על תאונות דרכים ופיצויים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על תאונות דרכים ופיצויים 

מאת   17/09/2005 |  נצפה 8705 פעמים
רבים מאיתנו היו מעורבים במהלך השנים האחרונות בתאונות דרכים, חלקן קלות, וחלקן - לרוע המזל, קשות. אם פוניתם לבית-חולים כתוצאה מהתאונה, כדאי לדעת שמגיע לכם פיצוי כספי גם אם הרופאים לא מצאו דבר.

המחוקק הישראלי דאג לבטח את עוברי הדרך בישראל (הנהגים והולכי הרגל) באמצעות הפלת"ד - חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק מגביל את סכום הפיצוי המקסימלי שיקבל נפגע בתאונת דרכים (כך למשל ייעשה חישוב הפסד שכרו לעתיד על פי הכנסה חודשית מקסימלית של עד פי 3 מהשכר הממוצע במשק ולא למעלה מכך). מצד שני, הוא מעניק פיצוי כמעט לכל אחד.

הניסיון מראה שאם פינו אתכם לבית-חולים בעקבות התאונה תקבלו פיצוי אם תדרשו זאת. אם לא נמצאו כל חבלות או ממצאים אחרים סביר מאוד שהפיצוי יהיה נמוך (אלפי שקלים בודדים) אך גם בכך די כדי להצדיק מכתב פנייה למבטחת באמצעות עו"ד.

בכל מקרה של תאונת דרכים המערבת פגיעות גוף כלשהן (ולו זניחות ביותר) כדאי יהיה להתפנות לבית-החולים ולו בשביל השקט הנפשי שלכם ולא רק לשם קבלת הפיצוי. במקרים רבים מופיעים הכאבים רק ימים ספורים לאחר התאונה (במיוחד כאבי גב וצוואר - תסמונת "צליפת שוט").

אם הגיע אמבולנס למקום התאונה אל תסרבו להתפנות ותנו לאנשי המקצוע לעשות את עבודתם. כמובן שאין בכך כדי להמליץ לגולשים לביים פגיעות יש מאין או להעמיד פנים שנפגעו. עימדו על ביצוע בדיקה מקיפה ודווחו על כל כאב, פגיעה או חשש לפגיעה. לא זה המקום להיות "גיבורים".

לתעד כל הוצאה

אם קיים חשש שיש נפגעים בגוף חובה להזמין משטרה למקום. שימרו ברשותכם גם את טופס פרטי האירוע המשטרתי שתקבלו מאוחר יותר. עם שחרורכם מהמיון (או מהמחלקה בה אושפזתם - אם אושפזתם) דאגו לקבל לרשותכם את מלוא התיעוד הרפואי הרלוונטי ולרבות תעודת מיון וסיכום מחלה, מרשמי תרופות, אישורים על ביקורות וטיפולים ובמיוחד כל הוצאה שנגרמה לכם בשל התאונה ולרבות מוניות, תשלומים עבור תרופות, ימי מחלה או אשפוז וכיוצא בזה.

כדאי לדעת שבכל הקשור לתביעת נזקי גוף בשל תאונות דרכים מוגבל עורך הדין המייצג אתכם בגובה שכר הטרחה שהוא רשאי לדרוש ולקבל. כך, במידה שתסכימו לקבל את הצעת המבטחת לפיצוי בטרם הוגשה תביעה (לאחר מכתב התראה) יעמוד שכר הטרחה על 8% בלבד מהתגמולים וגם סכום זה יתווסף אליהם. אם הסתיים העניין בפשרה לאחר שהוגשה תביעה יעמוד שכר הטרחה על 11% ואם הסתיים בפסק-דין - 13%.

זכותכם לדרוש ולקבל פיצוי עבור האירוע עד לאחר 7 שנים ממועד האירוע - כך שאם המתנתם זמן רב כדאי להזדרז. הזמן אינו פועל, לרוב, לטובתכם. כדאי גם לדעת שבעניין תביעת נזקי גוף בשל תאונת דרכים אין כל רלוונטיות מי אשם בתאונה - כל הצדדים זכאים לפיצוי. במקרים אלה לא פוליסת הביטוח של הצד השני נתבעת אלא פוליסת ביטוח החובה של הרכב בו נסעתם (ללא קשר לאשם).

אם נפגעתם בעת שהייתם הולכי רגל תתבע מבטחת הרכב שפגע בכם. אם לא ידוע לכם מיהו הפוגע, מי המבטחת או שהוא לא היה מבוטח במועד התאונה ניתן לתבוע פיצוי מ"קרנית" - מבטח שהוקם על-פי חוק במיוחד לטיפול במקרים כאלה.

בברכת נסיעה בטוחה, בריאות טובה ואריכות ימים.
המחבר הינו עו"ד, חבר וועדות המדע והטכנולוגיה, המחשוב והתכנות, הבנקאות והתובענות הייצוגיות של לשכת עורכי-הדין. תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי.
www.rnc.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה