רפואת שיניים דחופה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

רפואת שיניים דחופה 

מאת   28/07/2010 |  נצפה 2320 פעמים

כולנו מכירים את עולם הרפואה הדחופה דרך ילדינו בעיקר, כל חבלה קטנה דורשת ממנו את הריצה המטורפת הזו אחרי המקום המתאים שיעניק לו את הטיפול הטוב והמהיר ביותר אליו הוא נזקק כרגע. חבלות שיניים אצל ילדים הן דבר שכיח ביותר כבר מגיל קטן אך גם אצל מבוגרים ובעיקר אצל קשישים כאחד, אז מהו הטיפול ההכרחי קודם ההגעה לרופא שיניים מייד אחרי הפגיעה?

אם מדובר בשן שיצאה ממקומה חשוב לשמור אותה בחלל הפה עצמו או בכוס חלב ולדאוג כי השן תחזור למקומה הטבעי תוך שעה מרגע החבלה, זמן ממושך יותר אינו יבטיח חזרה טבעית של השן למקומה והצלחה משמעותית של הטיפול. במקרה של תאונת שיניים מכל סוג חשוב מייד להניח במקום תחבושת עם קרח על מנת להרגיע את המקום, להפחית נפיחות בעקבות הפחתת היווצרות שטפי דם באותו איזור.

שן שנשברה ניתן להדביק ברב המקרים על כן כדאי להגיע עם השן השבורה אל המרפאה. בכל מקרה של חבלה בשיניים בין אם היא מורגשת ובין אם לא, כדאי לפנות להסתכלות אצל רופא שיניים על מנת לשמר מצב טוב של השיניים באותם רגעים ולמנוע הידרדרות של מצב השן והלסת כולה. קיימים מקרים של חבלה בהם נפגע איבר אחר באיזור הראש וקיים חשש לגבי השיניים אז כדאי לבדוק בחדר מיון את מצב הראש כולה ובין השאר את הלסתות, או לחילופין לבקש בדיקת חירום מקיפה.

בכל ביקור חרום חשוב לציין את היסטוריית טיפולי השיניים של המטופל על מנת ליידע את רופא השיניים טרם הוא ניגש לטפל. במקרה של דחיית טיפול שיניים (גם אם אינו נראה דחוף) ההשפעה על תיפקוד השיניים העתידית רק תוחרף וסיכויי ההצלחה לטיפול שיקומי מאוחר יותר יהיו נמוכות מאוד, בנוסך לכך הכאב יהיה עמוק וחד יותר וזמן הטיפול יתארך ויסתבך פעמים רבות.

שתל הוא בעצם דרך מלאכותי לשחזר שן שהייתה במקום. שתלים עשויים פלסיק המצופה חרסינה המתאים למידותיה של השן אשר הייתה מושתלת קודם באותו האיזור. שיחזור מהיר של שתל באיזור הפגוע כמה שיותר מהר מהווה חיזוק לרכס השן ולמצב של החזקת הלסת וחסר איבוד העצם המקומית.

על מנת להתמודד עם שתלים יש צורך בהכרות עמוקה עם השיניים, איזור ומבנה המטופל וכן להסתמך על צילומי מקור של האיזור בו הולך להבנות השתל המקומי. הברגה של שתלים, פשוטו כמשמעו,  כרוכה בכאב וכן בטיפול של בנייה מדויק ומסודר על מנת שהשתל ישב במקומו כשן רגילה בלא הפרעה לאכילה, שתייה או כל פעולת פה אחרת אשר נעשית בתפקוד רגיל לחלוטין.

בעבר מי שנזקק לעקירה של שן בלית ברירה והוצרך לשתל, היה עליו להמתין זמן רב עד שנלקחו מידותיו המתאימות של האיזור ממנו נעקרה השן המקורית וכן להמתין זמן רב נוסף עד אשר יגיעו השתלים המוזמנים. בשנים האחרונות עם הטכנולוגיה המתחדשת זמן גימור ייצור השן הפך מהיר יותר על מנת לא לתת למטופל לסבול זמן רב במקום השן וכן לא להביא למצב בו עלולים בו עלולים להצטבר לכלוכים או שאריות מזון באותו המקום שהפך כמעין בונקר ראשי בפה. מיד כשיש בעיות חייבים להזמין תור לרופא שיניים, לניתור הבעיה. כל נושא השתלים הוא נושא שאין להגיע בו למצב של הדרדרות כללית או הזנחה שיכולה רק להרע למקום ולהביא לטיפול כואב וחמור יותר בעתיד. 

 

הכותב הינו מעצב רהיטים ומרחבים פנימיים. מתמצא בין היתר בתחומי הרפואה והאומנות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה