מאמרים - מקרן קול - המילה האחרונה במערכות קולנוע ביתי - האמנם? הדפסה מאתר מאמרים

מקרן קול - המילה האחרונה במערכות קולנוע ביתי - האמנם?

נכתב על ידי תמיר פרל

[ הדפסת המאמר ]

מה זה מקרן קול?


בשנים האחרונות, הולכת וגדלה מודעות הצרכנים לשימור האסתטיקה ועיצוב הסלון. מאז כניסת מסכי הטלוויזיה הדקים (פלזמה ואל-סי-די) אל מתחם הבידור הביתי, גדלה הדרישה למוצרים נלווים שיהיו תואמים, לא רק מבחינת תכונות - אלא גם בעלי עיצוב דומה. המבקשים ללכת צעד נוסף קדימה אל עבר עיצוב נקי, בוודאי ישמחו לשמוע כי בשנים האחרונות מתפתחת קבוצה חדשה של מוצרים, כאלו המשלבים חתימת גוף קטנה עם יכולות אודיו שהולכות ומשתפרות מדגם לדגם. אלו הם מקרני הקול. מה שמיוחד במוצר הוא שמקרני קול מקצועיים כוללים בתוכם מספר רב של דרייברים (רמקולים ה"דוחפים" אוויר ומניעים את הצליל).


איך עובד מקרן קול?


מקרן קול עובד בשיטת הקרנה של אלומות קול ממוקדות אל תוך החדר עם שימוש בהחזרים מקירות צדדיים ואחוריים במטרה לפזר את הצלילים השונים סביב אוזניהם של הצופים ובכך ליצור אפקט של צלילים היקפיים. על מנת שיוכל לפעול באופן מיטבי, זקוק המקרן לקירות צדדיים ואחוריים. המקרן מסוגל לפעול גם בצורה אלכסונית, או בחדרים עם קירות במרחקים לא סימטריים - זאת הודות למערכת הכיול שמתאימה עצמה לאקוסטיקת החדר. נכון, נשמע מעט בדיוני אך מקרן הקול כבר הוכיח את ביצועיו והופך אט לאט למילה האחרונה בתחום האודיו הביתי.


מקרן קול או מערכת קולנוע ביתית מסורתית?


האפשרות הנפוצה כיום הינה לרכוש רסיבר למערכת קולנוע ביתית וערכה של חמישה רמקולים ורמקול סאב וופר. רבים מעדיפים לרכוש רמקולים לוויניים אשר נטמעים בתוך חלל החדר ללא השארת חותם משמעותי בחלל החדר ממניעים אסתטיים. מקרן קול הינו הפיתרון המושלם לשמור על עיצוב הסלון, על נקיון הסלון מרמקוליים תלויים וחוטים תוך כדי הפקת איכות מושלמת של סאונד. מחירי מקרן קול אינם עולים על מחירם של מגבר וסט רמקולים ויתכן ויהיו אף זולים יותר. אופן התקנת מקרני קול על הקיר זהה לתליית כל מוצר על קיר - חלקם מגיעים מוכנים להתקנה על הקיר וחלקם מגיעים עם מתקן מיוחד, כמו זרוע לטלויזיה.


רמקולים שקועים לעומת חיצוניים רמקולים שקועים מציעים יתרונות שלא קיימים באחרים: הם נסתרים מהעין ולכן תורמים רבות לקלות העיצוב של החלל. עם זאת, יש לרמקולים שקועים גם מספר יתרונות שכדאי להתחשב בהם , כגון העובדה כי לא כל סוגי החללים (קירות למשל) קלים לשילוב של רמקולים שקועים בתוכם ולפעמים העניין דורש מידת הכנה מראש. נוסף על כך, בקירות שאינן גבס, התקנת רמקולים שקועים מחייבת גם התקנת "קופסת ביטון" , המותאמת לכל רמקול בנפרד. באופן כללי, לפני רכישת רמקולים למערכת השמע הביתית שלכם, רצוי להתייעץ עם איש סאונד מקצועי שילווה אתכם לעשות את הבחירה הנכונה והתמאימה ביותר עבורכם.

אודות הכותב:

סטריאו סאונד מערכות סטריאו ביתיות


לייעוץ ופרטים נוספים:


נכתב ע"י


צוות סטריאו סאונד


טלפון 0529097651

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il