טכניקות נשימה ככלי תומך בחיי היומיום.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טכניקות נשימה ככלי תומך בחיי היומיום. 

מאת   13/07/2010 |  נצפה 4942 פעמים

רובנו הגדול נושמים בצורה אוטומטית ונותנים לנשימה לשקף את מה שבפנים. אנחנו חווים תקשורת חד כיוונית עם חוכמת הגוף. בפועל התקשורת עם חוכמת הגוף היא דו כיוונית וטכניקות נשימה הם עוד דרך להעביר מסרים ולעורר את חוכמה הגוף לפעולה. ישנם מסרים בנשימה שהם שכיחים ומוכרים לכולנו. רוגע, בא לידי ביטוי בנשימה עמוקה ואיטית,  התרגשות משתקפת בנשימה קצרה ומהירה ובהלה או השתהות, אנחנו שואבים הרבה אוויר דרך הפה ועוצרים את הנשימה. אנחנו נעזרים מידי פעם בשינוי מודע של הנשימה כדי לחולל שינוי. למשל במצבי לחץ או כאב (למשל בחדר לידה) יעודדו אותנו לנשום לאט ועמוק. צורת הנשימה הזאת, מרגיעה ומפחיתה את חווית הכאב.

ישנם טיפולים המבססים על נשימות לדוגמא rebirthing או נשימות מעגליות, אולם במאמר קצר זה אגע בנשימה ככלי זמין לעזרה עצמית. כלי שיעזור לנו במצבי מצוקה או חרדה ויאפשר לנו להחזיר לעצמנו את השליטה והרוגע.

הנשימה נחקרה ונלמדה במזרח ופותחו טכניקות רבות של נשימה. אפשר לנשום בקצב שונה, בצורה רציפה או מקוטעת, לבצע עצירות נשימה כשהראות מלאות ואו ריקות, אפשר לנשום דרך הפה או דרך האף דרך נחיר מסוים או באופן חופשי ועוד מגוון שיטות.

לטכניקות הנשימה השונות ישנו הסבר מלומד שקשור לצ'אקרות, לנאדים, שהם מוליכי האנרגיה בגוף, לאידא והפינאגלה שהם ערוצי הנאדים ועוד. ההסבר מרתק ויכול לעזור ולשכנע לנסות והוא גם עשוי ליצור התנגדות בגלל הסבר שונה מהמקובל באזורנו. אנחנו מדברים פה על טכנולוגיה ולכן גם ללא הסבר, השיטות עובדות. פשוט צריך לנסות.

אתאר פה שתי טכניקות נשימה האחת להרגעות, שלווה אמפטיה והקשבה (נשימה דרך נחיר שמאל), והשנייה לאיזון הרגש והשכל, לתחושת יציבות ושליטה ולהרגשה טובה - נשימת נחיריים מתחלפת.

אתם מוזמנים לנסות ולחוות בעצמכם את ההשפעה של הנשימות, לתרגל את הנשימות ולהיעזר בהם ברגעים המתאימים. בשביל ההתנסות מומלץ לנסות טכניקת נשימה אחת כמה פעמים וכל פעם למשך זמן משמעותי, לפחות 3 דקות מומלץ 11 דקות. את הניסוי רצוי לעשות במרחב שקט ומוגן. בצורה זאת יתאפשר לכם לחוות בצורה ברורה את השפעתה ולהרגיש את השינוי בין תחילת התרגול ואחריו. אחרי שתתנסו, מומלץ לתרגל את הטכניקה כדי להפוך אותה לזמינה בעת הצורך. אדם שנכנס למצוקה לא חושב על טכניקה של הרגעות, בדרך כלל הוא לא חושב בכלל. התרגול יכניס לתת-מודע את האופציה ועם הזמן תיווצר התנאייה חיובית. עבור אנשים שנגמלים מעישון, ההתנאייה הקיימת היא "יש לחץ צריך לעשן". עם התרגול הנשימה המודעת, תוחלף ההתנאייה של עישון בהתנאייה של נשימה מודעת וכך תימנע הסגריה וההתמכרות תחלוף.

טכניקות נשימה נוספות יפורטו בעתיד.

נשימה להרגעה, שלווה, רוגע, אמפטיה והקשבה - נשימה דרך נחיר שמאל.

הנחייה:

המלצות ודגשים:

למה זה טוב:

אפשר להשתמש בטכניקה הזאת כאשר נמצאים במצוקה או בחוסר שליטה, בתהליכים של גמילה מהתמכרויות כמו הפסקת עישון או דיאטה או לפני השינה כאשר קשה להירדם.

 

נשימה לתחושת יציבות ושליטה ולהרגשה טובה - נשימה מתחלפת.

הנחייה:

המלצות ודגשים:

למה זה טוב:

עוזר לכאבי ראש, להקלה ממיגרנות, ולתופעות שקשורות בלחץ. מרגיע וממקד.ויוצר הרגשה חיובית וטובה. טוב להפחתת לחץ ושמירה על ערנות ומיקוד.

 

אורי זיצק, מרפא ומטפל בשיטת סאט נאם ראסאיין SNR ובשיטות מעולם היוגה.


www.snr.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה