מאמרים - סינדרום כלב זקן, סינדרום וסטיבולרי אידיופאטי הדפסה מאתר מאמרים

סינדרום כלב זקן, סינדרום וסטיבולרי אידיופאטי

נכתב על ידי דר אנדריאה קוטלר

[ הדפסת המאמר ]

סינדרום "כלב זקן" זאת תופעה שנקראת בשפתה המקצועית סינדרום וסטיבולרי אידיופאטי. המבנה הוסטיבולרי מתיחס לתעלות האוזן, מבנה זה אחראי על תחושת התמצאות של הגוף ובין השאר ,יחד עם המוח, גם  אחראי על שיווי המשקל של גוף. לכן מחלה וסטיבולרית תשפיע על השיווי משקל והאורינטציה. המונח אידיופאטי מתיחס לתופעה שהסיבה אינה ידועה. התופעה מתרחשת בעיקר בכלבים מבוגרים, ועל כן שמו הפחות מקצועי סינדרום כלב זקן, אם כי זה יכול להתרחש גם אצל כלבים בגיל העמידה. כלב נחשב מבוגר מגיל 8.


מחלה וסטיבולרית יכולה להגרם מדלקת באוזן התיכונה או הפנימית שמשבשת את ההולכה העיצבית מהוסטיבולר למוח, יכולה להיות תוצאה של לקות מסוימת במוח, ירידה בתפקוד בלוטת התריס ולעיתים הסיבה אינה ידועה, כלומר אידיופאטית. סנדרום כלב זקן מתיחס למחלה כאשר היא אידיופאטית. האבחנה נעשת ע"פ הסמנים וכאשר שאר הסיבות נשללו.


התופעה היא מידית, וללא סימנים מקדימים אצל כלב שרגע לפני נראה נורמלי לחלוטין.  הסימנים העיקרים של המחלה הם נטית הראש לצד אחד וניסטגמוס- עיניים מרצדות במהירות מצד לצד. כמו כן הליכה מתנדנדת וחוסר יציבות, נפילה ונסיונות לא מוצלחים לקום, הקאה, חוסר קאורדינאציה ועוויתות. כאשר התופעה מתרחשת זה יכול להראות מאוד מפחיד ומלחיץ שכן הסימנים לעיתים גורמים לבעלים לחשוב שמדובר בשבץ, אך למעשה המחלה אינה מסכנת חיים ועוברת תוך מספר ימים עד מספר שבועות, ואינה מותירה בכלב נזק חמור.


הטיפול הוא בעיקר תומך, כלומר אין תרופה למחלה אך מומלץ לטפל בסימפטומים עד לחלוף המחלה בשביל לשפר את הרגשת הכלב ושהמצב לא יחמיר. הטיפול כולל מתן נוזלים ואלקטרוליטים ותרופות נגד העוויתות וההקאה במקרה הצורך.כמו כן גם לבעלים תפקיד מאד חשוב בתהליך הטיפול וההחלמה. בגלל חוסר הקואורדינאציה של הכלב מאד קשה לו לאכול ולשתות לכן ייתכן שיהיה זקוק למתן אוכל ושתיה בצורה ידנית. בכל מקרה המחלה תחלוף מעצמה במהרה. בדרך כלל המחלה אינה משאירה סימנים אך לעיתים רחוקות גם אחרי החלמה מלאה נטיית הראש, בצורה קלה יותר, נותרת אך הנזק אינו חמור.


 


 

אודות הכותב:

וטרינרית ניידת באזור המרכז. ביקורי בית במחירי מרפאה


http://www.mobilevet.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il