מאמרים - פרוביוטיקה - השימוש בחיות מחמד הדפסה מאתר מאמרים

פרוביוטיקה - השימוש בחיות מחמד

נכתב על ידי דר. נדב מרחבי

[ הדפסת המאמר ]

 


השימוש בפרוביוטיקה בחיות מחמד הופך לנפוץ ושכיח מאד. פרוביוטיקה מוגדרת כאורגניזמים מיקרוסקופיים חיים שבמינון הנכון יכולים להפיק תועלת לבעל החיים. בבני אדם, רשימת המחלות בהן ניתן לראות השפעה חיובית של פרוביוטיקה ארוכה וכוללת שיפור במקרי דלקת ריאות ואלרגיות, דלקות שתן, דלקות בעור ועוד. בבעלי חיים השימוש לרוב נוגע לבעיות במערכת עיכול כגון טיפול בשלשולים הנגרמים מפרזיטים, מלחץ או ממחלות כרוניות. שימוש נפוץ במיוחד בחיות מחמד נוגע למניעת שלשול בזמן טיפול ממושך באנטיביוטיקה. פרוביוטיקה ניתנת לרוב בקפסולות המכילות אבקה וניתנת באופן יומי לפי שיקול הרופא המטפל.


כיום ידוע כי פרוביוטיקה מועילה למערכת העיכול בעזרת ייצוב אוכלוסית החיידקים במעי, מניעת ערעור היחס בין חיידקים במעי בזמן טיפול ממושך באנטיביוטיקה, ייצוב החומציות במעי ושיפור יכולת העיכול. במחקר שבוצע הודגם כי חתולים להם ניתנה פרוביוטיקה מגיל מספר שבועות ועד גיל שנה הראו כמות פחותה של מקרי שלשול לעומת חתולים להם ניתנה דיאטה רגילה. במחקר שבוצע בנורווגיה בשנת 2010, הודגם כי לכלבים הסובלים משלשול חריף, משך השלשול היה קצר משמעותית מכלבים להם ניתנה תרופת פלצבו (חומר ללא השפעה על מערכת העיכול).


יתרונות אפשריים נוספים לפרוביוטיקה נחקרים כיום ביסודיות. המחקרים מתייחסים להשפעת הפרוביוטיקה על מערכת השתן ומערכות נוספות.


הרופא הווטרינר יספק את כדורי הפרוביוטיקה בהתאם לאבחנתו בנוגע לגורם לבעיה במערכת העיכול. הטיפול יכול להימשך בין מספר ימים כאשר מדובר בשלשול חריף למספר חודשים כאשר מדובר במחלה כרונית כגון מעי רגיז. השיפור בבעיה הרפואית אמור להופיע תוך מספר ימי טיפול אך תמיד מומלץ להגיע לביקורת אצל הווטרינר המטפל כדי להעריך את יעילות הטיפול ולדעת האם יש צורך בהמשך האבחון או שינוי בטיפול הרפואי.


פרוביוטיקה אינה ללא סיכונים. מאחר ומדובר במיקרואורגניזמים חיים, לא מומלץ לתת אותם לבעלי חיים קטנים מגיל 3 שבועות או לבעלי חיים הסובלים ממחלה קשה (לדוגמה-מחלת הפרוו (Parvo)). זאת מאחר והמיקרו-אורגניזמים עלולים לחדור מבעד לרקמת המעי ולהגיע למחזור הדם.


השימוש בפרוביוטיקה של בני אדם לא הוכחה כבעלת השפעה מטיבה עם מערכת העיכול בחיות מחמד. סביר להניח שהגורם הוא אוכלוסיית חיידקים שונה בין מערכת העיכול של בני אדם וחיות מחמד. מומלץ להתיעץ עם הווטרינר המטפל לגבי סוג הפרוביוטיקה המתאימה לחיית המחמד שלכם.


אם חיית המחמד שלכם סובלת מבעיות במערכת העיכול, יש להתיעץ עם הרופא המטפל. זיכרו כי בעיה במערכת העיכול עלולה לגרום להתיבשות, הקאות וחוסר תיאבון - אלה מצבים רפואיים הדורשים בדיקת רופא וטיפול מקיף. 


 

אודות הכותב:

מרפאה וטרינרית נחלת יצחק - ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב 03-6094460 חירום 050-7955525
www.vettlv.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il