מאמרים - זקנה של חתולים הדפסה מאתר מאמרים

זקנה של חתולים

נכתב על ידי קמליה נרקיס

[ הדפסת המאמר ]

השפעות הזקנה על חתולים


כולנו מזדקנים, כך גם החתולים שלנו (וכל בעל חיים אחר). גיל העמידה אצל חתולים מתחיל בערך בין גיל שמונה לעשר. בגילאים אלה רוב החתולים עדיין מתפקדים היטב לאחר גיל עשר יש חתולים שיתחילו להראות סימנים של זקנה.

השפעות הזקנה על החתול הן גופניות ומנטליות. השינויים הפיזיים מתרחשים בכל אברי הגוף ולכן תהיה השפעה על התפקוד. השינויים הם בראייה, שמיעה, סיבולת, רגישות לתרופות ובעיות תנועה. לעתים יש חתולים שיסבלו מירידה בתפקוד מוחי ונצפה מעין אלצהימר חתולי. לא כל החתולים יעברו התדרדרות גופנית ומנטלית עקב זקנה, יש כאלה שיעברו את הזקנה ללא כל בעיות מיוחדות.


בעיות רפואיות אותן ניתן לצפות בחתולים זקנים

1. הכליות - לעתים יש ירידה בתפקודי כליות לעת זקנה. חשוב לאתר את הבעיה מוקדם להעביר את החתול לדיאטה מיוחדת ולדאוג שישתה מספיק מים.

2. הכבד - עלול להצטבר שומן בכבד ולפגוע בתפקודו התקין.

3. בלוטת התריס- יתר פעילות של בלוטת התריס היא אחת הבעיות היותר שכיחות אצל חתולים, סימניה- פרווה יבשה וחסרת ברק, ירידה במשקל, עליה בתאבון ועוד.

4. בעיות בבלוטות האדרנל אשר אחראיות על יצירת הורמונים שונים כגון הורמונים שמשתתפים במטבוליזם של הסוכר ועוד.

5. סוכרת זוהי לעתים מחלה נפוצה אצל החתול המזדקן. ניתן לטפל בבעיה זו באמצעות מזון מיוחד ואינסולין.

6. בעיות בתנועה בגלל התנוונות שרירים- נצפו חתולים שמתקשים ללכת ומאבדים מגמישות התנועה שלכם. ניתוחים שונים יכולים להק על החתולים.

7. בעיות לב ריאה כמו למשל רשרושים בלב ובעיות נשימה.

8. בעיות של שמעיה וראיה.

9. בעיות התנהגות- בגלל שיש שינויים במערכת העצבים במוחו של החתול המזדקן (משקל מוחו של החתול המזדקן קטן עקב מוות של נוירונים במוח), החתול המזדקן יסבול מירידה בתפקוד המנטלי. חתולים זקנים יראו פחות עניין בקורה סביבם, פחות יגיבו לנעשה, ישנו יותר, ירצו פחות ועוד.

חשוב להקפיד בכל שלב משלבי החתול להאכילו במזון המותאם לגילו. מגיל שנה עד גיל 10 יש להאכיל ב adult.מגיל 10 יש להאכיל ב senior.
מומלץ להתייעץ עם הווטרינר ולבדוק מתי הכי נכון לעשות לחתולה בדיקת דם. מומלץ להקפיד על ניקוי שיניים במידה ולחתולה יש ריח רע מה פה. מומלץ לשחק עם החתולים כל יום לפחות עשרים דקות במשחקי חכה. חתולים הם ציידים דאגו להעסיק אותם בפעילויות חתוליות. גם החתולים שלנו יכולים להזדקן בכבוד.

אודות הכותב:
קמליה נרקיס - מומחית להתנהגות חתולים. מלמדת התנהגות חתולים במכללת מגן דוד ירוק. מבקרת בבתים של בעלי חתולים ונותנת את כל השירותים לחתול-ייעוץ,מוצרים לחתול, ביביסיטר בבית החתול סדנאות הרצאות ועוד.
אתר אינטרנט:
http://yourcat.biz

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il