מאמרים - דלקות אוזניים בכלבים- כל מה שצריך לדעת הדפסה מאתר מאמרים

דלקות אוזניים בכלבים- כל מה שצריך לדעת

נכתב על ידי דר. נדב מרחבי

[ הדפסת המאמר ]

דלקת אוזן חיצונית בכלבים הינה תלונה שכיחה ועד 20% (חמישית) מכלל אוכלוסיית הכלבים עלולה ללקות בה במשך חייהם. מצב זה גורם לאי נוחות בולטת בכלבים, לכאב רב ואף עלולה לגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים.


גורמים עיקריים להופעת דלקות אוזניים בכלבים הם:
  • *גורם אלרגי - רגישות יתר גורמת לתופעה של גרד ודלקות בתעלת האוזן. גורמים אלרגיים אלה כוללים אלרגיה למזון, אלרגיה לחומרים מגרים ועוד.

  • *הפרשות יתר של בלוטות האוזן - לרוב גורמות לדלקות הנמשכות זמן רב (כרוניות). הפרשות אלה מאפשרות צמיחה מואצת של בקטריות בתעלת האוזן.

  • *טפילים - למרות שטפילי אוזניים גורמים ל50% ממקרי דלקת האוזניים בחתולים, גורם זה מהווה רק 5-10% ממקרי דלקת האוזניים בכלבים. הימצאות הטפילים גורמת לגירוד עז ופציעה עצמית של האוזן.

  • *הימצאות גוף זר בתעלת האוזן.

הסימנים לדלקת אוזן בכלבים הם:


הכלב לרוב יטה את ראשו לצד הכואב וירבה לנער את הראש. ברוב המקרים, נוכל להריח ריח עז של דלקת מתעלת האוזן והכלב ינסה לגרד את האוזן.


סיבוכים אפשריים של דלקת בתעלת האוזן הם:
  • ניעור עז ומרובה של האוזניים עלול לגרום לדימום והתנפחות של אפרכסת האוזן (האוזן אותה אנו רואים בצורת משולש).

  • דלקת אוזן פנימית עלולה להיגרם אם הדלקת לא מטופלת. דלקת פנימית עלולה לגרום לפגיעה ביציבות ושיווי המשקל.

הבדיקה והטיפול שהווטרינר יבצע


בכל מקרה של חשד לדלקת אוזן, על הווטרינר לאשר הימצאות דלקת ולאבחן את הגורם לה. זאת ניתן לעשות ע"י בדיקת תעלת האוזן עם מכשיר מיוחד (אוטוסקופ) וביצוע משטח לבדיקה מיקרוסקופית מהפרשות האוזן. על מנת לאפיין את הבקטריה שגרמה לדלקת האוזן וכן את הטיפול האנטיביוטי הטוב ביותר, יש לבצע בדיקת תרבית ורגישות במעבדה. באם אובחנה דלקת אוזן, ניתן לטפל בה בעזרת טיפות אוזניים ואנטיביוטיקה לפי שיקול הרופא. הטיפול אורך מספר ימים ולרוב ניתן לראות שיפור דרמטי כבר בימים הראשונים לטיפול. אם אין שיפור, יש לחזור לרופא המטפל ולהמשיך במציאת הגורם לדלקת.


מניעה


תעלת האוזן בכלבים עמוקה מאד ואת רובה אין אנו יכולים לראות. על מנת לנקות את כל עומק התעלה, יש לבצע ניקוי שגרתי בעזרת נוזל ניקוי אותו מטפטפים לתעלת האוזן. בכל מקרה, אין להחדיר מקלוני צמר גפן או כל גוף זר אחר לתעלת האוזן. את הניקוי יש לבצע  בתדירות עליה ימליץ הרופא אך לרוב לא מומלץ ניקוי יתר של האוזן (לא יותר מפעמיים בשבוע).

אודות הכותב:

מרפאה וטרינרית נחלת יצחק ד"ר נדב מרחבי חפץ חיים 26, נחלת יצחק, תל אביב 03-6094460 חירום 050-7955525

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il