מאמרים - ריח גוף בחיות מחמד הדפסה מאתר מאמרים

ריח גוף בחיות מחמד

נכתב על ידי דר. נדב מרחבי

[ הדפסת המאמר ]

ריחות גוף בחיות מחמד


לכל חיה יש את הריח האופייני לה. לריח זה יש חשיבות גדולה באינטראקציה בין בעלי חיים – הריח מאפשר זיהוי בין בעלי חיים, מאפשר סימון בסולם החברתי ובבחירת בעל חיים לזיווג וריבוי. המדדים הקובעים את סגנון הריח הם הגזע (לסוג פרווה שומנית יהיה ריח שונה מפרווה לא שומנית), צורת העור (לבעלי חיים עם קפלי עור רבים יש נטייה לפתח ריח עז בגלל ריבוי חיידקים בסביבה הלחה של הקפלים), בריאות החיה (מחלות מסוימות, כגון מחלות עור, יגרמו לריח גוף עז) וניקיון החיה.


חיות המחמד שלנו גרות עמנו בבית במשך רוב שעות היום. לכן, אין זה מפתיע שבעלי חיית המחמד יזהו את ריח הגוף האופייני של חיית המחמד שלהם. למעשה, במחקר שנערך יותר מ80% מהבעלים זיהו את ריח חיית המחמד שלהם כאשר הם התבקשו להריח מספר שמיכות עם ריחות גוף שונים של בעלי חיים. 


כאשר בעלים של חיית מחמד מבחין בריח גוף חריג יתכנו מספר סיבות:


*בעל החיים אומץ לפני תקופה קצרה והבעלים אינם מכירים את הריח האופייני או שמעולם לא גידלו בעל חיים בבית. הסתגלות לריח  הגוף לוקחת מספר שבועות. כמובן שניתן לבצע רחיצה של חיית המחמד המאומצת בעזרת שמפו מתאים. רחיצה תכופה מדי אינה  מומלצת מאחר והיא עלולה לגרום ליובש בעור ולקשקשת.


*כאשר מופיע ריח גוף חריג בחיית מחמד, יתכן כי ישנה מחלה מתפתחת כלשהי ואחד מסימניה הם ריח גוף. לדוגמא, כאשר יש אלרגיה  או זיהום בעור, הדלקת וההפרשות בעור יגרמו לריח חריף של האזור המגורה.


*אחת מהסיבות הנפוצות לריח חריג מחיית המחמד היא בעיה בחלל הפה. לרוב מדובר בהצטברות של חיידקים בחלל הפה בגלל  אבנית רבה. כאשר החיה (לרוב כלב) נושפת, הבעלים עלולים להרגיש בריח חריף. נושא זה נפוץ במיוחד כאשר בעל החיים מלקק את  עצמו ולמעשה מאפשר התפשטות של הריח לכל הגוף.


*מחלות אחרות כגון מחלות אורטופדיות עלולות לגרום לבעל החיים להזניח את ניקיונו בגלל כאבים. בעל חיים שלא יכול לקום  ולהסתובב עלול לעשות את צרכיו במקום שכיבתו או להפסיק לנקות את עצמו.


*בקיץ לרוב חיות המחמד יש ריח חזק יותר מאשר בחורף בגלל הלחות הרבה שיש באוויר. לחות זו מצטברת על העור ומאפשרת  לחיידקים להתרבות ולפרק חומצות שומן על העור, דבר הגורם להפצת ריח חריף.


*גם המזון אותו אוכלת חיית המחמד עלול לגרום לריח גוף חריף כאשר הוא גורם לשינוי בריח הפרשות החיה או לגזים.


*חיות מחמד נוטות להתפלש בבוץ, נבלות או צואה של חיות אחרות. הגורם הוא לעתים בעיית התנהגות או רצון להסתיר את ריח הגוף  הטבעי שלהן.


כאשר בעל חיית מחמד מבחין בריח גוף חריג בחיית המחמד, עליו להתייעץ עם הרופא המטפל. זאת מאחר ולעתים ריח זה הוא אחד מהסימנים הראשונים להמצאות מחלה או בעיה בחלל הפה. לאחר תשאול הבעלים לגבי הריח ובדיקה יסודית, הרופא ימליץ על הטיפול היעיל ביותר. לעתים כמובן הסיבה ברורה (מגע עם חומר בעל ריח עז) אך לעתים יש לבצע מספר בדיקות על מנת לאתר את מקור הריח.


 


 


 

אודות הכותב:

מרפאה וטרינרית נחלת יצחק - ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב


טלפון 03-6094460 טלפון חירום 050-7955525


www.vettlv.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il