מס הכנסה - מה חייב במס, החזרי מס ועוד
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מס הכנסה - מה חייב במס, החזרי מס ועוד 

מאת   13/07/2010 |  נצפה 3010 פעמים

מיסים במדינה דמוקרטית נועדו כדי לממן את תקציב המדינה, כאשר מדרגות המס הן מכשיר בידי המדינה לחלוקה סוציאלית של ההכנסה הלאומית. המס הפרוגרסיבי מטיל עול כבד יותר על העשיר ומחלקת נתח לעני. מס הכנסה הוא מס אשר יש לו השפעה על כל תושב במדינה במישור הפרטי, אך יש לו השפעה על המדינה כולה, כאשר באמצעות רווחים של מס הכנסה ומיסים נוספים יכולה המדינה לכוון פעילויות כלכליות כדי לקדם מטרות לאומיות כגון עידוד תעסוקה באזורי ספר, עידוד פיתוח תעשיות מסוג מסוים וגם מתוך כוונה לתמוך באוכלוסיות מסוימות כגון חיילים משוחררים. מס הכנסה המוטל על האדם הפרטי אינו מוחזר לו בצורה ישירה, אך כל אזרח מבין כי תשלום מס הכנסה מהווה את הבסיס לתפקודה התקין של המדינה ולסל השירותים הניתנים לציבור האזרחים. מס הכנסה מוטל במסגרת החוק המאפשר את גבייתו ומגדיר את גובהו של מס הכנסה לגבי כל אדם במדינה.

מהי הכנסה החייבת מס הכנסה?
הכנסה מעסק או ממשלח יד החייבת בתשלום מס הכנסה מוגדרת בארבע סוגי הכנסה: הכנסה ממשלח יד, הכנסה מעסקה אקראית בעלת אופי מסחרי, הכנסה מעסק אקראי בעל אופי מסחרי והכנסה מעסק קבוע. הכנסה מעסק לצורך תשלום מס הכנסה יכולה להיות בתחומים שונים, מסחר, מלאכה, תעשיה, חקלאות ועוד. אפשר להגדיר הכנסה החייבת עבור מס הכנסה אם היא עומדת בקריטריונים מסוימים כגון תדירות הפעילות, בקיאות העוסק בתחום, ייעוד הפעילות ועוד.


החזרי מס הכנסה בגין תרומות
אחת הדרכים החביבות ביותר לקבלת החזר מס הכנסה היא תרומה לאחד ממוסדות הצדקה הידועים. מוסדות הצדקה נועדו לסייע לאנשים במצוקות ובעיות וכן למימון מחקר בתחומים רפואיים שונים. כדי לעודד תרומה למוסדות הצדקה הידועים, תוקן חוק המחייב החזר של מס הכנסה בשיעור של 35% מגובה התרומה, וזאת מסכום של 380 ש"ח לפחות. רשימת המוסדות המוכרים בחוק לצורכי ההטבה של החזר מס הכנסה מתעדכנת מפעם לפעם ועל מי שמעוניין לתרום חלה החובה לעקוב אחרי רשימה זו. קבלת החזרי מס הכנסה בגין תרומה למוסדות אלו אינה מתבצעת באופן אוטומטי ועל התורם לשמור את הקבלה על התרומה ועימה לגשת אל מס הכנסה כדי לזכות בהחזר.


כמה מס אנחנו משלמים כל חודש עבור מס הכנסה
מי קובע את גובה מס הכנסה ואיך מחשבים אותו? בכל תלוש משכורת אנו תוהים לפשר הפער הגדול בין הנטו לברוטו ולאן נעלם הסכום האבוד. האמת שחוקי המס הם סבוכים מדי עבור מי שאינו מקצועי ורק שיחה עם יועץ מס או עורך המתמחה בדיני המיסים יוכלו להסביר לנו על מה בדיוק אנו משלמים ואיפה מגיע לנו, במידה שמגיע, החזר של מס הכנסה ושל מיסים נוספים. יועץ מס הוא אדם שלמד את דיני המיסים ויכול לגלות לנו את סודותיו הכמוסים של מס הכנסה.

עורך דין מיסים

אמיר כהן קידום אתרים חברת אי.קיי דיזיין www.ekdesign.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה