דר' ירון זיו כותב על המתרחש במזרח התיכון מבחינה פסיכולוגית על פי גישת הגשטאלט
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דר' ירון זיו כותב על המתרחש במזרח התיכון מבחינה פסיכולוגית על פי גישת הגשטאלט 

מאת   07/02/2011 |  נצפה 2087 פעמים

ניתן לבחון את המתרחש כיום במזרח התיכון על פי היבטים סוציולוגיים, מדיניים ואפשר אף מתוך הזווית שלנו כאנשי מקצוע העוסקים בתחום הנפש.

כך, את המתרחש בקהיר, ביירות, עמאן ואף כאן בירושלים, אפשר לבחון מהמהות הפסיכולוגית – תחום לו אנו קוראים פסיכו-היסטוריה.

פסיכו-היסטוריה זהו תחום שיכול להסביר מונחים היסטוריים, על פי מונחים פסיכולוגיים.
כך, ניתן לנתח את האישיות של היטלר, צ'רצ'יל ובן גוריון ולשאול את השאלה המהותית – האם האישיות עושה את ההיסטוריה או ההיסטוריה עושה את האישיות?

אני מתבונן עמוקות על המתרחש במזרח התיכון – ברור לי שמתרחשת פה איזשהי מהפכה שעוסקת בהיבט הפסיכולוגי , הקשורה בשינוי. עסקנו לא מעט במשמעותו של השינוי ובכך שכדי שהוא אכן יתרחש, צריכים קודם לכן להתרחש ארבעה שלבים מקדימים, זאת בין אם מדובר בשינוי החל באדם, מערכת יחסים זוגית, או שינוי של עם.

אם נסתכל על מה שמתרחש כרגע במזרח התיכון נוכל לראות תנועה פנימית מאד ברורה של הגשטאלט הישן. הגשטאלט הישן שאפיין את מדינות ערב היה גשטאלט שהורכב בד"ר משליט יחיד , במשטר שאיננו דמוקרטי, שנבחר פה אחד, כשיש מועמד אחד כמו מובארק והאופוזיציה כמעט ואיננה קיימת. התהליכים הפסיכולוגיים כוללים עם הנשלט על ידי מנהיג אחד בהיבט לא דמוקרטי – אין חופש דיבור או תנועה קיים דיכוי כאשר יש אופוזיציה קשה, חיסולים ועוד.

בואו ננסה להבין מה מתרחש בהיבט הפסיכולוגי בתוך תהליך זה.

מאת : ירון זיו

עם החי בתוך תפיסת עולם קיימת, גשטאלט, במסגרתה נמנעות ממנו הזכויות הטבעיות של חופש הדיבור, חופש ההבעה, הדמוקרטיה, שלא לדבר על מה שקורה עם נשים במדינות אלו, נתפס כמי שאמור לציית ציות עיוור למנהיגיו.

קשה לראות במאה ה-21, הידועה כמפותחת טכנולוגית, המקדשת את המימוש העצמי וההתפתחות האישית , עם החי במשטר כל כך לא מתקדם, בו אין חופש אישי לכל אדם. ההתרחשויות הנוכחיות, הן למעשה ההתכוננות לקראת פירוק ההרגל או תפיסת העולם הישנה, ואם תרצו, הגשטאלט.

גשטאלט, שפירושו תבנית, הוא הדרך שבה תופס היחיד את העולם כשלם, האופן בו הוא רואה וחווה אותו. שינויים לפי תפיסת הגשטאלט, מתרחשים


האזינו להרצאה המלאה , וידאו בשני חלקים, בלינק הבא : דר'   ירון זיו

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג של דר' ירון זיו

ד"ר ירון זיו - מייסד ומנהל מקצועי מרכז "מעוף" להתפתחות אישית, מחבר הספר "מסע קבוצתי". . ד"ר לפסיכולוגיה קלינית (Newport University) עובד סוציאלי (Yeshiva University,MSW) יועץ ארגוני,(Polythecnic University, M.Sc ) עמית מחקר ומדריך במכון אלברט אליס בניו-יורק לתרפיה רציונלית אמוטיבית REBT מטפל מוסמך בגישת הגשטלט מטעם מכון הגשטלט בקליבלנד אוהיו ומטפל קוגניטיבי-התנהגותי מוסמך מטעם אוניברסיטת תל-אביב. לפרטים נוספים:
http://yaronziv.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה