מאמרים - מדוע כדאי לבצע בדק בית - בדיקת ליקויי בניה בדירות יד שניה לפני רכישה הדפסה מאתר מאמרים

מדוע כדאי לבצע בדק בית - בדיקת ליקויי בניה בדירות יד שניה לפני רכישה

נכתב על ידי אייל עידו

[ הדפסת המאמר ]

כאשר אתם ניגשים לקנות רכב, בין אם מדובר ברכב שעלותו עשרות אלפי שקלים או בענתיקה שבקושי סוחבת, אתם תמיד לוקחים אותו למכון בדיקה או מוסך לפני הקניה: בודקים ביסודיות את המנוע, המצבר, המצמד, הבלמים וכל היתר ורק אחר כך ניגשים להתמקח עם המוכר.


 


הדירה נראית נוצצת ומבטיחה - האמנם ?


אבל כשמדובר בדירה, לכל הדעות נכס יקר בהרבה, שהשקענו חודשים רבים בחיפושים אחריו, אנחנו מסתפקים במראה העיניים בלבד. למען האמת, זה ממש לא מספיק. גם אם הדירה נראית נוצצת ומבטיחה, קיימים ליקויי בניה רבים שאינם ניתנים לגילוי בעין בלתי מיומנת: בעיות בצנרת ובמערכת החשמל, חריגה מתקנות הבניה, בעיות איטום בחלונות ובדלתות, רטיבויות מתחת לריצוף ועוד. גם כשמדובר בבעיה נראית לעין, כמו כתמי רטיבות, סדקים בקירות, בריקים רופפים, או ריצוף רופף, קשה לדעת מהו מקור הליקוי והאם מדובר בעניין שולי שניתן להתעלם ממנו או בליקוי משמעותי שעלול להוות מטרד ואף להחמיר עם הזמן. שלא לדבר על ליקויי בניה שיש להם השלכות בטיחותיות, למשל בניית עמוד או קורת תמיכה בצורה לא נכונה, מרפסת שאינה בטיחותית מספיק ועוד.


 


כדאי להזמין בדיקת ליקויי בניה לפני הרכישה


לכן, לפני רכישת דירה יד שניה (וגם יד ראשונה מקבלן), כדאי להזמין בדיקת ליקויי בניה. במהלך בדק בית שכזה, מהנדס בנין מומחה, מטעם חברת בדק הבית, יבחן את כל חלקי הדירה מהמרצפות ועד גג המבנה. בסיום הבדיקה הוא יגיש לכם חוות דעת יסודית ובו פירוט כלל הליקויים שנמצאו בנכס וכן דרכים לתיקונם ומחיר משוער לכל תיקון. בהתאם לדו"ח זה, שהנו אובייקטיבי ומקצועי, תוכלו לנהל משא ומתן עם הבעלים הנוכחיים של הדירה, על סמך ערכה האמיתי.


 


כיצד נעשית בדיקת ליקויי בניה ?


במהלך בדיקת ליקויי בניה, המהנדס משווה בין היתר בין הבניה בפועל לבין תכניות הבניה המקוריות. לעתים הוא מאתר חריגות בניה שבוצעו על ידי הבעלים הנוכחיים של הדירה, למשל הרחבות בגגות או סגירת מרפסות שנעשו ללא היתרים, כלומר שלא על פי החוק. במקרה כזה ניתן לתבוע מבעלי הדירה הנוכחיים את ביצוע התיקונים הנדרשים כדי להחזיר את הדירה למצבה המקורי. אם נתגלו ליקויי בניה אחרים, שאינם בגדר חריגות בניה, הם באחריותו של קבלן הבנין. "חוק המכר" מגדיר את משך תקופת האחריות של הקבלן לגבי כל רכיב בנכס. תקופת האחריות נמשכת בין שנה לשבע שנים (ואף יותר במקרים של ליקויים משמעותיים ומסוכנים). בתקופה זו ניתן לפנות לקבלן עם דו"ח המהנדס ולדרוש את תיקון הליקויים שנמצאו. על פי החוק הקבלן מחוייב לתקן את הליקויים.


בהצלחה !


 

אודות הכותב:

בדק בית פריזמה מספקת שירותי ביקורת מבנים, מידע אודות אפשרויות הטיפול בליקויים שהתגלו וכן ייעוץ והכוונה לגבי אחריות הקבלנים בנושא ליקויי הבנייה.


http://www.prizma-peles.com


  טל. 1-700-706-001

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il