מאמרים - האם ניתן להגיש תביעה קטנה נגד רשות המכס ביחס לתפיסת מטען? הדפסה מאתר מאמרים

האם ניתן להגיש תביעה קטנה נגד רשות המכס ביחס לתפיסת מטען?

נכתב על ידי עו"ד גיל נדל

[ הדפסת המאמר ]

עו"ד עומר וגנר, עו"ד גיל נדל


לאחרונה, ניתנה החלטה על ידי בית המשפט לתביעות קטנות בטבריה, במסגרתה נקבע כי כאשר מטען נתפס על ידי רשות המכס, באפשרות היבואן להגיש תביעה קטנה נגד רשות המכס להשבת ערכו של המטען שנתפס (כל עוד ערכו נמוך מכ-32, 000 ש"ח), אך אין לבית המשפט לתביעות קטנות סמכות לתת צו לרשות המכס לשחרר את המטען שנתפס.


עובדות המקרה וטענות הצדדים:


שי כהנא (היבואן) ייבא מטען של סכיני גילוח שנתפס וחולט על ידי רשות המכס.


היבואן הגיש לבית המשפט לתביעות קטנות תביעה כספית נגד רשות המכס על סך 8, 000 ש"ח (ערכו של המטען שנתפס) ולחילופין ביקש מבית המשפט להורות לרשות המכס לשחרר את המטען לידיו.


רשות המכס ביקשה למחוק את התביעה נגדה על הסף וטענה כי לבית המשפט לתביעות קטנות אין סמכות לדון בה.


רשות המכס טענה כי פקודת המכס מסדירה הליכי השגה שיבואן חייב לעמוד בהם, כמו הודעה על תביעת השבת התפוס, הגשת תביעה לבית המשפט במועדים קצובים, וכו'. רשות המכס טענה שבמקרה זה מתעוררת גם שאלת פרשנות המונח יבוא אישי, שכן לטענתה היבוא כאן היה מסחרי ולא אישי, וגם בשל מורכבות העניין, הסמכות לדון בתביעה מסורה לבית משפט השלום. 


החלטת בית המשפט:


בית המשפט קבע כי מאחר והתובע ביקש פיצוי של 8, 000 ש"ח, הנמוך מתקרת סמכותו של בית המשפט לתביעות קטנות (כ-32, 000 ש"ח), התביעה הכספית הוגשה בסמכות.


ביחס לצו המורה לשחרר את המטען- קבע בית המשפט כי סמכות כזו אינה מוקנית לבית המשפט לתביעות קטנות ולכן הורה למחוק מהתביעה את הסעד הנ"ל.(ת.ק. (תביעות קטנות טבריה) 54787-08-10 כהנא נ' האוצר-רשות המסים- מנהל המכס, החלטה מיום 31.1.11, השופטת ר. נדאף, הצדדים לא היו מיוצגים על ידי עו"ד).

אודות הכותב:

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il