מאמרים - שעלת מכלאות בכלבים הדפסה מאתר מאמרים

שעלת מכלאות בכלבים

נכתב על ידי תומר

[ הדפסת המאמר ]

שעלת מכלאות בכלבים


 שעלת מכלאות היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה בכלב. המחלה נגרמת משילוב של וירוסים וחיידקים.  


החיידק העיקרי הגורם למחלה נקרא בורטדלה ברונכוספטיקה, כמו כן במחלה קיימת מעורבות של חיידק בשם מיקופלסמה.


הוירוסים אשר יכולים להיות מעורבים בשעלת מכלאות הם: פארא אינפלואנזה, אדנו וירוס (חיסון כנגד שניהם נמצא בחיסון משושה) ויתכן שגם לוירוס הרפס של כלבים תפקיד בגרימת המחלה (וירוס זה אינו מדבק לאנשים).


במידה והכלב נדבק רק באחד מהגורמים המחלה תהיה קלה באופן, אך אם מדובר בהדבקה משולבת של מספר גורמים המחלה יכולה להיות קשה יותר.   


שעלת מכלאות מועברת בדרך כלל על ידי רוק המתפזר בזמן שיעול או נביחה, ושאיפתו ע"י כלב אחר. תקופת הדגירה של המחלה נמשכת בין 3-10 ימים. המחלה נחשבת מדבקת מאוד והיא מתפשטת במהירות במקומות בהם יש כלבים רבים (כגון פנסיונים, תערוכות כלבים). 


שעלת מכלאות גורמת לשיעול קשה ולעיתים השיעול מלווה בניסיונות הקאה. לעיתים רחוקות רואים גם הפרשות מן האף ובמקרים קשים לכלב יש חום גבוה והוא מסרב לאכול. למרבה המזל במרבית המקרים המחלה חולפת תוך כשבוע עד עשרה ימים.  


שעלת מכלאות מאובחנת על ידי  הוטרינר על פי סימני השיעול והיסטוריה של חשיפה לכלבים חולים, להמצאות בפנסיון או תערוכת כלבים. במרבית המקרים לא מבוצעות בדיקות דם או בדיקות אחרות. בחלק מן המקרים הוטרינר יבצע צילום רנטגן בכדי לנסות לבחון שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה או לשלול מחלות נשימה אחרות. 


במקרים קשים, נלקחות בדיקות דם ובדיקות נוספות בכדי לשלול מחלות אחרות (דלקת ריאות וכדומה).  


טיפול:


הטיפול במחלה כולל הימנעות מפעילות אשר יכולה לגרום לשיעול (כגון פעילות גופנית או התרגשות), חומרים מדכאי שיעול וטיפול אנטיביוטי שינתן ע"י הוטרינר במידת הצורך (בד"כ אנטיביוטיקה בשם דוקסילין). רק במקרים נדירים בהם קיים סיבוך של דלקת ריאות יתכן ויהיה צורך באשפוז וטיפול בבית חולים וטרינרי. 


מניעת שעלת מכלאות:


קיים חיסון כנגד חלק מגורמי המחלה (בורדטלה ברונכוספטיקה) והוא מומלץ לכלבים אשר מגיעים לתערוכות כלבים או מועברים לפנסיון (זהו חיסון הניתן ישירות לחלל האף ואינו ניתן בזריקה). החיסון יעיל לתקופה של כחצי שנה.


בכדי שהחיסון יהיה יעיל יש לתת את אותו כשבועיים לפני העברת הכלב לפנסיון או לתצוגה.


בכדי למנוע את העברת המחלה מומלץ לנסות לבודד כלב חולה בשעלת מכלאות מכלבים אחרים למניעת הדבקתם.
כפי שהוסבר, גם בחיסון המשושה לכלבים קיימים מרכיבים העוזרים למנוע את המחלה ולכן יש חשיבות גם לחיסון זה במניעת המחלה או בהקלה בסימפטומים.


 

אודות הכותב:

דר' תומר ויינגרם
"וטרינר נייד - ביקורי בית"
ביקורי בית, חיסונים, רפואה וטרינרית מונעת
http://www.petdoctor.co.il      

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il