מהו ההבדל בין עולם החוויות ועולם ההישגים, ומדוע זה כה חשוב?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהו ההבדל בין עולם החוויות ועולם ההישגים, ומדוע זה כה חשוב? 

מאת   14/10/2010 |  נצפה 1954 פעמים

מהו ההבדל בין עולם החוויות ועולם ההישגים, ומדוע זה כה חשוב? / מאת יואב ברנזון

 

 

עולם החוויות ועולם ההישגים

 

העולם שלנו נחלק לשני סוגים של ממדים: מצד אחד, עולם החוויות ומצד שני, עולם ההישגים. הבחירה באחד משני העולמות הללו היא קריטית לחיים משום שהיא למעשה מגדירה מלכתחילה את כל מה שיקרה לכם בחיים.

 

אם בחרתם בנתיב של עולם החוויות - ניתן לדעת בוודאות לאן תגיעו ומה תעשו בחייכם. לעומת זאת, אם בחרתם בעולם ההישגים - ניתן לדעת באותה מידה של וודאות מה יהיה נתיב חייכם. 

 

  

 

עולם החוויות הוא עולם טראגי - כככל שאתם חווים וצורכים יותר כך אתם מסופקים פחות

 

עולם החוויות הוא במידה רבה עולם טראגי ועצוב. לכאורה, על פניו, הוא נראה עולם שמח וכייפי יותר מעולם ההישגים כי זהו עולם המורכב רק מחוויות ומהנאות החושים.

 

עולם החוויות כולל בתוכו נסיעות, טיולים, אהבות, התאהבויות, אוכל, סקס, סמים, ריקודים, כייף, שמחה, חברים ובילויים. זהו עולם של צעירים - בגופם, ברוחם או בנפשם - שרוצים לבלוע את החיים להינות כל עוד הם חיים ובריאים. אלא שלמעשה, זהו עולם של מלכודת מתוחכמת ומורכבת - כי ככל שאתם נהנים יותר וצורכים יותר הנאות של חושים וחוויות כך למעשה אתם מסופקים פחות, סובלים יותר ומבינים עד כמה עולם החוויות הוא עולם חסר משמעות. על העולם הזה כבר אמרו חז"ל: "הבל הבלים" ועל היצר המניע את עולם החוויות חז"ל אמרו: "משביעו - מרעיבו, מרעיבו - משביעו". כלומר, ככל שתספקו את ה"יצר" שלכם בחוויות ובהנאות הגוף כך הרעב שלכם לחוויות הללו רק ילך ויגבר יותר ויותר עד שתמצאו את עצמכם שקועים עד צוואר במסע סיפוקים ועינוגים תובעני ואינסופי שאינו מניב לכם כבר כמעט שום הנאה או התרגשות, בעוד הנפש שלכם מיוסרת ובלתי מסופקת לחלוטין.

 

 

  

עולם ההישגים הוא עולם מעשי וממשי המזין אותכם בסיפוקים מתמשכים ובעלי משמעות

 

עולם ההישגים הוא עולם חיובי, רציני וממשי. אם בעולם החוויות כל החוויות הן זמניות וחולפות, פשוט מתפוגגות ונעלמות כמעט מייד אחרי שהם נחוו - הרי שבעולם ההישגים כל ההישגים הם ממשיים, נצחיים וניתן לגעת בהם.

 

עולם ההישגים הוא עולם של מטרות ממשיות: לימודים, נכסים, זוגיות, ילדים ורווחה כלכלית. עולם ההישגים מבוסס עעל משמעת חזקה, שליטה עצמית, מטרות ברורות, תכנון ובקרה של החיים, מאמץ, אתגר, התגברות על מכשולים וניצחון מנטאלי על החיים. בעולם הישגים הסיפוק הוא מתמיד, ההישגים אינם ברי חלוף אלא הם כאן כדי להישאר והתסכול האופייני לעולם החוויות וההתמכרות האופיינית לצרכנות יצר וציד החוויות אינם קיימים בעולם ההישגים. 

 

 

 

במה לבחור?

 

עולם החוויות הוא עולם של אשליה. אנשים רודפים אחר סיפוקים וחוויות רגעיות. הם מבזבזים זמן, מאמץ, רגשות ותקוות על רגעים בודדים של אשליה, וכשרגעים אלה חולפים לא נותר להם דבר ביד מלבד זיכרון עמום שחולף ודוהה עם הזמן.

 

עולם החוויות הוא עולם של מכורים, של בחירה בהנאות הגוף והיצרים הנחותים והנמוכים על חשבון עולם ההישגים, שהוא עולם נקי, מתוחכם, רציני, ערכי וגבוה המעניק סיפוקים מנטאליים, הישגים קונקרטיים ונצחיים, תוצאות ממשיות שניתן לגעת בהן ולמשש אותם יום יום וסיפוק והנאה הנובעים לא מרגעים חולפים של הנאה אלא מסיפוק מנטאלי עמוק הנמשך על פני שנים.

 

 

וטיפ לסיום: האירוניה היא, שעולם החוויות הוא עולם ללא מוצא, כי אין אפשרות לצרוך יותר חוויות ולהיות יותר מאושר - רק פחות. בעולם החוויות, ככל שצורכים חוויות בקצב הולך ומתגבר כך נעשים אנשים מיוסרים ומבולבלים יותר. לעומת זאת, עולם ההישגים מבטיח יציבות, סיפוק, ניקיון פנימי והצלחה, ללא הסבל המתלווה למרדף  חסרת התוחלת אחרי צרכנות היצר.

 

 

יואב ברנזון הוא מטפל אישי, יועץ זוגי ומנטור עסקי. הוא עוסק ביעוץ זוגי ועסקי ב-20 השנים האחרונות. הוא פיתח את שיטת 4 הצעדים - שיטה ייחודית להצלחה מהירה ועמוקה בעסקים, בזוגיות ובכל יתר תחומי החיים. הוא כתב 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. הוא פרסם למעלה מ-1,800 מאמרים בתחום הצמיחה האישית, הזוגיות, הפיתוח העסקי וההצלחה. הוא פיתח טכניקות ייחודיות המאפשרות לתכנת את תת-המודע מחדש. תכנות הוא תהליך מהיר המאפשר לנצל את היכולות התת-הכרתיות כדי להגיע במהירות להצלחה יוצאת דופן ולרכוש יתרון ניכר על פני אנשים "רגילים" שלא עברו תכנות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה