מאמרים - גור כלבים חדש בבית... הדפסה מאתר מאמרים

גור כלבים חדש בבית...

נכתב על ידי ד"ר גלית רובין

[ הדפסת המאמר ]


גור כלבים חדש בבית...


 מזל טוב !!! החלטתם לאמץ גור, אז רגע לפני זה בדיוק הזמן להקדיש מעט מחשבה  בהתאמת הגור לבית ולמשפחה ותכנון הטיפול בו.


 המשפחה:


גור קטן מביא עונג רב במיוחד לבית עם ילדים, אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי ילדים (גם אם הם מבטיחים...) אינם יכולים להיות האחראים האבסולוטיים על הטיפול בבע"ח ולכן לפני שמחליטים להוסיף תוספת למשפחה חשוב לקחת בחשבון שיחד עם השמחה מגיעה גם אחריות.


 בחירת הגור:


הגיל המתאים לאימוץ הנו 6 שבועות, בגיל זה סביר שהגור גמול מהנקה, מסוגל לאכול מזון מסחרי ומסוגל לפתח קשר טוב עם בני אדם. חשוב לוודא כי הגור ערני, אוכל, שותה ועושה צרכים באופן תקין ונורמאלי. כמו כן רצוי להימנע מגורים "ביישנים" מדיי או בעלי אופי תוקפני.


* אם בוחרים גור כלב גזעי – כדאי להכיר את התכונות ודרישות הגזע על מנת להימנע מ"אי נעימויות" לאחר הרכישה. לגור גזעי חייבות להיות תעודות רשמיות ולא ניתן להכריז על גור כ"גזעי" ולהנפיק לו תעודות ללא הוכחה שנולד להורים גזעיים.


 החיים בבית:


ההסתגלות של הגור לבית החדש לוקחת מס' ימים. סביבת מחיה חמימה ונעימה, בקבוק חם עטוף במגבת המונח במיטתו ואף תקתוקי שעון (המזכירים לו את פעימות ליבה של אימו) יקצרו תקופה זו.


גורים, ממש כמו תינוקות – נוטים לישון הרבה יחסית אך עייפות ואפטיה מוגזמת, בעיקר בגורים אשר טרם סיימו את פרוטוקול החיסונים, הנה סיבה טובה ליצור קשר טלפוני עם וטרינר.


מומלץ שלא להשאיר גורים לבדם בחצר. גם עקב הקושי שלהם להסתגל למזג האוויר (חם מדיי בקיץ וקר מדיי בחורף) וכאשר מדובר בגור גזעי גם עקב החשש מגנבתו בשל מחירו האטרקטיבי.


גורים נוטים לכרסם חפצים בבית, בעיקר בזמן גדילת השיניים ולכן מומלץ לרכוש צעצועי נשיכה וכרסום שונים על מנת שיעסיקו אותם ויענינו אותם יותר מרגלי השולחן בסלון או נעלי הבית האהובות עליכם.


 מזון:


את המזון מומלץ להגיש בקערת נירוסטה שכן הפלסטיק נוטה להפריש חומרים שונים למים ולמזון והזכוכית נוטה להישבר ולהוות סכנת פציעה.


המזון הטוב ביותר הנו מזון מסחרי מאיכות טובה המיועד לגורים עד גיל שנה ואח"כ לעבור למזון בוגרים. מזון זה מאוזן מבחינת המרכיבים התזונתיים הנחוצים לגור (...בניגוד למזון בייתי).


איכות מזונות הכלבים מחולקת לשלושה:


1.      איכות נמוכה יחסית : לצערנו , רובם מתוצרת הארץ, נמכרים לרב ברשתות המזון. עליהם איננו ממליצים העיקר בשל הרכבם התזונתי, אם כי מחירם הנו האטרקטיבי ביותר.


2.      Premium- מזונות באיכות טובה, הרכבם התזונתי מבוסס וטוב ומחירם סביר.


3.      Super Premium- מזונות אשר הרכבם התזונתי מעולה, מאוזן וטעים (חשוב לא פחות...), אך מחירם בהתאם.


בכל מקרה לא מומלץ לתת חלב ומוצריו שכן זה עלול לגרום לשלשולים.


הכמות המומלצת הנה בהתאם לסוג המזון ולרשום על גבי השק. בהעדר רישום שכזה מומלץ עד גיל 3 חודשים לתת 4 ארוחות ביום, עד גיל חצי שנה 3 ארוחות ביום ואחר מכן לרדת בהדרגה לשתי מנות ביום.


מה אסור - בשום אופן לא לתת עצמות וזה מכיוון שאלו יכולות לפצוע את מערכת העיכול, לגרום לדליפת תוכנה לחלל הבטן ולזיהום וכן במקרים אחרים לחסימות במעיים.


והכי חשוב – מים נקיים וטריים זמינים 24 שעות ביממה.


 חינוך לצרכים:


עד גיל שלושה חודשים אין לצפות מגור שישלוט על צרכיו כשם שאין לצפות מתינוק שייגמל מחיתוליו (למרות שיש גורים שיראו נכונות ללמוד יותר מאחרים). מגיל שלושה חודשים השיטה המומלצת הנה בשיטת ההתניה השלילית – משמע, כאשר "תופסים" את הגור בשעת מעשה ממש (2-3 דקות אחרי – הגור כבר לא יקשר בין תגובתכם לבין מעשיו) ואז יש להשתמש במילת איסור אחת אותה יש לבחור מראש (לא!, אסור!, פויה! וכיו"ב...) ולעולם לא להוסיף את שם הגור (לדוגמא: אסור מוקי!!) שכן אז מוקי יחשוב שהמילה "מוקי" מסמלת משהו רע אשר עשה (שכן הוא אינו מודע עדיין לכך שזהו שמו).


התניה חיובית – חשובה לא פחות ואולי אפילו יותר. כאשר הגור עושה את צרכיו בחוץ – יש להרעיף עליו שבחים ושמחה "כאילו אין מחר".


לגור כלבים מספר נקודות זמן קריטיות בהן הוא עושה את צרכיו: בגמר משחק ארוך ואינטנסיבי, בגמר ארוחה דשנה וכאשר הוא מתעורר משינה. בנקודות הזמן הללו מומלץ להוציאו החוצה למקום בו אמור לעשות את צרכיו ולשבח אותו.


הכאת הגור אינה רצויה ומוגזמת וכן אין לדחוף את אפו לצרכיו. פעולה זו מצידו אינה מלמדת ואינה מענישה אותו- הגור לא יבין מה עשה ועלול לפתח פחדים שונים בעקבות הקשרים שגויים אליהם יגיע.


בסופו של דבר, כל גור בזמנו הוא (יחד עם התמדה שלכם), ילמד לעשות את צרכיו בחוץ כפי הנדרש ואז יש לצמצם את מס' היציאות לשעות קבועות על מנת ליצור הרגלית מובנים.


 מקלחת:


ככלל מומלץ לא לקלח את הגור לפני גיל שלושה חודשים (כמובן שאם הגור התלכלך לא נשאירו מלוכלך). לכלבים ישנה הגנה טבעית שומנית על העור והפרווה וכאשר מקלחים אותם – הגנה זו נשטפת והכלב חשוף לזיהומים שונים.


אם החלטנו לקלח את הגור יש להשתמש בשמפו מיוחד לכלבים / גורים על מנת להקטין את החשיפה הנ"ל ככל האפשר.


 שמירה על בריאותו של הגור:חיסונים:  1. משושה : חיסון כנגד 6 מחלות מדבקות לכלבים ובעיקר לגורים, בניהן פרוו וכלבלבת. חיסון זה ניתן בשלוש זריקות עוקבות בהפרשים של 3 שבועות זו מזו כאשר הגיל המומלץ לזריקה הראשונה הנו 6 שבועות. מהשנה השנייה לחייו זקוק הכלב לזריקת דחף נוספת אחת בלבד כל שנה.


עד למתן הזריקה השלישית הגור נחשב "שאינו מחוסן מלא" ולכן עלול עדיין להידבק באחת המחלות אלו, לכן מומלץ בתקופת זמן זו שלא להוציא אותו החוצה ולא לתת לו להיות במגע עם צרכים של כלבים אחרים או עם אזורים בהם כלבים אחרים עושים / עשו את צרכיהם.  1. כלבת : חיסון זה חובה עפ"י חוק מגיל 3 חודשים ולרב ניתן כ 10-14 ימים לאחר חיסון המשושה השלישי בסדרה. במשך חייו הכלב צריך לקבל זריקה אחת בשנה כאשר בזמן החיסון הראשון לחיי הגור מוזרק גם שבב אלקטרוני מתחת לעור (השבב בגודל גרגיר אורז והוא נושא מספר אשר באמצעותו ניתן לאתר ולזהות את הכלב ואת בעליו).* במרכז הרפואי ישנו קורא שבבים אשר בעזרתו מאותרים בעלי כלבים אבודים רבים מדי שנה.תילוע:


טיפול מונע כנגד תולעים הנו מומלץ ביותר וזאת גם מכיוון שרב הגורים מודבקים מבטן אימם עוד בתולעי מעיים (גם לאלו המטופלות), גם מפני שהתולעים עלולות להדביק את בני הבית (בעיקר ילדים) וגם מפני שהטיפול באופן יחסי הנו זול ופשוט (כדור, סירופ או זריקה). 


את הטיפול הראשון יש לבצע בגיל 6 שבועות ולאחר 10 ימים בשנית ואח"כ טיפול מונע רוטיני כל חצי שנה.


 טפילים עוריים:


פרעושים – ניתן לטפל בגורים בספריי Frontline החל מגיל 6 שבועות,אם זאת יעילותו של חומר זה מוטלת בספק עקב השימוש הרב אשר נעשה בו בשנים האחרונות והעמידות אליו פיתחו הפרעושים.


החומר המומלץ כנגד פרעושים במרכז הרפואי הווטרינרי גן יבנה הינו Advantage הניתן להשמה כטיפות על עור הכלבלב החל מגיל 8 שבועות. שימו לב כי ברכשכם הטיפות מתאים משקלו של הכלב לזה המופיע על האריזה. שימוש בטיפות במשקל נמוך מזה של הגור אינו יעיל.


חומר נוסף אשר יעילותו מוכחת כנגד פרעושים נקרא Revolution וגם הוא מושם כטיפות על העור. יתרונו של חומר זה בכך כי הינו יעיל גם כנגד טפילי עור שונים אחרים ואקריות אוזניים.


קרציות – הטיפול היעיל ביותר כנגד קרציות הינו קולר kiltix והוא מומלץ בעיקר לכלבים השוהים זמן רב מחוץ לבית. ישנם קולרים אחרים בשוק והם מומלצים יותר לכלבים השוהים בעיקר בבית וכן יעילות רובם מוטלת בספק. חומר נוסף הנו advantix הניתן להשמה כטיפות והוא מומלץ בעיקר לכלבים בגודל קטן עד בינוני.


 תולעת הפארק:


החל מגיל ארבעה חודשים מומלץ לטפל טיפול מונע כנגד תולעת הפארק. תולעת זו מצויה בוושט הכלב ומזיקה בדרכים שונות עד כדי דימום פנימי וגרימת מוות. הטיפול ניתן בזריקה תת עורית אחת לשלושה חודשים.


 סימני אזהרה אשר על פיהם יש לפנות לווטרינר:


גור אפאטי, לא מגיב לסביבה.  1. עייפות מוגזמת / רבה מהרגיל.

  2. חוסר תאבון / חוסר שתייה.

  3. הקאות ושלשולים.

  4. רעידות / כל שינוי בהתנהגות הנורמאלית.


  


אנו מאחלים לכם בהצלחה והנאה מרובה עם הגור החדש.


***כל הזכויות שמורות לכותבת המאמר, ד"ר גלית רובין - מרכז רפואי וטרינרי, גן יבנה


 


אודות הכותב:

בכל שאלה, נשמח לעזור ולענות


מרכז רפואי וטרינרי - גן יבנה  


www.vet4pet.co.il


חפשו אותנו גם בפייסבוק...


http://www.facebook.com/profile.php?id=1034948367


ד"ר גלית רובין


08-8673331

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il