מה חשוב לבדוק כשקונים עגלת תינוק- נקודת מבט מוטורית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מה חשוב לבדוק כשקונים עגלת תינוק- נקודת מבט מוטורית 

מאת   16/05/2010 |  נצפה 3246 פעמים

 

הנושא הפעם הוא עגלה לתינוק, אך לא אעסוק במותגים  ובדגמים השונים של העגלות, לא במחירים מומלצים וגם לא בשאלה החשובה איזו עגלה היא הנוחה ביותר להעמסה על המכונית, אלא אציג מספר נקודות בהן כדאי להתמקד כאשר רוכשים עגלה, כולן לתועלתו של הזאטוט היקר. אם אתם עדיין מתלבטים איזו עגלה לרכוש, תמצאו כאן מספר נקודות חשובות שיש להביא בחשבון. אם כבר רכשתם עגלה, כאן תקבלו המלצות בנוגע לשימוש בהן.

 

· שלב ראשון: אמבטיה- מומלץ מאוד לרכוש עגלה הכוללת אמבטיה. היא תשרת אתכם בארבעת החודשים הראשונים, ואולי קצת יותר. באמבטיה התינוק שוכב בזווית של º180, בדיוק כמו שהוא שוכב על מזרון הפעילות שבבית. באמבטיה ניתן להשכיב את התינוק גם על הבטן וכך הוא יכול להמשיך לתרגל, בזמן הטיול, את השכיבה על הבטן, את הרמת הראש ואת השרירים והמפרקים המשתתפים בפעולות אלה, ולהכינם לשלבים הבאים.

חשוב מאוד- האמבטיה אינה תחליף למיטה. לרוב, האמבטיות של העגלות צרות וצפופות יותר מעריסה, ומגבילות את התנועה של התינוק. לכן חשוב שהתינוק יישן בלילה במיטה או בעריסה. כמו כן, המזרון של העריסה הוא קשיח יותר וכך מקבל התינוק, בזמן השינה, תחושה ברורה יותר על איברי גופו, כתוצאה מדחיסתם אל המזרון.

עגלות סלקל- . הסלקל צפוף ודחוס ואינו מאפשר לתינוק תנועה. לכן מומלץ להמעיט בשימוש בסלקלים המולבשים על העגלה, ולהקפיד שיהיה לזמן קצוב ולא לטיול ממושך.

· שלב שני: המעבר לטיולון (בערך בגיל 4 חודשים)- בטיולון ישנן מספר זוויות, הראשונה היא זווית של 1700-1750. מומלץ להשתמש בזווית זו כל עוד התינוק אינו יושב. במידה ובעגלה שרכשתם יש הבדל קטן בין השלב של 1700 לשלב הבא אחריו, ניתן לעבור לשלב הזה גם אם התינוק עדיין לא מתיישב. (אני מדגישה כי בתחילה, עם המעבר לטיולון, מומלץ להשכיב את התינוק בזווית שהכי קרובה לשכיבה).

שלב הישיבה בטיולון- רק אחרי שהתינוק כבר מתיישב בעצמו והוא מספיק יציב, ניתן להעביר אותו לשלב הישיבה בטיולון.
אם בעגלה שרכשתם יש מספר מצבי ביניים של ישיבה, מומלץ להשתמש בהם לפני המעבר לישיבה זקופה.

ישנם טיולונים בהם יש רק שלושה מצבים: שכיבה, כמעט ישיבה וישיבה מלאה. בטיולונים אלה מומלץ להשהות, עד כמה שאפשר, את המעבר למצב הביניים כיוון שהוא מעודד את התינוק למשוך עצמו לישיבה, תוך שימוש מיותר בשרירים ותנועה לא יעילה של השלד.

שימו לב- ישנן עגלות בהן מצב הישיבה מביא את התינוק לישיבה זקופה מאוד, היוצרת לחץ מיותר על מפרק האגן. לכן מומלץ לא למהר להעביר אותו לשלב זה.

· באופן כללי- מומלץ שהתינוק יבלה יותר זמן על מזרון פעילות, דשא או שטיח ופחות זמן בעגלה. אין תחליף להתפתחות המוטורית הנרכשת בזמן שהתינוק נמצא בתנועה במרחב. העגלות, טובות ככל שיהיו, לא יכולות להתחרות בכך, וזה גם אינו ייעודן.

 

אפרת פינקלר
מתמחה בהתפתחות תינוקות
אבחון, טיפול וליווי התפתחותי
050-7869334
התפתחות מוטורית | התפתחות תינוקות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה