מאמרים - אלצהיימר - סימנים ראשונים למחלה הדפסה מאתר מאמרים

אלצהיימר - סימנים ראשונים למחלה

נכתב על ידי אתיקה השקעות בע''מ

[ הדפסת המאמר ]

מחלת האלצהיימר היא המחלה הסופנית השנייה בתפוצתה בעולם המערבי. מכיוון שלמחלה אין טיפול, אולם כן ניתן להאט את הידרדרותה, האבחון המוקדם חשוב ביותר.


המחלה מתפתחת באופן הדרגתי, ואצל אנשים שונים היא מתפתחת באופן שונה. אופי הסימפטומים, קצב הופעתם ואפילו איזה מהם יופיעו בשלבים המוקדמים תלויה בגורמים רבים ואישיים. יחד עם זאת, ישנם מספר סימנים אשר הופעתם, ובעיקר הופעת שילוב שלהם, מדליקה נורת אזהרה ודורשת המשך בירור רפואי.


אבדן זיכרון


הסימן המוקדם הנפוץ ביותר לאלצהיימר הוא אובדן זיכרון לטווח הקצר. בעוד שבמקרים של שכחנות נשכח חלק  מן המידע (למשל: לשכוח עם מי נערכה הפגישה, אך לא את קיום הפגישה ומיקומה), אצל חולה אלצהיימר נשכחים כל הפרטים.


קושי בביצוע משימות יומיומיות


חולי אלצהיימר עשויים לשכוח כיצד לבצע משימות שגרתיות ויומיומיות כמו כיצד להכניס את הכלים למדיח או לבשל מנה מוכרת.


קשיים בשפה


חולי אלצהיימר עשויים לעיתים קרובות לשכוח מילים פשוטות או להחליף בין מילים בצורה שמקשה על הבנתם.


קשיים בהתמצאות בזמן ובמרחב


אנשים עם אלצהיימר עשויים ללכת לאיבוד במקומות מוכרים, כמו הרחוב שהם גרים בו, לשכוח  היכן הם נמצאים, איך הגיעו לשם וכיצד לחזור לביתם ואף לבלבל בין היום והלילה.


קשיים בשיפוט


חולי אלצהיימר עלולים להפגין טעויות שיפוט בסיטואציות מוכרות כמו להתלבש באופן שאינו הולם למזג האוויר - בגדים קצרים בימות חורף ושכבות מרובות בימים חמים. הם עשויים גם להזניח את ההיגיינה האישית.


קשיים  בשמירה על רצף ומעקב


הסובלים מאלצהיימר נוטים להתקשות במעקב אחר רצף המעברים בשטף שיחה, או בביצוע פעולות שגרתיות כמו תשלום חשבונות.


אבדן חפצים


על אף שכל אחד לעיתים שוכח היכן הניח את הארנק, חולי אלצהיימר יכולים להניח חפצים במקומות לא שגרתיים, למשל להניח את המפתחות במקרר.


שינויים במצב הרוח ובהתנהגות


אדם עם אלצהיימר עשוי להפוך לבעל שינויים קיצוניים ומהירים במצב הרוח ללא סיבה נראית לעין, או לחילופין להפגין אפאטיה במקומות בהם היה מגיב באופן רגשי בעבר.


שינויים אישיותיים


הסובלים מאלצהיימר יכולים להפגין שינויים בהתנהגות ובאישיות ולהפוך לחשדנים, חרדים, מדוכאים ועצבניים, בעיקר בסיטואציות בהן בעיות זיכרון יכולות לעורר קשיים.


אבדן יוזמה


אלצהיימר עלול לגרום לסובלים ממנו לירידת מוטיבציה לפעילות שתוביל אותו לשינה מרובה, אבדן עניין בתחביבים ובפעילות חברתית ובבילוי שעות ארוכות בפעילות סבילה כצפייה בטלוויזיה.


במידה והאדם סובל מאחד או יותר מתסמינים אלה, מומלץ לבצע אבחון אלצהיימר על מנת לשלול את הופעת המחלה כבר בשלב מוקדם.

אודות הכותב:

מרכז מידע גיל הזהב מספק מידע מקיף בנושא גיל הזהב ובתי אבות. המאמר נכתב בשיתוף עם אתר שירותי בריאות בישראל המציע מידע בנושא בריאות גיל הזהב ונושאים נוספים.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il