מדריך לבחירת ברוקר - כך תימנע ממעילה בחשבון ההשקעות שלך
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מדריך לבחירת ברוקר - כך תימנע ממעילה בחשבון ההשקעות שלך 

מאת   01/05/2007 |  נצפה 3700 פעמים
הידיעות המדאיגות על מעילת הענק בחברת "הראל" מחדדות את הצורך להכיר ולדעת את השיטות השונות הנהוגות בהפקדת כספים לחשבון השקעות במניות, פורקס וחוזים עתידיים.

בעיקרון ישנן שתי שיטות עיקריות לניהול החשבון. הצורה הראשונה, והיותר מסוכנת, היא ניהול דרך חשבון מרוכז (Omnibus account). ניהול שכזה מקובל בעולם קרנות הגידור וחשבונות למסחר במט"ח (פורקס). בצורת הניהול המרוכז עלויות התפעול של התיק יורדות מכיוון שניתן לפעול על כל החשבונות יחד כאילו זה חשבון בודד. כלומר במקום לבצע את אותה פעולה בעשרות תיקים שונים ניתן לבצע פעולה מרוכזת אחת בחשבון יחידי דבר החוסך בעיקר זמן ומאפשר תגובה מהירה יחסית לשוק. יתרון נוסף נעוץ בעובדה כי זהות בעלי הכסף אינה ידועה למתפעל וכך ניתן להבטיח טיפול שווה בכל התיקים. אולם שני יתרונות אלה מתגמדים אל מול הסיכון במקרה של בעיות בחברה.

צורת הניהול השנייה נקראת חשבון מפוצל (Segregated account). בניהול דרך חשבון מפוצל משתמשים סוחרים מקצועיים הפותחים חשבונות מסחר במניות וחוזים ישירות אצל ברוקרים בחו"ל. בחשבון מפוצל, כל הכספים המופקדים ע"י המשקיע נרשמים בבנק של הברוקר אבל תחת שמו המפורש של הלקוח. הכספים מוחזקים בצורה מופרדת לחלוטין מחשבונו של הברוקר ובכך מובטח בעצם שגם במקרה של מעילה או פשיטת רגל של הפירמה, בעל החשבון לא יפגע כלל. הגדילה לעשות ממשלת ארה"ב, הבאה לעודד משקיעים זרים לסחור בגבולה, וקבעה כי כל חשבון למסחר שנפתח בבנק אמריקאי מבוטח באופן אוטומטי עד לסכום של 100 אלף דולר במזומן.

דוגמא מעניינת להשלכות של סוגי ההפקדה השונים נצפתה לפני כשנתיים, אז קרסה אחת מחברות הפיננסים הגדולות בארה"ב בשם "רפקו" (Rafco). החברה הודיעה על פשיטת רגל ובית המשפט הורה על הליכי פירוק ומכירה כפויה. לחברה היו מספר חטיבות שונות ביניהן חטיבת מסחר במט"ח וחטיבת מסחר בחוזים עתידיים. החברה שקנתה אותה הייתה חברת המסחר הגדולה בעולם "מאן" (MAN) ולניהולה הועברו במלואם כל החשבונות המופרדים של סוחרי החוזים. פחות מזל היה לסוחרי המט"ח אשר נאלצו להיפרד מחלק ניכר מהשקעותיהם לצורך כיסוי יחסי של חוב החברה הקורסת.
דוגמא נוספת "משלנו" סיפק הבנק למסחר שם אחת המנהלות ביצעה מעילה של מאות מיליונים. החשבונות בבנק היו אכן רשומים על שם הלקוח אבל במקרה זה הגיבוי של מדינת ישראל היה מוגבל בלבד ומשקיעים תמימים רבים לא יזכו לראות את כספם עוד לעולם.

למשקיע הפרטי, כל שנותר כעת לעשות הוא לוודא כי כספו מופקד בבנק יציב ואיכותי הפועל בתוך מדינת חוק. אם אתה משקיע הפועל דרך ברוקר, יש לוודא כי החשבון שלך מוחזק ומנוהל בצורה מופרדת מכספי החברה ומכספי משקיעים אחרים (כמו בחברת מרקט פלייס). בכך אתה תבטיח לעצמך "ראש נקי" הפנוי אך ורק לדבר החשוב ביותר שהוא עשיית כסף.

שחף פרקש
מרקט פלייס
שחף פרקש - השכרת מניות 
הופך את המניות שלך לנכס מניב
למידע נוסף בנושא השכרת מניות לחץ כאן
למידע נוסף בנושא חוזים עתידיים לחץ כאן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה