אצבע טבעת הנישואין - הקמיצה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אצבע טבעת הנישואין - הקמיצה 

מאת   12/08/2010 |  נצפה 6154 פעמים

הקמיצה נקראת באנגלית ring finger, אצבע הטבעת. הקמיצה היא האצבע הרביעית הממוקמת בין הזרת לאצבע. בתרבות המערב הנוצרים נוהגים לענוד את טבעת הנישואין על הקמיצה של יד שמאל. תרבות זו פותחה ככל הנראה מהרומאים. אצל הרומאים הגבר היה עונד לאשה על אצבע זו את טבעת האירוסין. המסורת נוהגת לענוד ביד שמאל מאחר וזהו אותו הצד כמו הלב, כסמל לאהבה.

הברכה המלווה לענידת הטבעת במהלך טקס הנישואין בנצרות התווספה במאה ה-11 באירופה. בכמה מדינות באירופה ענדו את טבעת האירוסין על יד שמאל ובמהלך טקס החתונה היא הועברה ליד ימין, אצל היונים האורתדוכסים למשל. באנגליה לעומת זאת, נמצא ספר תפילה משנת 1549 אשר מודגש בו שהטבעת צריכה להיות ממוקמת על יד שמאל. במאות ה-17 וה-18 לספירה את הטבעת היה ניתן למצוא על כל אחת מהאצבעות, כולל האגודל.

 

בנורבגיה, רוסיה, יוון, אוקראינה, בולגריה, פולין, אוסטריה, גרמניה, דנמרק, לטביה, פורטוגל וספרד את הטבעת עונדים בקמיצה של היד הימנית. בהולנד, הפרוטנסטנטים נוהגים לענוד את טבעת האירוסין על הקמיצה ביד שמאל בעוד את טבעת הנישואין על הקמיצה ביד ימין. מסורת זו נפוצה גם בכמה מקומות בגרמניה. לעומת זאת הרומאים הקתולים נוהגים הפוך.

 

ביהדות, במהלך טקס החופה החתן עונד את הטבעת על האצבע המורה של הכלה, ולא על הקמיצה. בימינו, בדרך כלל לאחר טקס החופה הכלות מעבירות את הטבעת מהאצבע המורה אל הקמיצה. המסורת ביהדות התקבלה עוד מזמן התלמוד אז האמינו כי האצבע המורה היא האצבע הכי בולטת וחשובה.

 

בתרבות האינדיאנית יד שמאל נחשבת כמחוסרת מזל, ולכן את טבעת הנישואין הם עונדים על יד ימין. כיום, למרות המסורת ישנם הנוהגים לענוד את הטבעת על יד שמאל בהתאם לתרבות המערב.

 

כמה עובדות על הקמיצה:

 

 

 

 

 

 

 

מיכל - עיצוב תכשיטים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה