מה ההבדל בין רגש לשכל ומה משמעות הבחירה ביניהם?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מה ההבדל בין רגש לשכל ומה משמעות הבחירה ביניהם?  

מאת   09/01/2011 |  נצפה 3616 פעמים

מה ההבדל בין רגש לשכל ומה משמעות הבחירה ביניהם? / מאת יואב ברנזון

 

 

רגש ושכל הם שני קטבים הפוכים של הנפש

 

רגש ושכל הם למעשה שני הצדדים של נפש האדם. מצד אחד, השכל מייצג את הצד היציב והקונטרוליסטי של נפש האדם, הצד ששואף לסדר, להיגיון ולמבנה חיים ברור.

 

מצד שני, הרגש מייצג את הצד המשוחרר והמטורף של נפש האדם. הצד ששואף לחוסר גבולות, לאינסוף, לאהבה הגדולה ולחיפוש אחר המשמעות העמוקה של החיים הנמצאת מעבר להיגיון הברור.

 

 


ככל שאדם הוא רגשי יותר - כך הוא מסובך יותר

 

אולם לכל דבר יש מחיר. אדם רגשי מאוד הוא תמיד אדם מסובך ומורכב מאוד. הצד הרגשי של נפש האדם הוא צד מורכב, מתוסבך, מבולבל, עיוור וחסר גבולות שאין בו שום וודאות, ולכן גם יש בו המון אכזבות, התרוממויות רוח, התאהבויות ופרידות, תקוות וקריסות.

 

ככל שאדם הוא רגשי ויותר ויותר כך הוא מתקרב יותר ויותר לקצה המוטרף והמשוגע של נפשו. מרבית המשוגעים המאושפזים בבתי חולים לחולי רוח הם אנשים רגשיים מאוד, עד כדי כך שהם ניתקו את עצמם לחלוטין מהמציאות והם חיים בעולם הרגשי הפנימי של עצמם.   

 

 

 

ככל שאדם הוא שכלי יותר - כך הוא בשליטה

 

אדם שכלי מאוד הוא תמיד אדם בשליטה גבוהה ביותר. הוא מתוכנן, מאורגן עד הפרט האחרון, דואג מראש להכל כדי שלא תהיינה הפתעות מצערות או רעות, עושה הכל כדי לשלוט בחייו.

 

קפדנות הוא שלב מרוכך יותר של החיים השכליים ויציבות הוא שלב מרוכך עוד יותר של החיים השכליים. השכל מייצג את הצד היציב של החיים והוא צד שמאפשר יציבות בגלל נטרול העולם הרגשי שהוא עולם הפכפך, מבלבל ובלתי צפוי.

 

 

 

הבחירה הבסיסית בשכל או ברגש היא למעשה זו שקובעת כמעט את כל גורלכם בחיים

 

הבחירה בשכל או ברגש היא הבסיס לחיים. אנשים שבוחרים להוביל את חייהם לפי הלב והרגש - הולכים אחרי חיים הפכפכים, מורכבים, שונים ואולי גם קיצוניים, מבלבלים וקשים.

 

לעומת זאת, אנשים שבוחרים להוביל את חייהם לפי הראש והשכל - בוחרים בחיים יציבים, ברורים, ארציים ופשוטים. הם בוחרים ביציבות על פני הטירוף וגם מקריבים את הרגש וההתרגשות לטובת הוודאות והביטחון.

 

 

וטיפ לסיום: העולם הרגשי הוא עולם מבלבל. הוא נראה במבט ראשון מאוד מפתה, כייפי ומלא חוויות, סערות וריגושים. אולם במשך הזמן מתברר שזהו גם עולם של העדר גבולות, נפילות, התמכרויות והליכה לאיבוד. העולם השכלי הוא עולם שנראה במבט ראשון משעמם או צפוי ונוח מדי, אולם במשך הזמן מתברר שזהו גם עולם מאוד ברור, תרבותי, מרוסן וחכם.

 

 

יואב ברנזון הוא אבי תורת התרפיה הגנטית ומומחה עולמי בתחום הגמילה מהתמכרויות באמצעות שיטת GET שהיא שיטה חדשה ומהפכנית לגמילה באמצעות נטרול גנים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה