאהבות הוא מצב של חוסר שליטה


 


התאהבות היא תופעה מאוד רומנטית וקסומה, אבל יש לה משמעויות נוספות. אחת מהן, היא העובדה שאדם מאוהב אינו שולט בעצמו או בסיטואציה בה הוא נמצא כי נקודת המוצא שלו היא חולשה ואובדן כוח. 


 


הפרדוקס שבהתאהבות הוא אדיר: מצד אחד, רוב האנשים רוצים להיות מאוהבים. מצד שני, רוב האנשים רוצים להיות בשליטה. לכן, כשאדם הוא מאוהב - הוא נכנס למקום בעייתי מאוד, כי התאהבות מנוגדת לאינסטינקט השליטה ולצורך של אנשים בוודאות.


 


 


 


אנשים שמתאהבים - לא משיגים שליטה ולכן הם מתוסכלים ומאוכזבים


 


התסכול האדיר הכרוך ביחסים שבהם אתם נמצאים בעמדת המאוהבים נובע מכך שהכוח לא נמצא בידיים שלכם, שאתם תלויים ברצונות ובגחמות של הצד השני, שאותו אדם בו אתם מאוהבים מחזיק בידיו את כל האושר או הסבל שלכם ומסוגל ברגע אחד לחרוץ את מצב רוחכם לטוב או לרע.


 


מצב כזה הוא לא רק מצב מסוכן אלא מצב מתסכל מאוד, כי אין לכם באמת שליטה על האדם שבו אתם מאוהבים. כדי להגיע לשליטה המיוחלת הזאת כמות המאמצים שתידרש מכם תהיה עצומה, אבל גם היא לא תוכל לעולם להבטיח שתגיעו לשליטה.    


 


 


 


מי שרוצה להיות שולט וחזק - לא יכול להרשות לעצמו להתאהב


 


האירוניה במצב של התאהבות הוא שהדבר הראשון שכל אדם מאוהב מעוניין לעשות הוא לנסות לשלוט באדם שבו הוא מאוהב כדי שיאהב אותו בחזרה ויהיה איתו תמיד. הפרדוקס המצער הוא שזה כמעט בלתי אפשרי להגיע למצב של שליטה מתוך מצב של חוסר שליטה.


 


למה הדבר דומה? לאדם שרוצה להיות מפוכח וצלול אבל הדרך שלו להגיע לאותה בהירות ויציבות היא לשתות יותר ויותר אלכוהול. התוצאה היא שדווקא ככל שאתם שותים יותר - כך אתם שולטים פחות במצב ואתם צלולים פחות ופחות.


 


 


 


קשר של שליטה הוא קשר שבו אתם יציבים ולא תלויים בצד השני


 


קשר "נורמלי" הוא קשר שבו אינכם מאבדים שליטה, אינכם מאוהבים ואינכם נמצאים במצב בו השליטה בקשר ובכם נמצאת בידיים של מישהו אחר אלא רק בידיים שלכם.


 


אנשים שנמצאים בקשר חסר שליטה הם אנשים שגורלם נמצא בידיים אחרות. הם "מאוהבים" או "קשורים" או "אוהבים" או "לא יכולים בלי" - ואילו הצד השני כן יכול, הצד השני מסוגל להמשיך בחייו, הצד השני מסוגל להגיד "לא" - כי הצד השני כן נמצא בשליטה.


 


 


 


חוסר אונים הוא מצב רע והוא נמאס במשך הזמן


 


אחד הדברים הגרועים בחיים הוא להיות במצב מתמשך של חוסר אונים. מצב בו אתם אוהבים מישהו והוא לא מחזיר לכם אהבה. מצב בו אתם נותנים את הנשמה שלכם למישהו - והוא רק מזלזל בכם יותר. מצב בו לא משנה מה אתם עושים עבור אותו אדם - הוא משיב את פניכם ריקם. מצב בו בסופו של דבר אתם רוצים להיות רק איתו - והוא בכלל נוטש אותכם ולא מעוניין לראות אותכם לעולם.


 


מצב כזה של התאהבות אינו רק מצב גרוע ומשפיל, מחליש ומסרס, סוחט כוחות ומייאש אלא זהו מצב מאוס ודוחה שגורם לכם להרגיש קטנים וטיפשים והוא נמאס בשלב כלשהו כשאתם מבינים שהתאהבות אינה צורה בוגרת או אנושית של יחסים, אלא סוג של השפלה עצמית והערצה עיוורת. 


 


 


וטיפ לסיום: התאהבות מביאה אותכם למצב של חולשה מובנית. היא מעניקה את הכוח לצד השני, היא הופכת אותכם לאנשים חלשים מאוד והיא מטילה אותכם למצב מאוס ומעצבן של תלות במישהו אחר, בגחמות שלו וברצונות שלו.


 


 

אודות הכותב:

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il