התמקדות: מהי ולמי היא מתאימה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

התמקדות: מהי ולמי היא מתאימה 

מאת   29/06/2010 |  נצפה 4548 פעמים

התמקדות (Focusing) היא גישה טיפולית שפותחה בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים על-ידי יוג'ין ג'נדלין, פרופ' לפסיכולוגיה ולפילוסופיה מאוניברסיטת שיקגו.

היא התפתחה ישירות מתוך הפילוסופיה הרדיקלית של ג'נדלין (The Philosophy of the Implicit), שאומרת שמה שמחולל שינוי באדם ובחייו היא "הקשבה התמקדותית". היכולת של האדם לחוות במלואן את תחושותיו הנפשיות והפיזיות.

ג'נדלין ניסה להבין מדוע טיפול פסיכולוגי עוזר יותר לאנשים מסוימים מלאחרים. יחד עם עמיתיו, הוא האזין למאות שעות של הקלטות מטיפולים פסיכולוגיים וניתח את התוכן שלהם.

הוא מצא כי אלו ש"הצליחו" לעיתים קרובות דיווחו על חוויה של "התבוננות פנימה" ושל התעצמות תחושת העצמיות שלהם, שג'נדלין מכנה בשם Felt Sense. בחלק מהמקרים, המטופלים לא ידעו להסביר את החוויה שעברו, אבל במהלך הטיפול ניתן היה לזהות מצבים בהם הם נעשו פחות מילוליים ויותר מרוכזים בעצמם.

במסגרת טיפול, אמר ג'נדלין, כאשר מטפל מצליח לגרום למטופל להתמקד בעצמו ובתחושותיו ללא שיפוט או ביקורת, ללא רתיעה או ניסיון להתחמק, תחושת ה- Felt Sense יכולה לבוא לידי ביטוי.

מדובר בחוויה שהיא יותר פיזית מרגשית (כלומר, המטופל ירגיש אותה באופן פיזי ויוכל לתאר אותה כתחושה פיזית); היא אינה מילולית וקשה לתיאור מילולי; היא משתנה מאדם לאדם ונוטה להרגיש כתחושה אחת למרות שיש בה מורכבות.

התמקדות היא תהליך שבמסגרתו אדם לומד להקשיב לעצמו ולמורכבות האישית שלו, ומפתח את היכולת להקשיב לזולת.

זוהי טכניקה טיפולית שעומדת בפני עצמה, כלי יעיל למי שרוצה לסגור "עניינים פתוחים" מהעבר ולהמשיך האלה. אנשים משתמשים בהתמקדות כדי לפתור בעיות בחייהם ולפתח ראייה בהירה יותר של הרגשות והרצונות שלהם.

התמקדות עוזרת להם להתמודד טוב יותר עם מתח ורגשות לא קלים, מספקת להם הקלה מכאבים ובעיות בריאותיות, עוזרת להם להיות ספונטניים ויצירתיים יותר ולהשתמש יותר באינטואיציה, לפתח מערכות יחסים מספקות יותר ולהתמודד טוב יותר עם קונפליקטים.

כיום נעשה שימוש בהתמקדות גם ככלי בטיפול רפואי ופסיכולוגי, באימון, ניהול, חינוך, גישור ועוד. לישראל הגיעה ההתמקדות רק בשנים האחרונות, אך היא הולכת וצוברת אצלנו תאוצה.

צפייה מומלצת: ג'נדלין מדבר על התמקדות. סרטון בן 13 דקות משנת 2000 עם פרופ' יוג'ין גנדלין.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה