מאמרים - בכל פעם שהכלכלה מאבדת את הקשר עם העולם הריאלי היא נקלעת למשבר הדפסה מאתר מאמרים

בכל פעם שהכלכלה מאבדת את הקשר עם העולם הריאלי היא נקלעת למשבר

נכתב על ידי יואב ברנזון

[ הדפסת המאמר ]

בכל פעם שהכלכלה מאבדת את הקשר עם העולם הריאלי היא נקלעת למשבר


 


 


כלכלה ריאלית


 


כלכלה ריאלית מבוססת על 3 עקרונות פשוטים ויעילים:


 


1. ייצור של מוצרים או שירותים בעלי ערך ממשי שבאמת תורמים לרווחה של המין האנושי.


2. מחירים הוגנים וסבירים עבור השירותים או המוצרים.


3. הקפדה על כך שההכנסות תמיד תהיינה גדולות מההוצאות.


 


כאשר עושים שימוש בכלכלה הריאלית המשק הכלכלי משגשג, ישנה תחושת ביטחון כלכלי והמציאות הכלכלית היא רגועה, נינוחה וחיובית. כלכלה ריאלית גורמת גם ליחסים בריאים וטובים יותר בין בני אדם.


 


 


 


כלכלת קסמים


 


כלכלת קסמים מבוססת על שלוש עקרונות משלה:


 


1. במקום ייצור של מוצרים טובים, חדשניים ובעלי ערך ישנו תיווך של אותם המוצרים הקיימים רק באריזה חדשה.


2. במקום מחירים הוגנים ישנה חמדנות ומחירים מנופחים.


3. ההוצאות תמיד גדולות מההכנסות והן ממומנות על ידי הלוואות, חובות, מינופים ומשיכות חריגות.


 


כאשר עושים שימוש בכלכלת הקסמים המשק הכלכלי מאיץ את פעילותו בצורה קיצונית. כתוצאה מכך, במקום תחושה של ביטחון ויציבות כלכלית ישנה תחושה של לחץ וטירוף כלכלי, ריצה מטורפת אחרי רווחים קלים, תחרותיות פרועה ומתח נפשי. באופן אירוני, כלכלת קסמים יוצרת דווקא אווירה של מחסור תמידי ולא של שפע, כי בכלכלת קסמים השוק הוא כה דינמי שיש לקבל החלטות מהירות ולא שקולות בשל הפחד שמי שלא רץ מהר קדימה ומנצל הזדמנויות ימצא את עצמו מפגר מאחור. בנוסף, כלכלת קסמים מפרידה בין אנשים, גורמת להם להיות חשדניים אחד כלפי השני, תחרותיים זה כלפי זה ולמעשה היא הורסת את היחסים הבריאים בין אנשים ויוצרת מלחמות, מאבקים, שנאות וקנאה.


 


 


 


ניתוק מהקרקע


 


כמו בכל דבר בחיים, גם בכלכלה, אין דבר כזה "יש מאין". כדי להרוויח ביושר - יש לתת משהו משמעותי יותר בתמורה. וכדי להרוויח הרבה - יש לתת משהו משמעותי יותר במשך תקופה ארוכה מאוד ובכמויות גדולות מאוד. זהו הכלל הבסיסי של כלכלת הקרקע הריאלית.


 


אבל בכלכלת קסמים זה עובד בדיוק הפוך: השיטה היא - "אפשר להרוויח הרבה מכלום". הרעיון המרכזי בכלכלת "הוקוס ופוקוס" הוא להרוויח המון, בזמן קצר בלי לתת כמעט שום דבר בתמורה.


 


 


 


המשברים הכלכליים


 


כל משבר כלכלי שפקד את העולם אי פעם נוצר בגלל כלכלת קסמים. משבר ההייטק (2001) היה מבוסס על השקעות מטורפות בחברות אינטרנט שלא נתנו שום תמורה לכסף שהושקע בהם לבד מחלומות. משבר הנדל"ן (2008) היה מבוסס על השקעות מטורפות בבתים ובקרקעות שלא היה בהם שום ערך מוסף, ומשבר החובות (2011) מבוסס על הדפסה והזרמה מטורפת של כספים לשוק ללא שום תמורה או יצירת ערך לעולם.  


 


ברגע ששוק מסויים - למשל, שוק הסחורות, שוק הנדל"ן, שוק האנרגיה או שוק הפיננסים - מאבד את הקשר למציאות ופועל לפי כלכלת קסמים, הוא בדרך הבטוחה והוודאית למשבר כלכלי חמור.


 


 


וטיפ לסיום: הדרך היעילה והפשוטה ביותר להתמודד עם משבר כלכלי היא תמיד אותה הדרך - הקפדה שההכנסות תמיד תהיינה גדולות מההוצאות, מחירים הוגנים וסבירים ויצירת מוצרים או שירותים בעלי ערך סגולי אמיתי.


 


 

אודות הכותב:

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il